Proč si lidé všech civilizací myslí, že hvězdy ovlivňují jejich životy? Expedice ke hvězdám

25. duben 2020

Dějiny astronomie jsou odrazem historie lidstva. Proč lidé mezi hvězdami hledali dávnověké legendy a jejich hrdiny ztělesňovali v podobě souhvězdí?

Naši předkové budovali hvězdám monumentální památníky, velechrámy a pyramidy. Dění na obloze pohánělo naše náboženství a naši kulturu po tisíciletí a počínaje starými Řeky se lidé snažili pochopit uspořádání vesmíru.

S každým krokem astronomického poznání ztrácela naše planeta z kosmického hlediska na velikosti a na významu a tato změna stavěla astronomy do konfliktu s filosofy a kněžími. Nakonec jsme dospěli k poměrně pokořujícímu zjištění:

Země je průměrná planeta obíhající kolem hvězdy ve středním věku v ničím pozoruhodné galaxii.

Poslechněte si historii poznávání vesmírů od Egypťanů přes dvůr císaře Rudolfa až ke Štefánikovi. Hosty Expedice jsou ředitel pražského planetária Jakub Rozehnal, ředitel Slovenského domu v Praze Vladimír Skalský a Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Víte, že...

Hubbleův vesmírný teleskop 24. dubna 2020 oslavil své 30. narozeniny. Na začátku května oslavíme zase Světový den Slunce. A víte, kdo byl Edwin Hubble? Uslyšíte v Expedici.

autoři: Josef Kluge , Markéta Ševčíková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová