Přepis: Jak to vidí Ivan Hoffman – 1. dubna 2019
Hostem byl komentátor Ivan Hoffman.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Dobrý den a celý nový týden. Zita Senková přeje příjemný poslech ‚Jak to vidí‘ a do zlínského studia zdraví dnešního glosátora Ivana Hoffmana. Dobrý den.
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Přeji dobré ráno vám a samozřejmě i všem našim posluchačům.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Který témata rozebereme? Pohádku o Zuzaně, souboj čokoládového krále, plynové princezny a sluhy lidu či politické preference opozičních stran. Dobrý poslech. – Slovensko se stalo pátou zemí EU, v jejímž čele bude stát prezidentka. Právnička a protikorupční aktivistka Zuzana Čaputová získala přes 58 % hlasů. Jaká je to zpráva pro Slovensko, Ivane?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Já si myslím, že je to dobrá zpráva, že je to zpráva, kterou Slovensko očekávalo. To první kolo bylo jednoznačné, náskok Zuzany Čaputové byl velký, ale současně bych řekl, že takové to všeobecné nadšení je asi trochu předčasné, protože to, co bude následovat v praxi, se nemusí rovnat tomu, co vidíme dnes, a tomu, co přichází jako odezva ze Slovenska, především ze slovenských médií.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Co na novou prezidentku čeká?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Ona kandidovala s programem, který nemá důvod po zvolení měnit. Neslibovala nemožné a to, co slibovala, si většina občanů přeje. To znamená slušnou politiku, která bude stát na konsenzu, ochotě naslouchat a na snaze tu společnost, která je na Slovensku rozhádaná, jako ostatně všude, spíše smiřovat než těžit z toho rozdělování, a kdybych mohl použít expresivní slovo, rozeštvávat. Obecně ale platí, že politika spíše změní člověka, než člověk změní politiku. To prostředí je, řekl bych, těžké pro každého. To znamená, není jednoduché si podržet ty pozitivní vlastnosti a pozitivní, řekl bych, přínosy, se kterými člověk do té politiky jde. Chce změnit věci k lepšímu v tom prostředí, které v ní reálně existuje. Ale já bych řekl, že z každého pravidla existují výjimky. A mám pocit, že zrovna Zuzana Čaputová má předpoklady se stát prezidentkou, řekl bych, nadstranickou. To znamená spíše moderátorkou těch politických střetů, které ji neminou, než jejich účastnicí. Jakmile by vstoupila do té politické hry, tak samozřejmě to bude mít nesmírně těžké. Většinou se ti političtí rutinéři proti člověku, který přichází zvenčí, potom nakonec spojí a tu situaci mu zkomplikují. Ale já mám takový pocit, že ona má naději, a je to vidět z těch jejich prvních reakcí po volbách... Zaprvé si velmi správně uvědomila, že ta volební část ve druhém kolem byla nízká. Když to porovnáme s minulými volbami na Slovensku, tak většinou to druhé kolo přineslo vyšší volební účast. V tom prvním, dejme tomu, přišlo 40 % a v tom druhém volila nadpoloviční většina. Teď je to naopak. To první kolo vzbudilo mimořádný zájem, bylo tam 48,7 % účastníků, ale v tom druhém 41,8. To znamená, určitě zaregistrovala, že pro spoustu lidí byli oba dva ti kandidáti nevolitelní, respektive nerezonovali s očekáváními voličů. To znamená, ona se hned z kraje obrací k lidem, kteří ji nevolili, a říká jim, budu o vás usilovat, budu tu chtít být i pro vás, budu i vás chtít přesvědčit, že jsem prezidentkou všech. To je sympatické, a pokud jí to vydrží, tak to velmi zvýší její šance doopravdy tu atmosféru na Slovensku změnit k lepšímu.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
V komentářích zejména ve slovenských médiích se často objevovalo, že Slovensko vyhrálo už po prvním kole. Do finále totiž postoupili proevropští kandidáti. Někteří slovenští kolegové vidí v tom vítězství paní Čaputové začátek konce Roberta Fica, bývalého premiéra, který je ale i nadále předsedou nejsilnější parlamentní strany Smer-Sociální demokracie. Jak to vy vidíte?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Určitě tu situaci mít jednoduchou nebude, protože se ukázalo, že to, proti čemu jsou lidé na Slovensku, kromě jiného, je taková, řekl bych, hašteřivost nebo arogance politiků, kteří prostě si o sobě strašně moc myslí a někdy ztrácí cit pro tu společenskou realitu a dovolují si věci, které jim potom výrazně škodí. Robert Fico je toho příkladem. Z politika, který byl nesmírně populární... Dokázal tu podporu docela prohospodařit tím, kým se obklopoval, tím, jak vystupoval. Těch chyb, které udělal v politice, bylo asi docela hodně. To znamená, jeho situace doopravdy bude těžká. Ale z druhé strany bych řekl, že teď nová prezidentka s Robertem Ficem zřejmě nepovede žádný spor. Ona nepřichází na barikády, ale pokusí se s každým najít nějakou společnou řeč. To znamená, může se stát, že zatímco vedl se současným prezidentem Andrejem Kiskou velmi ostrý a tvrdý politický boj, tak se nakonec teď může ukázat v komunikaci s novou prezidentkou jako politik, který je schopen nějakého konsenzu, a naopak se může nějaká část té prohospodařené popularity vrátit, pokud se bude chovat slušně, korektně, vstřícně a tak dále. To je všechno otevřené. Jisté je, že na Slovensku zůstává mnoho lidí, kteří by ocenili politiku levicovou. A teď, když veškerá moc je spíše v rukou liberálů, tak může se stát, že jim bude nějaká levicová strana chybět. Zatím tou jedinou levicovou stranou je SMER, což je velice pro Slovensko nepříjemné, protože ten spíše ztrácí, než aby si držel své pozice. Ale to podhoubí, to klima a poptávka i po jiné alternativě, než je ta, řekl bych, konzervativně-liberální, na Slovensku zůstanou. To znamená, že by se mělo Slovensko ze dne na den změnit volbou prezidentky, to tak asi úplně nebude. Lidé ji teď budou velmi pozorně sledovat. To, čemu teď bude čelit, nebudou ani tak přehnaná očekávání, ale spíše skepse. Lidé moc nevěří, že by se něco mohlo změnit. Udělali pro to to, že k těm volbám šli, dali hlas, ale teď budu vyčkávat a budou tu situaci sledovat. Ale jak říkám, Zuzana Čaputová není bez šancí.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Neukazuje její zvolení právě to, že přichází nová politická generace, respektive, že je tady poptávka po nové vlně politiků?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Spíše jsou lidi strašně otrávení z těch, kteří už tam jsou. Jsou tam už strašně dlouho. A ať se podíváme kamkoliv, tak přicházejí noví lidé... Většinou je to ale tak, že je do čela vynese podobně jako současného prezidenta Andreje Kisku velmi úspěšná ne příliš dlouhá předvolební kampaň, ve které řeknou přesně to, co lidé chtějí slyšet, vystihnou tu poptávku a tak dál. I v tom si ale myslím, že Zuzana Čaputová není žádný takový marketingový projekt, i když mnoho jejích odpůrců si to myslí, protože ona má za sebou přece jenom jakousi kvalifikaci. Ne sice v politice, ale v takovém občanském vzdoru, ve snaze věci, které se ostatním zdají zbytečné, nemožné, prostě vydržet a jít za svým cílem. Velmi často se připomíná ten její dlouholetý boj proti skládce odpadů, která měla vzniknout v Pezinku, a jí se podařilo v čele občanského hnutí tomu zabránit.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Ale také byla místopředsedkyní politické strany Progresivní Slovensko.
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
To je pravda, ale ta její politická kariéra... Ta její kvalifikace z toho opozičního zápasu s mocí jí více pomůže v té praktické politice než členství v politické straně. To si myslím, ale samozřejmě mít určitou zkušenost s politikou je asi dobré. To je jasné.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Tak trochu ve stínu zájmu o výběr slovenského prezidenta volili svou hlavu státu i Ukrajinci. Podle průzkumu poslali do druhého kola herce a politického nováčka Volodymyra Zelenského. Ten vede před stávajícím prezidentem Petrem Porošenkem a bývalou premiérkou Julijí Tymošenkovou. Jaká jsou, Ivane, hlavní témata?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Asi bychom úplně na úvod měli říct, že to není první apríl.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Co se týče pana Zelenského...
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Ano. Svou kandidaturu oznámil na Silvestra. Mohlo to kdekomu připadat jako silvestrovský vtip... A výsledky voleb, pokud budou dneska oznámeny... Já nevím. Nikde jsem se nedočetl, kdy uslyšíme výsledky, protože zatím jsou v médiích spíše první odhady, které jsou po odchodu lidí z volebních místností.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Jenom upřesním, aktuálně je sečteno přes polovinu okrsků.
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Děkuju. Lépe vyhledáváte informace, než se to podařilo ráno mně. Takže pokud to tak bude, tak na prvního apríla bude oznámen výsledek, to znamená, jeho vítězství v prvním kole. Ale musíme připomenout, že je to člověk nikoliv tentokrát úplně neznámý, ale známý v jiných souvislostech. On toho prezidenta Ukrajiny hrál v komediálním seriálu. Je to taková paralela s tím, jak kdysi před lety se v Itálii podařilo dostat do parlamentu poslanci, který neustále sliboval lidem pěkné počasí. A to ho vyneslo až do zákonodárného sboru. Ale to jsou takové veselé výjimky. Proč Ukrajinci takto volí, je těžko říct. Mnozí říkají, že je sympatický, ale hlavní je, že všichni jeho protikandidáti, kteří jsou pro ty Ukrajince, kteří jsou už nesmírně unaveni válkou, bídou, korupcí, tím, jak se ta moc dělá na objednávku různých oligarchů, boháčů... Oni vlastně hledají nějaký protipól. A tento kandidát je asi spíše než výrazem ukrajinské volby obrazem toho jejich znechucení politikou, toho jejich znechucení tím, kam se ta země dostala.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
A kam chce kdo vést Ukrajinu? Má nějakou představu Sluha lidu? Tak se jmenuje ta postava v seriálu, co se týče pana Zelenského. Můžeme se podívat třeba na priority Petra Porošenka, stávající hlavy státu. Jestlipak mu hraje, Ivane, do karet třeba jeho nekompromisní postoj vůči Rusku, jeho prozápadní orientace...?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Možná to tak bylo v těch minulých volbách, kdy velmi jednoznačně vyhrál. Ale stále si většina komentátorů myslí, že hlavním důvodem toho jeho vítězství, mimochodem už v prvním kole, naprosto jednoznačného... A když si vzpomeneme na tehdejší ukrajinská média, tak všichni to oslavovali jako záchranu Ukrajiny. Dnes mnozí říkají, že vlastně byl i ten Janukovyč lepší než on... Ten hlavní důvod toho zklamání z něj je, že on lidem slíbil, že je schopen ukončit válku během několika hodin... A už tehdy bylo Ukrajincům strašně nepříjemné pochovávat mladé lidi, vojáky... Těch obětí té války je hodně... A dnes bych řekl, že už taková ta vlastenecká vlna na Ukrajině...
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
... opadla.
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Opadla. Aspoň tedy z toho, co o tom víme. Ale vlastně to naznačují i ty volby. Teď tři hlavní kandidáti, kteří kandidovali... Vedle Petra Porošenka to byla ještě Julija Tymošenková, která ovšem je také spojována s těmi špatnými časy, s korupcí na Ukrajině... Říkalo se jí „plynová princezna“, protože nesmírně zbohatla na obchodech s plynem, s tranzitem plynu... To znamená, jsou tam dva kandidáti v čele, kteří prezentují tu minulost. A ani jeden z nich, zřejmě, není tak silný, aby ho lidé zvolili. Může se samozřejmě v druhém kole teoreticky stát, že ten náskok Volodymyra Zelenského se nějak sníží, ale nepředpokládám, že se může snížit o moc, protože Petro Porošenko se ze dne na den nemůže změnit. A ty jeho hvězdné chvíle jsou prostě pryč.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Možná je zajímavou a důležitou zajímavostí, že muž, který za Zelenským stojí a platí jeho prezidentskou kampaň, je pátý nejbohatší Ukrajinec a oligarcha...
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Toho si všichni všímají... Když hovoříme o těch vítězích, tak většinou slyšíme, kdo komu dělal kampaň, komu předtím pomáhal... To mimochodem bylo i na Slovensku v případě Zuzany Čaputové. Někteří lidé zkoumali, jaká reklamní agentura pro ni pracuje... Mám pocit, že se ten vliv těchto lidí, kteří podpoří toho jednotlivého kandidáta a dají mu peníze na kampaň, anebo vliv těch agentur, které tu práci lépe anebo hůře umějí, a pracují vlastně pro každého, kdo zaplatí, přeceňuje. Nakonec se ty vazby vůbec nemusejí ukázat jako směrodatné. Nemusí to být tak, že ten kandidát, který vyhrál, potom dělá politiku svého mecenáše... Já u takového herce mám pocit, že je schopen zahrát jakoukoliv roli. A určitě si umí napsat i svůj vlastní scénář... To znamená, já bych tohoto kandidáta neodsuzoval jenom kvůli tomu, že mu někdo, kdo je sám kontroverzní a kdo nemá rád jeho protikandidáty, platí kampaň. Takhle bych to neviděl.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Marek Výborný se stal novým předsedou Křesťanskodemokratické unie. Nahradí Pavla Bělobrádka, který byl v čele formace osm let. Bude nový lídr, Ivane, pro lidovce novým impulsem?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Určitě bude. Ta změna je jasná. Jenom nikdo neví, jestli ten impuls bude pozitivní anebo jestli naopak lidovce v jistém smyslu i poškodí. Říkám to proto, že z těch projevů Marka Výborného, které jsme zatím měli možnost sledovat, vyplývá, že se chce spíše odklonit od té tradiční lidovecké taktiky, která platila už od Šrámka a zastával ji i Josef Lux... Je potřeba být u toho, kde se rozhoduje, být u rozhodování, být jazýčkem na vahách, umět být partnerem jak pro levici, tak pro levici... Ta strana se v minulosti vždy snažila být u toho, být důležitá atd. Marek Výborný říká: Nechci, abychom byli v budoucnu stranou, která se k němu přidává, ale stranou, ke které se ti ostatní budou přidávat. Pokud je to jenom nějaké rétorické prohlášení, tak v pořádku. Zní to samozřejmě dobře. Ale to, co lidovci uměli vždy, to byl právě ten konsenzus, ta schopnost umět se přidat prakticky ke komukoliv... Ono se tomu v politice říká mít velký, široký koaliční potenciál, být přijatelný pro všechny, být konsenzuální atd. Takže to je první věc, která mě trochu překvapila. A druhá: V KDU-ČSL jako by se vytratily takové ty výrazné, silné tváře. Ty poslední dvě, které mají, a to je Jiří Čunek a Marian Jurečka, vlastně nevidíme ani v nějakém širším vedení té strany. To znamená, jsou to všechno lidé úplně noví... I když se hlásí ke kontinuitě a říkají, že to chtějí nějak zvládnout, tak jak se ta politika dělala v minulosti, vzít si z těch věcí, které se podařily, nějaký vzor, a s těmi politiky, kteří už jsou tam dlouho, se nějakým způsobem radit, tak to není možné, pokud ti lidé nejsou přímo v tom vedení... Na nějaké takové konzultace já moc nevěřím...
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
A čím si tedy pan Výborný získal větší sympatie než dva protikandidáti? A to byl právě Marian Jurečka i Jan Bartošek, zkušení politici...
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Myslím si, že odpověď nám dává pohled na volební preference, kde KDU-ČSL má 5,5 %. To znamená, je jasné, že to minulé vedení tu stranu nevedlo prostě dobře.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Myslíte pana Bělobrádka?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Ano, Bělobrádka. On tu stranu nejprve pozvedl, ale pak ty šance prohospodařil. A myslím si, že kromě jiného právě takovým tím politikařením, takovou snahou se spíše vymezovat vůči druhým než navazovat nějaké kontakty a umět spolupracovat.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Pavlu Bělobrádkovi se ale podařilo stranu vrátit jak do sněmovny, tak i do vlády. On na tom sjezdu také připomněl, že 80 % programu se straně podařilo prosadit a že pod jeho vedením se KDU-ČSL posunula z vesnic do těch středních a větších míst. Ten nový předseda Marek Výborný chce cílit na konzervativní, proevropské a středopravicové voliče. Interpretuje se to i tak, že KDU-ČSL udělala jaksi úkrok vpravo... Je to dobře?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Řekl bych, že to hlavní je, že programovou prioritou pro KDU-ČSL je rodina. Tak to vždy bylo a tak to i má být. Myslím si, že tam je to v pořádku. Pokud jde o to zaměření se doprava, tam jsou všichni. Tím pádem je tam docela plno. A když říká, že chce spolupracovat... Když si všimneme, jaké hosty měli na sjezdu, tak přicházejí v úvahu především ODS, TOP 09, Starostové... Ale dvě z těchto stran už dnes podobně jako lidovci jsou na samé hranici volitelnosti.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Tak by jim třeba prospělo se spojit...
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
No... Já nevím, jestli to tak je. KDU-ČSL se spojovala jenom jednou v historii nějak úspěšněji, když vytvářela trojkoalici, kterou ovšem domlouval Josef Lux, a v ní byla Unie svobody, ODA a lidovci... To byl úspěšný projekt. Bylo to něco, co voliči vnímali jako nějakou politickou naději... Je to už dost dávno. Ale jinak je to příliš stará tradiční strana na to, aby se s někým spojovala. Nevím, jestli může nějak takhle fungovat... Ale jak říkám: Důležité je, že se rozhodli přiklonit na jednu stranu. To u lidovců nikdy nebylo typické. Je to docela, řekl bych, taktická změna. Ale jestli bude fungovat, těžko říct.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Jak celkově hodnotíte ty politické preference opozičních stran? Daří se jim nacházet témata, kterými by oslovili voliče?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Mám pocit, že opozice si moc dobře nevede, a to ze dvou důvodů: Na jedné straně zjevně neumí voliče přesvědčit o tom, že ta vládní koalice je špatná. To vidíme z toho, že nejenže preference hnutí ANO jsou stále nad 30 %, kolem 30 %, ale v těch posledních průzkumech se už ukazuje, že se vzpamatovává i sociální demokracie. Dnes má 12 % stejně z Piráty a jenom o 2 % víc má ODS. To znamená, že opozici se nedaří lidem říct, že tady máme špatnou vládu. A to druhé, co se jí nedaří, a to je vážnější, přijít s něčím vlastním, pozitivním, s nějakou novou agendou, jinou, než je ta agenda vládní. Tím, že ta koalice hnutí ANO a ČSSD je schopna si osvojit cokoliv, jakékoliv téma zprava doleva, pružně ho změnit, a když udělají hloupost, tak řeknou – udělali jsme hloupost, promiňte, uděláme to jinak, tak je i velmi těžké se proti nim programově vymezit něčím, na co by lidi řekli: Ano, takhle by to bylo lepší. Budeme tedy volit... anebo sympatizovat spíše s opozicí. To znamená, že se ukazuje, že ta opozice asi v okamžiku, když vsadila na to, že nebude spolupracovat s vítězem voleb, tak šla do určitého rizika, a teď se ukazuje, že to pro ni zatím nevypadá příliš dobře.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Zvládneme ještě jedno téma: Opět máme letní čas. To střídání s tím zimním skončí po rozhodnutí Evropského parlamentu v r. 2021. Zatímco naše vláda se kloní k zimnímu, veřejnost si spíše přeje letní. Ten ostatně preferují i okolní státy, v čele s Německem. Který čas, Ivane, zachovat, a proč? Anebo je to jedno? Hlavně ať skončí to střídání?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Já si myslím, že hlavně ať skončí to střídání... Za druhé: Asi bych nechal ten, který je přirozený. To znamená, je to ten zimní. To je ten normální čas. Co mě na tom fascinuje, je, že už se mnoho let ví, že ta změna je k ničemu. Ale ta setrvačnost toho nesmyslu měnit čas je prostě nesmírně obrovská. Mám pocit, že je to univerzální, že lidé lpí na věcech, které jsou nesmyslné, jenom proto, že si na ně zvykli. A divím se, že ze dne na den se prostě s tím nesekne a že ti politici neřeknou: Je to nesmysl. Změníme to. Neustále vymýšlejí nějaký odklad, stále ještě na tom chtějí něco řešit...
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
... aby se to hlavně sjednotilo...
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Když se to nesjednotí, tak taky to nějak přežijeme. Podstatné je, že si nastavíme hodinky... Nebo když pojedeme do Německa, tak budeme vědět, že tam mají o hodinu méně, a zvykneme si na to. Ale hlavně by se to mělo přestat střídat, když už víme, že je to pitomost. Mýlit se je lidské, ale trvat na lidské hlouposti... To je teprve ten průšvih.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Jak se vám vlastně dnes, Ivane, vstávalo (vzhledem k času)?
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Já kritizuju ty změny času z principiálních důvodů, ale jinak patřím mezi lidi, kteří na to nedoplácejí. Já si na to velmi rychle zvyknu... Takže když čtu návody bývalé předsedkyně Akademie věd paní Illnerové, že je potřeba přecházet postupně, každý den si ten čas nastavovat o dvacet minut... Já nemusím. Mně ty změny fyzicky nevadí. Mně to vadí principiálně.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Ivan Hoffman, komentátor Deníku a můj dnešní host. Já vám za to děkuji a přeji vám hezký den. Na slyšenou.
Ivan HOFFMAN, komentátor a novinář:
Také hezký den.
Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Zítra budu hovořit s Davidem Marečkem, generálním ředitelem České filharmonie. Příjemný poslech dalších pořadů Českého rozhlasu Dvojky přeje Zita Senková.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je Monitora media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.