První dny na ulici mají na člověka devastující vliv. Proto je tu projekt Nejdřív střechu
Všichni to znáte. Nastoupíte do tramvaje a vzápětí z ní vystoupíte, protože na zadním sedadle spí páchnoucí a opilý člověk. Nebo se k vám na ulici přitočí žebrák a s nataženou rukou škemrá o pár drobných. Zatímco většina si při setkání s těmito lidmi zacpává nos nebo odvrací zrak, občanské sdružení Naděje si je bere pod svá ochranná křídla.
Proč k bezdomovcům a žebrákům necítí Hana Šimková odpor? „Já tam určitě slyším to slovo člověk. Vidím tam ten lidský život, který pro mě má velkou hodnotu.“
Jan Vaněček ji doplňuje: „Mohu toho člověka obejít, překročit, mohu mu nadávat nebo si stěžovat. Nebo mu podat pomocnou ruku a pokusit se s tím něco udělat. Já si vybral tu poslední možnost.“
Nejdřív střechu
Co dělat, když na ulici vidíte žebráka? Podle Hany Šimkové se v zahraničí osvědčila teze Housing first. „Vychází z toho, že už první dny života na ulici mají na člověka devastující vliv.“
Proto Naděje iniciovala projekt Nejdřív střecha. Ten podává pomocnou ruku těm, kteří jsou na ulici krátce a chtějí se z ní dostat. Člověk má na měsíc zdarma střechu nad hlavou a sociální poradenství. „Mohou se nadechnout a stabilizovat.“
Pomoc potřebným seniorům...
Bezdomovci byli první, komu se v 90. letech začala Naděje věnovat. Dnes je ale její záběr širší. „Věnujeme se seniorům, pracujeme s lidmi s handicapem a v sociálně vyloučených lokalitách. Zaměřujeme se i na vzdělávání našich pracovníků, provozujeme dokonce dvě ordinace a mohl bych pokračovat.“
Nejrozsáhlejší skupinou, které Naděje v současnosti pomáhá, jsou senioři. „Když potřebujete dotace, potřebujete zaujmout. Senior zní zaopatřeně. Proto lavírujeme mezi různými označeními,“ vysvětluje Šimková. Naděje totiž pečuje naopak o lidi nezaopatřené, s Alzheimerovou nemocí nebo demencí.
...i handicapovaným
Pro lidi s handicapem organizace vytvořila projekt Chráněné bydlení. Je založený na faktu, že mnozí jsou do velké míry soběstační. „Mají svoji domácnost a sociální pracovník jim chodí podle potřeby pomoci, s čím potřebují.“
Jan Vaněček dodává, že v Otrokovicích byla v roce 2012 založena obecně prospěšná společnost, která je zaměstnává. „Snažíme se jim maximálně umožnit, aby žili jako zdraví lidé.“
A všude kolem…
Naděje vychází při své práci z toho, co terénní pracovníci kolem sebe vidí, když jsou v terénu a pracují s lidmi „Během 25 let těch poboček přibývá nebo ubývá podle toho, jak je to potřeba.“
Jak sdružení pomáhá dětem? Připravuje se na vlnu uprchlíků? Kde hledají motivaci pro další práci? Více uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.