Proč si lidé všech civilizací myslí, že hvězdy ovlivňují jejich životy? Expedice ke hvězdám
Dějiny astronomie jsou odrazem historie lidstva. Proč lidé mezi hvězdami hledali dávnověké legendy a jejich hrdiny ztělesňovali v podobě souhvězdí?
Naši předkové budovali hvězdám monumentální památníky, velechrámy a pyramidy. Dění na obloze pohánělo naše náboženství a naši kulturu po tisíciletí a počínaje starými Řeky se lidé snažili pochopit uspořádání vesmíru.
S každým krokem astronomického poznání ztrácela naše planeta z kosmického hlediska na velikosti a na významu a tato změna stavěla astronomy do konfliktu s filosofy a kněžími. Nakonec jsme dospěli k poměrně pokořujícímu zjištění:
Země je průměrná planeta obíhající kolem hvězdy ve středním věku v ničím pozoruhodné galaxii.
Poslechněte si historii poznávání vesmírů od Egypťanů přes dvůr císaře Rudolfa až ke Štefánikovi. Hosty Expedice jsou ředitel pražského planetária Jakub Rozehnal, ředitel Slovenského domu v Praze Vladimír Skalský a Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
Víte, že...
Hubbleův vesmírný teleskop 24. dubna 2020 oslavil své 30. narozeniny. Na začátku května oslavíme zase Světový den Slunce. A víte, kdo byl Edwin Hubble? Uslyšíte v Expedici.
Související
-
Jan Neruda: Písně kosmické
Vybrané básně recituje Miloň Čepelka, jejich vědecký základ komentuje astronom Jiří Grygar.
-
Proč se říká „A přece se točí“?
„Eppur si muove!“ Neboli: „A přece se pohybuje!“ Tak doslova to před inkvizičním soudem řekl Galileo Galilei. Tedy prý.
-
U zrodu Hubbleova dalekohledu stál český astronom Zdeněk Kopal. Podílel se i na přistání na Měsíci
Zdeněk Kopal by se v roce 2014 dožil 100 let. Proslavil se spoluprací na přistání prvních lidí na Měsíci a studiem dvojhvězd. Podílel se i na slavném Hubbleově dalekohledu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.