Projekt "Women pro women" pomáhá ženám postavit se na vlastní nohy

15. listopad 2013

Obecně prospěšnou společnost nám představily hned tři ženy: sociální pracovnice Kamila Tittelbachová, jedna z maminek v nouzi Martina Fišarová a moderátorka, divadelní manažerka a patronka projektu Hana Heřmánková.

V dopoledním magazínu jsme se dozvěděli podrobnosti o projektu „Women pro women“. Ten pomáhá ženám, které se s dětmi ocitly v tíživé životní situaci. Nedokážou ji sice vlastními silami zvládnout, ale aktivně přistupují k řešení svých problémů. K tomu potřebují pomoc psychologickou, právní i ekonomickou.

Jak projekt pomáhá?
Do složité situace se žena může dostat i bez vlastního přičinění. Např. vlivem různých okolností či problémů jejich partnera. Podle Kamily Tittelbachové to často bývají peníze. „Jsou to obvykle ženy ze středních vrstev, dobře zajištěné, které jsou najednou konfrontované s obtížnou situací. Dělí se na dvě skupiny: jedna zná dobře síť služeb, zatímco ta druhá neví, kam se obrátit. Pro ně jsme zřídili telefonickou poradnu, kde jim radíme, kam jít. Tyto ženy potřebují jednoduše nasměrovat a pak vlastními silami situaci řeší.“ Žena v nouzi se prý často obrací na rodinu. Rodiče ale už bývají staršího věku a nemají dost financí, aby ji podpořili. „Spousta žen se snaží řešit situaci svépomocí, ale je třeba najít v sobě najít sílu a přiznat si, že potřebuji pomoc. To je klíčový moment.“

Život není procházka růžovým sadem
Martina Fišarová je jednou z těch, kterým projekt „Women pro women“ podal pomocnou ruku. Jaký je její příběh? „Vzali jsme si s manželem hypotéku na větší byt. Pak jsem se dozvěděla, že můj muž má na krku žaloby kvůli nesplácení různých půjček a že nesplácí ani hypotéku. Máme spolu dvě děti, kterým bylo v té době 11 a 16 let a my se náhle ocitli na ulici. Oslovila jsem rodiče, kteří mi pomohli. Nebylo to ale to, co jsem potřebovala, protože jsem měla pocit, že je zatěžuji a táhnu ke dnu. Pak jsem dostala telefon na projekt „Women pro women“. Dostali jsme byt a pomohli mi i v dalších směrech. Jsou to andělé.“

Matka s dítětem - ilustrační foto

Nejdůležitější jsou dobré rady
Patronkou projektu je moderátorka a divadelní manažerka Hana Heřmánková. Proč se rozhodla podpořit právě tento projekt? „V divadle jsem se setkala s jeho zakladateli a zaujalo mě to. Když jsem se začala probírat osudy různých žen, došla jsem k závěru, že je třeba pomoci. Ne tím, že dostanou jednorázovou pomoc, ale tím, že získají cenné rady, jak se opět postavit na nohy.“

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.