Přepis: Jak to vidí Adam Černý – 20. června 2022

20. červen 2022

Hostem byl zahraničněpolitický komentátor Adam Černý.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Dobrý den a celý nový týden přeje Zita Senková. Vítejte u rozhovoru na aktuální témata. Pozvání přijal Adam Černý, zahraničněpolitický komentátor, dobré ráno, Adame.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Stále ještě dobré jitro.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
V centru naší pozornosti bude nejenom povolební Francie ale také česká politická kultura a jeden dozimetr. Přeji nerušený poslech. Normálně bychom Adamem, protože ty si expert na Evropskou unii Evropu a dění ve Francii, začali právě parlamentními volbami k tomu se samozřejmě dostaneme, ale českou politikou hýbe korupční kauza kolem pražského Dopravního podniku. Soud poslal v pátek do vazby bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka z hnutí STAN a vůbec, co tomu říkáš?

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Tak je to překvapení, to určitě a za druhé je do značné míry je tam nějaké zklamání, protože ta stávající vládní koalice na podzim po těch volbách nastupovala s jistým étosem, s takovou image stran, které se neumažou, které nejsou zapleteny do korupčních skandálů a vida máme nějakých půl, tři čtvrtě roku po volbách a máme tady skandál, který je sice lokální, řekněme, pražský, ale nicméně důkazem toho dlouhodobé chronické choroby pro politického života v Česku, a to je to, že strany se nedokáží odstřihnout, odstínit od lidí, kteří mají zájem na to soukromě profitovat na veřejných prostředcích, abych to řekl hodně zdvořile, abych nemusel použít slovo krást.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Jaký dopad podle tvých odhadů může mít tato korupční kauza na výsledek Starostů a nezávislých v zářijových komunálních volbách? A možná ještě dodám hned druhou otázku, protože rezignoval Petr Gazdík. On rezignoval teda na post ministra školství a místopředsedy hnutí STAN kvůli kontaktům s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi obviněné v této zmíněné kauze. On se sice necítí ničím vinen a nechce ale rozkolísat ani vládu ani koalici vlastně na prahu předsednictví v Evropské unii.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Tak záleží na té rychlosti a pro ty první reakci bych řekl, že nebyly tak zas tak opožděné, protože ministr Gazdík rezignoval v řádu, řekněme, několika dnů. Co se ukázaly ty jeho kontakty s tou velmi pochybnou postavou. Ale je otázka bude, jak rychle nedokážou Starostové a nezávislý obecně řečeno srovnat řady. Ukazuje se, že budou mít výjimečný sněm už někdy v létě. Bude, uvidíme, jestli budou schopni nalézt dostatečně silné a veřejně obhajitelné působivé personální náhrady, protože česká politika trpí jistou personální chudobou, těžko se nalézají náhrady za odstoupivší ministry nebo jiné důležité postavy. A to myslím, že bude velmi podstatné a uvidíme v těch zářijových místních volbách, jestli se Starostům a nezávislým podaří obhájit nebo aspoň trochu udržet tu pověst, protože jejich lokální základna, základna je právě v těch, jak už jejich název napovídá, v těch městech a místech a takže ta, to bych úplně nepodceňoval, že to není vyloučeno, protože v české politice 14 dní je dlouhá doba. Volby budou v září a uvidíme, jak se právě Starostům a nezávislým podaří ten sněm prezentovat. Dneska vlastně to předsednictvo je v troskách, tak najít nějaké, jak říkal veřejně prezentovat silné, silné osobnosti. To bude zkouška životaschopnosti toho hnutí. Koneckonců myslím si, že by to platilo i o jiných politických stranách a hnutích v podobné situaci.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Je tohle změna politické kultury v České republice? Často se to zmiňuje právě v souvislosti s tou rychlou rezignací Petra Gazdíka.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Já bych řekl, že to není změna, ale že je to aspoň jistá naděje, že ty reakce přichází, řekněme, v řádu dnů, ale museli bychom mít tak jako když člověk nějak hru, sérii několika výsledků, abychom mohli tvrdit, mluvit o nějakém trendu. A myslím si, že uvidíme. V každém případě má se hnutí STAN velký reputační problém a ukazuje se, že není odolné těm tlakům, těm korupčním pokušení, protože nutno připomenout, že signály o tom, že se děje nesprávného, minimálně v pražské politice, ve STANu, ty už tady byly delší dobu. Už řekněme od jara, kdy radní Hana Marvanová Kordová upozorňovala na některé věci. Byly tady problémy spojené s tehdejším místopředsedou STANu panem Polčákem, europoslancem, s jeho pochybnými kontakty, čili tam prostě je něco, co se ale netýká jenom STANu. To jsme viděli i jinde, že třeba, když přepneme na jiné politické hnutí, které se postavilo u soudu, kauzou pod názvem Stoka, to znamená Brno a tamější organizace hnutí ANO, tak tam vlastně byly také signály, že se děje něco neblahého a z té centrály to nebyli schopni řešit. Tam se myslím v projevu něco jiný významný rys české politiky, že je silně regionálně místně zakořeněná a že mnohdy je ta centrála nedokáže s těmi místními, jinak to nemohu /nesrozumitelné/ místními klany si nedovede poradit.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Otázka je, možná už jste to naznačil, vzdát, do jaké míry vědí politici, kde je jistá hranice vlastně, kdy je dobré a vhodné ještě držet nějakého problematického člena, politika, poslance ve funkci a kdy už teda je zapotřebí ho odvolat?

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
To je samozřejmě velký problém, zvláště v případě, že se jedná třeba o lidi, kteří se mezi sebou dobře znají, dobře spolu vychází, což byl nepochybně případ dnes stále ještě úřadujícího mistra Gazdík a třeba předsedy Rakušana, ti lidé spolu dobře vycházeli a pro ně potom i nejenom politicky ale lidsky obtížné tu situaci řešit. Ale tam samozřejmě pokud člověk je politikem a nese tu veřejnou odpovědnost, tak je třeba konat rychle a rázně.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Jaká jsou, Adame, obecně pravidla, základní pravidla té vysoké politiky?

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Tak, kdybychom to řekli, přidáno trochu odlehčeněji, nedá se předpokládat, protože nežijeme ve světě andělů, že se tam budou pohybovat andělé a že lidé nebudou se dopouštět politických nebo i korupčních hříchů. Ale nesmí vás načapat se spuštěnými kalhotami, abychom tak použili trochu nějaký jeho obraz a v té chvíli se to stane, tak vaše reputace se rozpadá. A záleží právě na životaschopnosti, životaschopnosti toho hnutí nebo strany, jak se s tím rychle dokáže vypořádat.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Mimochodem pan Gazdík má, pokud se nepletu, dvanáctileté zkušenosti poslance.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Dlouholetý politik.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Žádný nováček.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Který se ukázal navíc čas, pravidelně ukázal třeba ve skautské uniformy jako symbolem, symbolu jisté, abych tak řekl mravní integrity, charakteru a dnes nadále prokázáno, že by se dopustil něčeho kriminálního.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Jistě.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Ale, ale minimálně, minimálně ty kontakty s osobou tak podivného, podivné minulosti, která vyklouzla ze soudního procesu jenom pro ty, že se objevily dokumenty dokazující její nesvépravnost, zatímco to konání, které doložila nyní policie, ukazuje, že jednal velmi cíleně a vědomě, jakoby organizovaná skupina. Tak to jsou věci, které jsou prostě toxické a každá strana nebo hnutí by se měla velmi rychle tohohle toho zbavit. Ale tady znovu se vracím k tomu, ten tlak, zájem těžit z veřejných penězích, z veřejných peněz, je takový, že, že se ukazuje, že minimálně na některých místech ty strany tomu nedokáží.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Odolat.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Nedokáží odolat tomu, tomu pokušení, tomu tlaku. A ještě bych řekl ještě jednu věc. Tam se projevuje něco, já jsem kdysi vymyslel takový aforismus, když jsem viděl při jedné politické kampani před volbami spoustu těch sloganů, působivých výkřiku, a tak jsem si říkal, tam na těch billboardech chybí jedno důležité heslo, a to sice není důležité, za co to utratíme, ale s kým to utratíme. Tehdy mi to připadalo jako aforismus. A když jsem si pročítal ty uniklé odposlechy médií, kdy se ti lidé domlouvají a říkají, není důležité, co se dělá, ale kdo to dělá a toho budeme kontrolovat, tak tam vlastně se to ukazuje, že to, že ten můj vtip nebyl vtipem ale popisem reality.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Říká zahraničněpolitický komentátor Adam Černý. Na kolik jsou, Adame, imunní vůči pokušení politici, když se podíváme kolem nás, protože podobným skandálům, jaký je aktuálně, řeší česká politika, nejsou imunní ani politici v zahraničí, já si třeba spontánně vybavuji sponzorskou aféru Křesťanskodemokratické unie v Německu, která v podstatě vedla k pádům kancléře sjednotitele Helmuta Kohla.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Tam bych ale odlišil jednu důležitou věc. Kancléř Kohl, jeho závěr kariéry byl výrazně poškozen právě touhle tou aférou s utajenými sponzory, ale je tam výrazně jeden rozdíl. Nikdy se neprokázalo a ani osobnost kancléře Kohla tomu nijak nenasvědčovala, že by on ty peníze použil pro svoji osobní spotřebu.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Jistě.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Jenom je používal, vylepšoval tím, abych tak řekl příjmovou stránku té strany. A to je myslím jiný projekt, který je, platí nejenom pro Česko, ale vůbec, jak pro Německo, ale dal, dalo by se najít příklady i z dalších zemí. Určitě i třeba ze Spojených států, že ty strany bývají enormně závislé na příjmech, které potřebují hlavně na třeba politické kampaně. A tam to na mě budí už dojem, abych tak řekl nějaké patologické závislosti, že mají představu, že pokud neutratí takřka neomezené množství peněz za ty reklamy, takže ten výsledek nemůže být dobrý. A místo, aby se soustředili na tu práci jako, práci jako takovou a ty peníze v takhle velcí, velkých objemech a který množství lze, sice se oficiálně omezuje, ale třeba aféra Sarkozyho, která ho dohnala. Ukazuje, že se ty limity na ty kampaně obcházejí nejrůznějším způsobem a důkazy bychom našli, důkazy a příklady bychom našli i v českém prostředí, že se to limit, že se tyto limity obcházejí. Tak prostě svědčí o tom, že je něco silně nezdravého v tom prostředí, protože někdo, kdo je tak extrémně závislý na nějakých příjmech a musí shánět svůj co stůj, tak to nutně vede k tomu, že pokud se objeví to korupční pokušení, takže najde velmi vstřícnou půdu.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Jak přistupují k podobným aférám, jakou nyní řeší, mám teď na mysli teda dozimetr, řekněme, typově, abychom zůstali u stejného případu?

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Je to případ od případu, jsou dvě základní strategie. První je tedy, když už jsme mluvili o kancléři Kohlovi, vysedět to. V Čechách se říkává, stačí počkat 14 dní, bude řeč o něčem jiném. Ale pro, abych tak řekl politické zdraví toho, toho, toho veřejného života, je vždycky dobře, když ta reakce je, pokud možno rychlá. Já si vzpomínám například z Francie, kde ten člověk odešel po obvinění velmi rychle a pak, když jsem se očistil, tak se dokázal vrátit. A tady prostě se šíří taková představa, že pokud ten člověk, abych řekl tak z prevence odstoupí, tak že se vlastně, je nenapravitelně poškozen a že se nemůže vrátit, že to není z jeho strany, abych tak řekl ten očistný krok, který mu umožňuje najít nějakou cestu nazpátek, takže je třeba raději počkat a nějakým způsobem to obcházet, a to je bohužel minimálně v tom českém prostředí ta převažující, převažující nálada. Ale vidíme to i třeba v Británii. Teďko na aféře s těmi, s těmi večírky v době lockdownu v Británii. Kdy ta chuť, vůle přežít a ta závislost na té moci je tak silná, že se věci odkládají a neřeší.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
A když se zamyslíš, Adame, tak jaký skandál v zahraničí nejvíce tak nějak otřásl důvěrou voličů, což se promítlo pak třeba do výsledků voleb?

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
No, tak určitě nejslavnější byla aféra Watergate, ta poškodila Republikány na dlouhou dobu a vzpamatovali se sní až příchodem Ronalda Reagana, ale ani on se nevyvaroval, nevyvaroval některých důležitých afér. Připomněl bych jenom aféru Írán contras. Ta ho poškodila velmi, protože se ukázalo, že jedna věc jsou zásady a druhá, druhá věc jsou výměnné obchody, kdy je nutno připomenout pro nepamětníky, že tehdy šlo o to, že se domlouvaly obchody vlastně se zemí s Íránem Spojené státy, se kterou měly v zásadě nepřátelské vztahy jenom proto, aby opatřily peníze pro povstalce, protivládní povstalce povstalce v Nikaragui. To byla věc, která ho hodně poškodila. Ale máme-li se vrátit do současnosti, uvidíme, jaký dopad ještě bude mít to vyšetřování kongresové teďko v Americe toho, těch událostí z 6. ledna minulého roku související s vyhlašováním výsledků a z předávání moci ve Spojených státech. To mám pocit, to nám tam nejde o peníze, tam jde čistě o moc. Tak myslím si, že tohle vyšetřování, jeho výsledky nám ukáží hodně odolnosti o americké demokracii.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Které země by si označil za ty, kde je nejvyšší ta politická kultura?

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
V Evropě by to byly určitě skandinávské země. Pamatuji si, jaké velké problémy měla jedna ministerská předsedkyně /nesrozumitelné/ Dánska, když se přišlo na to, že, protože měla svojí soukromou platební kartu a potom služební platební kartu a že si z ní koupila čokoládu, a když se na to přišlo, tak to byl skandál prostě proto, že používá prostředky veřejné, protože je to konto spojené s tou služební kartu. Bylo veřejné, takže použila pro tak banální, ale přesto nepřijatelnou věc, jako je osobní potěšení.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Tady se nabízí v podstatě podotázka, ani ne kde jsou ty země, ale proč je to jinde lepší?

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Dá se to spojit obecně, řekněme, jednak s větší transparenci toho politického života. Dá se to spojit i s protestantskou kulturou, která tím, že nemá zpověď, ale klade více důraz na to veřejné, na to veřejné, na tu veřejnou prezentaci, na tu schopnost oslovit ostatní. Tak myslím tam někde by hledal ty, ty kořeny. A co se tak člověk stýká třeba tady s tou diplomatickou komunitou, tak právě na tom vidí, že ti zástupci z těch severských zemí někdy jsou velmi udiveni tím, co je v Čechách možné.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Konstatuje zahraničněpolitický komentátor Adam Černý. Ve Francii slaví sjednocená levice Mélenchonovci, parlamentní volby sice nevyhráli, nicméně zabránili tomu, aby prezidentská centristická koalice společně získala absolutní většinu. Bude to mít Emmanuel Macron, prezident podstatně těžší, aby prosadil svou agendu?

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Myslím si, že nejvíce se dotkla podstaty věci stále ještě úřadující premiérka Élizabeth Borneová, když včera v tom svém krátké vystoupení, kde toho mnoho neřekla, jenom popsala tu situaci, řekla, jsme vlastně v nevídané /nesrozumitelné/ ani být. To jsme tady ještě nezažili. Stalo se totiž něco tak zvláštního, že celý systém páté republiky ve Francii, ten byl dvoukolový většinový, je postaven na tom, že plodí většiny úřadující. A když se podíváme na ten výsledek, který se ukazuje dneska ráno, po dopočítání těch hlasů, tak ten dvoukolový většinový systém nám dal vlastně výsledek, který odpovídá proporčnímu hlasování. Takže najednou máme zvláštní situaci. Dosud to bylo tak ve většině případů, že prezident získával tu oporu v národním shromáždění, tu většinu poslaneckou. Byly některé výjimky, kdy byl donucen k soužití s premiérem a se stranou z jiného tábora, jako se to stalo Mitterrandovi a Chiracovi. Ale tady jsme, zažíváme úplně něco nového. Prezident nemá za sebou vládní většinu, ale není proti němu, ta opoziční většina, se kterou by mohl spolupracovat. Protože nemáme v tom, v tom národním shromáždit teďko dva velké tábory vlastně tři máme tam Makronisty, suverénně stále nejsilnější. Za ním je ta nová koalice /nesrozumitelné/ nová lidová socialistická ekologická unie. A pak jsou tady výrazně posilivší Lepenisté, kteří víc než z desatero násobili svůj, svoje skóre. A jak jsem sledoval v čele debatu ve francouzské televizi, tak jízlivě právě těm Mélenchonovcům připomínali, protože to je koalice více spolků a stran. Základem je ta nepoddajná Francie pala Mélenchona, která ta koalice se rozpadne nyní. Každá strana, která je uvnitř, bude mít svou vlastní klub. Takže kdyby se to počítalo jenom na ty kluby, tak Lepenisté budou mít víc, víc poslanců a poslankyň, než Mélenchonovci. Takže i když Mélenchon včera vystoupil velmi triumfálně heroicky, jakého dostali historického výsledku, což je nepochybně pravda. Tak si nechal od cesty jednu důležitou věc, že celou Francii polepil plakáty Mélenchon premiér, že se stane premiérem, protože on získá tu většinu, ale na většinu je třeba 289 poslanců a on jich má 130.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
A vlastně, jak už jsi řekl, ta koalice ansámbl, ta je, bude mít nejsilnější zastoupení, ne tu většinu, vlastně usedne, 245 zástupců.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Ano.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Potřebovali by teda.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Čili je to skoro vlastně, je to špatné skóre, ale zase o něco lepší, než ukazovaly první odhady. Jemu schází nějakejch 44, 45 poslanců někde sehnat a nebude to vůbec jednoduché, jako přirozeně by se nabízela ta skupina tradiční pravice, která má nějakých 60 poslanců nebo něco podobného. Ale ta je rozpolcená ve vztahu k Macronistů. Někteří říkají, že by se s nimi dalo pracovat, ale jejich šéf Christian Jacob včera říkal, že byli jsme, byli jsme opozicí, jsme opozicí a zůstaneme opozicí. Čili možná Francie vstupuje do, do opravdu neznámých vod v tom, že bude muset, muset tu poslaneckou většinu ustavovat, takříkajíc případ od případu. Což už tady jednou kdysi v 80, na konci osmdesátých let bylo. Ale tehdy té vládní většině socialistické scházelo nějakých 12 poslanců, tak to bylo mnohem jednodušší. Teď to bude skutečně naprosto nevídaná situace. A co je důležité, ten politický závěr prezidenta Macrona to výrazně oslabuje. Ztrácí to kouzlo toho člověka, kterému se všechno daří.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Je to jakýsi trest za ten dosavadní Macronův styl, nebo jak číst ty výsledky pro tu jeho.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
To je jedna z lekcí, která se určitě nabízí, ale na druhou stranu vlastně je těžké číst ten výsledek jako kompletně, jakoby protože je vnitřně rozporný. Stalo se totiž to, co se ještě nikdy nestalo v té páté republice, že prezident byl celkem přesvědčivě zvolen. Ale vzápětí mu voliči takříkajíc podtrhli ten jeho královský trůn. Dali, nedali mu tu většinu. Čili se vyjádřil rozporně. Na jednu stranu řekli ano. Prezidenta Macron má být prezidentem, ale na druhou stranu nemůže vládnout. A musíme ještě podtrhnout jednu důležitou, která ovlivňuje ty výsledky, a nad kterou jsou velké rozpaky ve Francii, a to je sice to, že hlasovalo méně než polovina voličů. To znamená, všechny ty jásoty o tom, kolik kdo získal, jaké kdo získal zastoupení, tak je to stále jenom z poloviny voličů. Znamená to, že více, kolem 54 % voličů vlastně si nevybralo, což částečně můžeme i odečíst na to, že včera bylo ve Francii také velké vedlo, ale nicméně pro politiku, pro fungování politiku, má to úplně zásadní význam. A všechny strany si musí klást otázku, proč voliči si nemohou vybrat.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
No a právě jaká je odpověď, Adame, jak se změnila francouzská politika? Proč ta rekordní neúčast? Ona byla rekordní už v tom prvním kole, kdy vedra nebyla.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Je v tom jistá vnitřní rozpornost v tom, že na jednu stranu jsou voliči, kteří by podpořili nějaké změny, které jsou aspoň dle mého soudu nutné. Myslím si, že například je neudržitelný ten důchodový systém, který je relativně velkorysý, ale je těžko financovatelný. Na druhou stranu jsou voliči, kteří si to, kteří těmto změnám brání a na ty následující měsíce mohou být divoké, protože jak jsem se díval na pana Mélenchona, na ten jeho triumfální pojatý výstup včera. Tak on, je nutno podotknout, že on nekandidoval, takže se ani do toho národního shromáždění nedostane. A pak ta jedna poslankyně /nesrozumitelné/ jste říkala taky v debatě. My kromě toho, že budeme aktivní v parlamentu v národním shromáždění, tak budeme burcovat občanskou společnost. To znamená, že se dají čekat velké protesty, velké tlaky v podobě demonstrací a takříkajíc, že pro mě politika se neděje jenom v parlamentu ale také na ulici.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Když hovoříme o Francii, nemohu nevzpomenout, Adame, na muže, komentátora, který Francii detailně znal. Znal její kulturu, politiku. Ve věku 89 let zemřel pan Zdeněk Velíšek, dlouholetý komentátor České televize, legenda zpravodajství. Jak na něj vzpomínáš, Adame?

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Tak já jsem ho znal osobně. My jsme se chvilku vlastně potkali i vysloveně pracovně, protože jsem nějaký čas i v České televizi pracoval a pak jsme se potkávali jako komentátoři hlavně přes ty evropské a i jmenovitě i francouzské záležitosti. Do toho člověk znalý mnoha jazyků, velkého rozhledu, distingovaného vzhledu a distingovaného chování. Což je kvalita, kterou bych si dovolil, nenajdeme v českém /nesrozumitelné/ provozu, tak úplně často a kterou se od těch ostatních odlišoval. A co by mu člověk asi mohl závidět, byla určitě ta jeho píle a chuť co nejdéle pracovat. To myslím, že bylo také obdivuhodné.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Získal i francouzský řád umění a literatury. Jenom připomenu, že po sovětské okupaci, v okupaci vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 musel Zdeněk Velíšek redakci tehdy Československé televize opustit. Vrátil se až po sametové revoluci.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Dokonce se dá říci, že patřil možná k těm mála lidem, kteří se vrátili po tom velkém odstupu těch 20 let. Dokázali navázat a profesně se udržet v konkurenci s těmi úplně novými poměry. Já, když si vzpomenu na ta devadesátá léta, tak se mnozí vrátili, ale ne všichni vydrželi a ne všichni uspěli a Zdeněk Velíšek byla ta výjimka.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Konstatuje a vzpomíná zahraničněpolitický komentátor Adam Černý. Děkuji za tvé postřehy a přeji vše dobré.

Adam ČERNÝ, zahraničněpolitický komentátor
Díky za pozvání a zase někdy, na slyšenou.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Na slyšenou se těší také Zita Senková. Nenechte si ujít další vysílání Českého rozhlasu, přeji příjemný den.

Pořady Českého rozhlasu automaticky přepisuje aplikace Beey www.beey.io. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka