Rada pro tento den - 7. března
Dnes poradíme, jak vysévat cibuli a několik dalších rad pro zahrádkáře.
Zahrádkáři, kteří hodlají pěstovat cibuli, řeší dilema, zda ji pěstovat ze sazečky nebo ze semen. Je pravda, že vegetační doba cibule pěstované ze semene je delší, než cibule vypěstované ze sazečky. Ovšem zahrádkáři, kteří cibuli pravidelně vysévají, nedají na tento způsob dopustit, protože sklízejí velmi vitální, trvanlivé a zdravé cibule, které lze skladovat podstatně déle než cibule vypěstované ze sazečky. Další výhodou pěstování cibule ze semen je i větší výběr odrůd. Zkuste letos třeba odrůdy Tandem, Signum, Globo nebo bílou Blanco Duro. Semena vyséváme v první polovině března do řádků vzdálených od sebe 25–30 cm. Hustě vzešlé rostliny je ovšem nutné vyjednotit na 8–10 cm od sebe, aby si rostliny vzájemně nekonkurovaly. Na 10 m2 přímého výsevu je potřeba 4,5 až 5,5 g osiva, přičemž 1 g obsahuje 200–300 semen.
V tuto dobu přihnojíme rybíz, angrešt a jostu. Keře bobulovin dostatečně zásobujeme během roku potřebnými živinami pravidelným doplňováním kompostu. Přesto začátkem března tyto ovocné keře ještě přihnojíme 100 gramy kombinovaného hnojiva na jeden čtvereční metr plochy. Zvláště opatrní musíme být s dusíkatými hnojivy. Pamatujme, že červený rybíz, angrešt, josta a ostružiník vyžadují v zásadě o něco méně hnojiva než černý rybíz a maliny.
Tvorba mechu v trávníku trápí mnoho zahrádkářů. Růst mechu podporuje celá řada faktorů. Nejčastěji je to nedostatečná výživa, zastíněné nebo vlhké stanoviště, kyselá půda a také nesprávné sečení. Jakmile se tedy trochu oteplí, doporučuji mech z trávníku vyčesat separátorem, jehož ocelové pruty snadno a rychle vyčešou veškerý mech. Toto nářadí je obvykle dodáváno jako příslušenství kypřiče půdy. Pokud vyčesávač nemáme, nezbude, než mech pořádně vyčesat železnými hráběmi.
Další podrobnosti najdete v internetovém Receptáři na webu www.ireceptar.cz
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.