Přepis: Jak to vidí Bohumil Pečinka – 25. března 2019

25. březen 2019

Hostem byl Bohumil Pečinka.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Dobrý den přeje Zita Senková. V následujících minutách se dozvíme, jak některé události kolem nás vidí a glosuje komentátor Bohumil Pečinka, zástupce šéfredaktora týdeníku Reflex. Dobrý den.

Bohumil PEČINKA, novinář:
Dobré ráno.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Jaké události a jejich příčiny budeme rozplétat? Například otázky, kde se dělá politika, jestli jsou politické zkušenosti spíše výhodou či naopak, nakolik konzervativní je současné Slovensko a proč se česká pravice nesjednocuje. Dobrý poslech. – Slováci si tuto sobotu zvolí novou hlavu státu. V prvním kole nejvíce bodovala advokátka a občanská aktivistka Zuzana Čaputová před místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem, kterého podporuje vládní strana SMĚR-SD. Jaký máte, pane Pečinko, dojem z toho dosavadního průběhu přímé volby hlavy Slovenska?

Bohumil PEČINKA, novinář:
Čistě technicky, já myslím, že tam je rozhodnuto. Všude ve světě, kde je tento dvoukolý systém, v tom druhém kole dochází k tomu, že ta společnost se polarizuje na dva póly a lidé takzvaně volí takticky. Tedy volí toho, kdo je jim spíše blíže. Z mého pohledu na Slovensku došlo k tomu, že do druhého kola postoupili dva představitelé levice. Té tradičnější levice představované panem Šefčovičem a pak té moderní. Paní Čaputová byla místopředsedkyní malé strany levicově liberální, jmenovalo se to Progresivní Slovensko. Ale když vezmete tři, čtyři hlavní názorové pilíře od vztahu k EU až k dalším věcem, tak tito dva kandidáti se příliš neliší. Takže z mého pohledu nedojde k tomu, že by se kolem pana Šefčoviče stoprocentně zkoncentroval takový ten národně-konzervativní blok představovaný institucemi jako bývalí Mečiarovští voliči, katolická církev, pan Kotleba čili postfašisté a podobně. Já myslím, že pro tento blok tito dva kandidáti jsou nerozeznatelní. A přesto, že by se mohlo zdát, že by se mohli zkoncentrovat kolem jejího protikandidáta pana Šefčoviče, tak myslím, že k tomu nedojde a paní Čaputová bude novou prezidentkou Slovenska.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Myslíte si, že voliči pánů Harabina a Kotleby, kteří skončili v tom prvním kole na třetím a čtvrtém místě, pokud se nepletu, budou nebo nebudou volit?

Bohumil PEČINKA, novinář:
Já myslím, že k volbám z velké části nepůjdou, protože pan Šefčovič a paní Čaputová jsou pro ně názorově nerozeznatelní.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
A jsou jinde než voliči těchto kandidátů...

Bohumil PEČINKA, novinář:
To tak bývá. Ale v tom druhém kole se volí takticky. Někoho nechci. Jenže v tomto případě je klíčový například postoj k EU, kdy by šlo těžko určit, kdo je méně proevropský nebo více proevropský, více eurofederalistický... Oba jsou tak na stejné úrovni. A teď volte takticky menší zlo. Pro tyto voličské skupiny to bude velmi obtížné. Čili já z toho vyvozuji, že paní Čaputová má téměř vítězství jisté. Samozřejmě dneska je pondělí a může dojít k nějaké události, o které nevíme, ale v této fázi volební kampaně většinou, když se něco objeví, nějaká aféra nebo skandál, tak to spíš posílí voliče toho, u kterého se ten skandál objevil.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Když podle vás jsou ti kandidáti podobní ve svých názorech, proč tedy pan Šefčovič získal necelých 20 % a paní Čaputová jednou tolik, 40 %, v tom prvním kole?

Bohumil PEČINKA, novinář:
To je správná otázka. Jsou tam dva takové motivy. První: To národně-konzervativní Slovensko mělo více kandidátů, nebylo sjednoceno, bylo naprosto roztříštěno. To je první moment. A druhý moment je, že na Slovensku působí, v politologii se tomu říká, štěpící linie, na které se rozdělují různé strany, a Slovensko je politicky stále pod příkrovem té tragické vraždy novináře Kuciaka a jeho přítelkyně. Takže ten jeden tábor kolem paní Čaputové říká: My jsme ti, kteří zajistí, že nic takového se už v budoucnu nestane, a nechceme vytvářet atmosféru, která vede k vraždám... Zatímco ten druhý tábor, který představuje pan Šefčovič... Mu bylo podstrčeno, jako by za tu vraždu nějak mohl. Tato věc se na Slovensku táhne už rok. Svůj podíl na tom mají policisté, kteří rok nebyli schopni tu vraždu objasnit. Je to velmi iracionální, velmi nelogické, ale významně to zasahuje do toho volebního rozhodování, do volební atmosféry, vytváří to štěpení, kdy jedna strana se snaží druhé naznačit, že nějak metafyzicky se spolupodílela na těch vraždách, což je absurdní, ale někdy v politice to tak bývá.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Mimochodem oponenti paní Čaputové tvrdí, že zastupuje jen liberální část Slovenska. Připomenu například kritiku přímo v kázání trnavského arcibiskupa Jána Oroše, který nazval podporu občanské kandidátce za těžký hřích. Paní Čaputová se už dříve vyslovila pro adopce dětí homosexuálními páry, což považuje za lepší možnost, než by nezletilí vyrůstali v dětských domovech.

Bohumil PEČINKA, novinář:
To je sice možná pravda, ale ten blok kandidátů, který prezentuje opačný názor, názor, který tento církevní hodnostář řekl a který jste tlumočila, měl tolik protikandidátů, že se prostě roztříštili. Oni mají smůlu a myslím, že se to už nedá vybalancovat.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Jak si vysvětlujete necelých 49 % účasti v tom prvním kole? Nezdá se vám to málo, a nejenom vám?

Bohumil PEČINKA, novinář:
U nás bylo asi o 10 % více.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Myslím i vzhledem k té situaci, ve které se Slovensko nachází.

Bohumil PEČINKA, novinář:
Já bych to nepřeceňoval. Uvidíme druhé kolo. Já myslím, že ve druhém kole to bude ještě míň. Ale když jsou ty volby více vyhraněné ve smyslu názorovém, tak to zvedá ze židle lidi. Typický byl příklad před rokem – druhé kolo českých prezidentských voleb, kdy přišlo k urnám ještě více lidí, protože tam to bylo více názorově zpolarizované, protože pan Zeman a Drahoš přece jenom byli odlišnější, než jsou tito dva protikandidáti, byť se to ze čtení slovenských médií nezdá... Ale myslím, že tak bude.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Někteří označují přímou volbu prezidenta na Slovensku za jakýsi test před parlamentními volbami, které se u našich sousedů uskuteční příští rok, a vycházejí i z kandidatury již zmíněných pánů Štefana Harabina a pana Kotleby. Viděl byste v tom už možnou předvolební kampaň, svým způsobem, před parlamentními volbami?

Bohumil PEČINKA, novinář:
Ta volební kampaň je vždycky, ale každé volby mají jiný ráz a za těch 30 let lidé přesně ví, proč například levice nechodí v ČR k eurovolbám nebo k senátním volbám, protože ty volby nemají přímý dopad na pozdější přerozdělování ze státního rozpočtu směrem k nim. Ale dobře ví, proč se významně účastní voleb do Poslanecké sněmovny, protože tam se hraje o přerozdělování rozpočtu. Takže chci tím říct, že když přijde k eurovolbám, tipuji, kolem 20 %, před pěti lety to bylo 18 %, a proč přijde třeba za půl roku k sněmovním volbám 60 %, tak že to jasně signalizuje, že lidé si už uvědomují význam a smysl těch voleb. Když říkáte jenom 49 %... Mně by se také špatně volilo, se přiznám, protože já vidím názorově ty dva dnešní slovenské protikandidáty jako v podstatě totožné.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Diplomata Maroše Šefčoviče na jeho vlastní žádost přijal včera v Lánech český prezident. Hrad říká, že je slušnost přijmout toho, kdo o to požádá. Proč tak vlastně učinil slovenský prezidentský kandidát? Sešel se mimochodem také s předsedou sociální demokracie panem Hamáčkem.

Bohumil PEČINKA, novinář:
Pan Šefčovič je významný představitel EU, to je jedna věc, a současně také toho socialistického bloku v Evropě, který představuje jak pan Hamáček, tak pan Zeman. Ono se to někdy dělá, a je to výhodné, že před volbami nějaký představitel nějaké země podpoří jednoho z protikandidátů a sází na to, že když se ten dotyčný pak stane prezidentem, že to pak vylepší vztahy mezi oběma zeměmi. Je to ale taková sázka. Já myslím, že v tomto případě je to trošku zoufalá sázka, a doufám, že to za týden a v dalších letech neovlivní vztahy mezi Čechy a Slováky tím, že se hlava českého státu takto výrazně postavila za jednoho z kandidátů. Já myslím, že u zemí, které k sobě mají tak blízko a nemusí ty vztahy nijak zlepšovat, by ten český ústavní činitel neměl takto vstupovat do té politiky a ovlivňovat ji.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Občanská demokratická strana ze svých řad nedávno vyloučila Václava Klause mladšího, který přirovnal schvalování předpisů EU k rozhodování o složení židovských transportů do nacistických koncentračních táborů. Musela ODS, pane Pečinko, postupovat tak radikálně?

Bohumil PEČINKA, novinář:
Já bych nerad rozebíral ten poslední výrok ani ten následující, který Emmanuela Macrona přirovnal k představiteli Třetí říše a k jeho základnímu dílu. Já rád říkám takovou věc, že kapka, kterou přeteče pohár, ta poslední kapka, není nejdůležitější. Stejně důležitých je těch 999 předchozích. Faktem je, že Václav Klaus mladší se výrazně odchyloval nejenom od programu, ale hlavně od té strategie ODS. On s tou stranou nežil, nekomunikoval, nesnažil se tam vytvořit křídlo, hrál si takové podivné hry... V určité chvíli těch kapek bylo příliš. A pak přišla ta poslední. Já vůbec nepléduju pro vylučování kvůli odlišnému politickému názoru, na druhou stranu být v kůži těch představitelů ODS, nevím, jestli bych se nepokoušel o něco podobného. Jsou ještě různé mezifáze, které mohli použít. Oni použili tu výzvu, aby vystoupil, on to nerespektoval a vyvolávalo to dojem, že se připravuje na nějaké vleklé poziční boje, což před eurovolbami, které budou v květnu, by znamenalo, že tu stranu by to jenom rozdíralo... Rozhodli se, jak se rozhodli. Já bych nechtěl tohle to rozhodnutí nijak komentovat, protože by se tam musely vysvětlit desítky dalších kroků, právě ty kapky, které tam kapaly – co znamenaly, proč byly, jak byly...

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
A přihlíželo vedení ODS k tomu, jak se ten, řekněme, pomyslný pohár naplňuje, až tedy přišla ta pomyslná poslední kapka?

Bohumil PEČINKA, novinář:
On od vedení ODS dostal už tzv. žlutou kartu, což je ve fotbale taková výstraha před tou červenou... V té době, kdy veřejně zpochybnil naše vojenské působení v Afghánistánu... To od takto významného představitele, předsedy jednoho z parlamentních výborů, je významné gesto. Oni to museli různě vysvětlovat apod. Takže tam ty odlišnosti byly. Byly velmi silné a byly v poslední době také silné na EU. On stojí na pozicích, i když to tak tvrdě nevyslovil, až na jeden facebookový post, Czexitu, kdežto ODS stojí na eurorealistických pozicích – čili musíme významně reformovat EU a spojit se proto s novými silami v Europarlamentu. A zase opakuji: Když se něco takového děje před volbami, tyhle ty názorové konflikty, tak je to ještě zesíleno a vnímáno ještě citlivěji, protože lidé to nemají rádi.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Myslíte, že kdyby nebylo před eurovolbami, možná by ještě Václav Klaus mladší byl dnes členem ODS?

Bohumil PEČINKA, novinář:
Myslím si, že ano, že by se ukázalo, že těch kapek se do toho poháru vejde ještě víc.  

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Kdy se začal názorově odkloňovat? Nebo tomu tak bylo od počátku?

Bohumil PEČINKA, novinář:
Když byl v říjnu 2017 zvolen poslancem...

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Pokud se nepletu, promiňte, ze strany už jednou odešel...

Bohumil PEČINKA, novinář:
Ano. Ale to bylo v jiné éře, před deseti lety. A z jiných důvodů. Ale když byl zvolen poslancem, tak všichni jsme si mysleli, že tam bude budovat nějaké konzervativní křídlo a že ta strana bude nějak rozkročena a on tam bude něco formovat. Ale on se ukázal jako člověk, který hraje příliš na sebe, daleko víc než politik působí jako influencer sociálních sítí čili jako nějaký názorový vůdce nějaké skupiny, ale nepřenáší to do politiky. Jeho tragédií bylo, že nepřijal novou sociální roli. A ta sociální role je politika. Být politikem, to je určité řemeslo. A on se to řemeslo ani nesnažil příliš učit, příliš spoléhal na sociální sítě, podporu veřejnosti nebo části veřejnosti... Nehrál tu roli politika, tedy člověka, který má nějak zformulovat nějaké koncepce a pak pro ně získávat uvnitř strany podporu a pak tu stranu měnit a jít s ní do voleb. On hrál příliš na sebe. Myslím si, že by mu vyhovoval ten typ voleb, kdy jde osobnost proti jiné osobnosti...

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Jako solitér?

Bohumil PEČINKA, novinář:
Absolutní.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Myslíte tedy, že to, že pan Klaus mladší neměl zkušenosti předtím, než se stal poslancem, z komunální politiky nebo krajské politiky, se ukázalo jako ten jeho největší hendikep?

Bohumil PEČINKA, novinář:
Myslím si, že určitě. Jeho otec v téměř padesáti šel do politiky. Ale měl ve svých genech to, dávat lidi dohromady. On od studentských let pořád něco organizoval – pořád dělal konference, semináře a tak dále. A když vstoupil do politiky, tak to jenom přeměnil... Dal tomu politický obsah. On byl rozený lídr, který vytváří skupiny lidí, získává pro ně podporu, buduje... A lidé si mylně mysleli, že Klaus mladší rovná se Klaus starší. Ale není tomu tak.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Ale co ty desetitisíce followerů, lidí, kteří sledují Václava Klause mladšího na sociálních sítích?

Bohumil PEČINKA, novinář:
To je pravda. Ale to je ta ošidnost sociálních sítí. Já bych mohl napsat velký článek o tom, jak tenhle ten virtuální svět zničil řadu lidí, kteří se mu začali přizpůsobovat... Začali si myslet, že ten pomyslný lajk, který se tam dává, klikne se na té sociální síti za nějaký výrok, který tam dáte, znamená, že za tím člověkem stojíte, že má obrovskou podporu...

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Nemusí to ještě automaticky znamenat, že ten uživatel, který to tzv. olajkuje, je také volič...

Bohumil PEČINKA, novinář:
To určitě ne. Myslím si, že stoprocentně ne. Dokonce v jednom průzkumu vyšlo, že Václava Klause většinově podporují ne voliči ODS, ale on měl vliv v profesních skupinách typu učitelé nebo velcí kritici EU, kteří jsou hodně z řad SPD... A učitelé většinově zase do posledních voleb volili ČSSD. A tak dále. Takže oni s ním názorově souzněli, ale když pak došlo k tomu volebnímu chování, tak volili podle svých sociálních zájmů. Můžete mně oponovat, že dostal asi 22 tisíc preferencí v těch volbách do Poslanecké sněmovny.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Přesně tak...

Bohumil PEČINKA, novinář:
To je pravda, ale... Podle mé interpretace příliš lidí, včetně mě, dávalo rovnítko mezi Klaus mladší a Klaus starší právě v tom, co dělá politika politikem, tedy schopnosti vytvářet týmy, skupiny, dělat koncepce, prosazovat je a jít takovou tou cestou, kterou sociolog Max Weber... On označil politiku za pomalé vrtání tvrdých dřevěných polen. A ono to chce nějaké řemeslo, chce to trpělivost, chce to takový zvláštní druh houževnatosti a empatie. A to je všechno, co Václav Klaus nemá, přičemž má zase něco jiného. Má schopnost skvěle formulovat, vycítit atmosféru, popsat ji... Takže myslím si, že by udělal dobrou kariéru jako politický komentátor.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
A nezasloužily si právě všechny tyto pozitivní vlastnosti, které jste teď vyjmenoval... Nestálo to ODS za to, aby třeba ještě nějakým způsobem zapracovala se svým poslancem? Protože tak či onak Václav Klaus mladší je jednou z nejvýraznějších tváří této strany.

Bohumil PEČINKA, novinář:
No, tak to se musíte zeptat jiných...

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
(Otázka na Petra Fialu...)

Bohumil PEČINKA, novinář:
... jestli šlo ho víc vtáhnout do těch struktur. Je to těžké, když se člověk v padesáti dostane do politiky a začne úplně novou profesi. Tam ohromně záleží na jeho osobnostní flexibilitě – jestli je schopen se učit; jestli je schopen si připustit, že něco neví; jestli je schopen začít dělat mnohé věci od začátku... To je hodně důležité.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Kde se dnes vlastně dělá politika? Na sociálních sítích? Na náměstích? V ulicích?

Bohumil PEČINKA, novinář:
Ty sociální sítě vyvolávají mylný dojem, že množství lajků znamená něco jako podporu té strany. Ale stále platí ten základ, ta zásada, že lidé volí podle svých sociálních zájmů a názorů. Nevím, jestli jste si dělala přehled, koho na Facebooku lajkujete...

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Já nikoho... Z politiků...

Bohumil PEČINKA, novinář:
Já jdu samozřejmě napříč. Já tam lajkuju samozřejmě podnětné věci, vtipné věci a dobré nápady a nerozlišuju nějak názorově... Záměrně jsem se neuzavřel do té bubliny... I když je na Facebooku algoritmus, který k vám přiřazuje některé lidi... Záměrně jsem si to otevřel, nemám žádnou bublinu, nečistím to, neblokuju lidi, abych se něco z toho dozvěděl, aby, když už to existuje, mně to víc dalo, než víc bralo. Myslím si, že téma sociální sítě je téma ani ne na půlhodinu, ale na samostatnou disputaci.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Podle exprezidenta Václava Klause, otce, již bývalého poslance ODS, současná strana občanskodemokratická míří k politické bezvýznamnosti a nemá už nic společného s tou původní ODS. Co si o tom myslíte? A měla by ještě vzniknout nová pravicová strana.

Bohumil PEČINKA, novinář:
Přesně těmito slovy by se dal charakterizovat vývoj Václava Klause od roku, dejme tomu, 2010, od té druhé poloviny jeho druhého prezidentského období, kdy se uzavřel, izoloval se do takové malé bubliny lidí kolem sebe, takové národně konzervativní orientace, velmi se radikalizoval a utekl těm svým bývalým voličům do nějaké izolace svého hanspaulského zámečku. Přesně těmito slovy, kterými charakterizoval ODS, by se dal charakterizovat i jeho postoj. On je dnes jednoznačně na pozicích Czexitu. Proč ne? Je na pozicích velmi kritických k EU a současně relativizujících bezpečnostní rizika z Ruska a z jiných zemí. Takže otázka je, jestli tohle souzní s tou ODS, kterou zakládal. Myslím si, že ne.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
A kam míří současná občanskodemokratická strana? V jaké fázi vývoje se nacházejí občanští demokraté?

Bohumil PEČINKA, novinář:
Oni jsou dnes ve fázi, kdy přežili svou klinickou smrt, která po r. 2013-2014 hrozila. V letech 2015-2016-2017 se nějak postavili na nohy a teď by potřebovali... Jenže přešlo to do fáze jakési stagnace... Potřebovali by novou dynamiku, nový impuls...

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Vrtají ta polena, o kterých jste mluvil, příliš pomalu?

Bohumil PEČINKA, novinář:
No... Myslím si, že strategie růst o půl procenta ročně je na dlouhá desetiletí. Jestli někdo potřebuje opravdu velký impuls, tak je to ODS.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Konstatuje na závěr dnešního vydání 'Jak to vidí' komentátor Reflexu Bohumil Pečinka. Já vám za to děkuji a přeji vám hezký den. Na slyšenou.

Bohumil PEČINKA, novinář:
Děkuji za pozornost a hezký den.

Zita SENKOVÁ, moderátorka:
Mým zítřejším hostem bude psychiatr Cyril Höschl. Příjemný poslech dalších pořadů přeje Zita Senková.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je Monitora media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

autor: Zita Senková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.