Pro dálkové plavce je důležitější hlava než fyzička, tvrdí Abhejali Bernardová

15. listopad 2018

Jako zatím desátá na světě dokončila projekt Ocean seven – zdolala sedm těžkých světových úžin. Navíc jako první pocházela ze země, která nemá moře. Nejdéle s vodou bojovala 22 hodin na Havaji. Moře ale není její jedinou vášní.

„Je tam spousta proměnných, které člověk neovlivní. Může mít natrénováno, přijet na místo a počasí ho ani nepustí do vody. Vždycky jsem si snažila vizualizovat, že ten dobrý den přijde a představovala jsem si sama sebe na druhém břehu,“ říká plavkyně, která všechny úžiny zvládla přeplavat napoprvé.

Když plavala slavný kanál mezi Anglií a Francií, mohla se na trati potkat celkem s jedenácti plavci. Na druhý břeh ale doplavali jen tři. „Velkou část toho přikládám síle tiché mysli, která to nevzdá, když se úplně nedaří. Tedy síle meditace, kterou jsem už před tím cvičila 15 let. Měla jsem tedy náskok v mentálním tréninku. Je to tedy i hodně o tom, co nám dovolí naše hlava.“

Přeplavat každý kanál vyžaduje samozřejmě i velkou fyzickou přípravu. Nepříjemné jsou i studené vody Severního průlivu. „Nedá se úplně vymeditovat, že vydržím ve dvanácti nebo třináctistupňové vodě tak dlouho. Kvůli tomu jsem ale trénovala ve studené vodě, dávala si ledové vany. Tam to člověk neobejde.“

Jak se třeba připravovala na La Manche? „V dnešní době se dá spousta věcí přečíst na internetu a je spousta plavců, kteří se navíc rádi poděli o zkušenosti. Měla jsem kamaráda, který plaval devětkrát, takže byl obrovskou zásobárnou toho, co dělat a co ne. Ale vše si člověk musí vyzkoušet na sobě.“

Jak přišla ke svému zvláštnímu jménu a co vlastně znamená? A na jaké další extrémní výkony se tato překladatelka chystá?

autor: jra
Spustit audio