Přes hranice! I komunistické Československo zažilo terorismus

Robert Bareš při rekonstrukci
Robert Bareš při rekonstrukci

Ta noc se stala noční můrou. Postarala se o to trojice známých firem. Měli už na kontě šmelinu a vloupačky. A teď si vymysleli velkolepý plán na lepší život.

Dvacetiletý Václav, jedenadvacetiletý Milan a dvaadvacetiletý Robert Barešovi byli bratranci. Kromě jména je pojila nechuť ke stálému zaměstnání a drobná kriminální činnost. Jejich rodiny provozovaly pouťové atrakce a kočovaly po Čechách v maringotkách. Ani jeden z mladíků nedokončil základní školu a Václav byl dokonce negramotný.

Milan Bareš se 31. ledna 1978 vrátil z vězení, kde byl už potřetí a kam se zase hned 23. května měl vrátit za majetkovou trestnou činnost. On se ale rozhodl jinak. Spolu s bratranci naplánoval vyloupení hájenky a s tam odcizenými zbraněmi se chtěl prostřílet za hranice. Ideálně s rukojmími jako pojistkou.

Plán k případu získání autobusu s rukojmími, spáchané ozbrojenou skupinou, spojené s pokusem o opuštění republiky směrem do Německé spolkové republiky (měřítko 1 : 54100)

Nešťastný školní výlet

Od přepadení autobusu u benzínky v Chebu je odradí náhodně projíždějící policejní hlídka. Druhou šanci dostanou, když u nich u Jesenické přehrady poblíž chatové osady zastaví autobus s 39 studenty gymnázia z Říčan u Prahy na školním výletě. Jedna z učitelek se Barešů ptá na cestu...

Autobus přepadnou a donutí řidiče zamířit k německé hranici. Cestou nechají postupně vystoupit dva studenty, aby policii sdělili jejich požadavky. 22. května 1978  asi v 19:45 zastaví několik desítek metrů od první, tzv. signální závory hraničního přechodu Pomezí a nechají vystoupit dalšího studenta se stejnou zprávou.

Rekonstrukce: Václav Bareš sedící za sedadlem řidiče (na snímku je chybně uvedeno "na místě řidiče", na místě řidiče je figurína)

„Musíte otevřít!“

„Musíte otevřít,“ křičí vystrašený chlapec na pohraniční stráž, když se z autobusu ozve výstřel. Po chvíli přiběhnou další dva studenti a opakují požadavky únosců. Hlídka u závory vystřelí světlici a dávku ze samopalu jako poplachový signál pohraniční rotě. A to si únosci vyloží jako útok.

Spustí se střelba z obou stran: únosci z autobusu pálí z brokovnic, pohraničníci proti nim krátké dávky ze samopalů. Sklo se tříští, kulky se odrážejí od asfaltu a zdí kolem a zraní jednu ze studentek. Únosci toho využívají a posílají ji za pohraničníky zase se stejnou zprávou. Střelbu vystřídá jednání.

Vyčerpávající jednání

Táhne se několik hodin. Bratranci neumožní dodat rukojmím žádné jídlo ani pití. Když ale několika dívkám povolí nervy a zhroutí se v hysterickém záchvatu, dovolí jim únosci opustit autobus. Dvacet 16letých dívek ale pořád zůstává na palubě. Teprve v 1:30 přiletí vrtulníkem z Prahy velitel Pohraniční stráže generálporučík František Šádek, aby celou situaci vyřešil.

Ten se s únosci nakonec domluví, že za první závorou (v tzv. celništi) propustí všechny rukojmí až na řidiče Jana Nováka. Pohraniční stráž pak autobus doprovodí ke druhé závoře. Za ní pak únosci měli propustit i řidiče. Netušili ale, že za druhou, zabezpečovací závorou, je ještě třetí. A teprve tam začínalo německé území.

Srážka s „tankem“

Silnice byla za druhou závorou přehrazena železnými bránami a na boční cestě stálo připravené obrněný transportér. Pokud by autobus před ním nezastavil, měl spustit palbu. Bez ohledu na přítomnost řidiče. Tohle řešení šlo ale i proti platným směrnicím, které nařizovaly v případě ohrožení životů rukojmích propuštění vozidla do zahraničí.

Autobus nakonec do „tanku“ najel. Pohraničníci na autobus vystříleli přes tisíc nábojů. Zranění Robert a Václav Barešovi byli převezeni k ošetření do nemocnice v Chebu, Milanu Barešovi a řidiči Janu Novákovi už nebylo pomoci. Podle oficiální vyšetřovací verze zastřelil řidiče autobusu Milan Bareš.

Obětovali ho

František Šádek (vlevo) jako veterán Slovenského národního povstání s Ousulnasem Altraisem, účastníkem francouzského odboje během 12. světového festivalu mládeže a studentstva v Moskvě

Pitva ale prokázala, že řidič byl zasažen třemi střelami, které přilétly zepředu, tedy od pohraničníků. Patologové pracovali pod dohledem příslušníka StB, který ihned odebral zbytky projektilů nalezených v těle, a ty už se nikdy nenašly. S největší pravděpodobností tedy pohraniční stráž 26letého otce rodiny, prostě obětovala, aby únosce zastavila.

Přestože porušením interní směrnice generálporučík František Šádek zapříčinil smrt Jana Nováka, nebyl nikdy odsouzen. Když v roce 2015 zemřel, byl pohřben s vojenskými poctami. Václav Bareš byl odsouzen na 25 let odnětí svobody, polistopadovými soudy v roce 1992 byl propuštěn na svobodu. Robert Bareš byl odsouzen k trestu smrti. Byl popraven 6. prosince 1979.

Účinkují: Jakub Gottwald, Jakub Stich, Kryštof Krhovják, Karel Vlček, Jan Hofman, Nikola Heinzlová, Jiří Schwarz, Dušan Sitek, Malvina Borkovcová, Geronimo Santos, Katharina Kasíková, Sebastian Vopěnka, Ella Ozuna, Matyáš Hlaváček

Scénář: Jitka Škápíková a Petr Blažek

Autorka projektu: Bronislava Janečková

Režie: Jaroslav Kodeš

Hudební spolupráce: Petr Šplíchal

Premiéra: 19. 9. 2018

Spustit audio
autoři: Bronislava Janečková, Rostislav Taud

Související