Přepis: Jak to vidí Adam Černý – 10. prosince 2021

10. prosinec 2021

Hostem byl zahraničněpolitický komentátor Adam Černý.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Dobrý den přeje Zita Senková. Dnešní pozvání přijal Adam Černý, zahraničně-politický komentátor, vítám vás, dobrý den.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Stále snad ještě dobré jitro.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Rozebereme především cíle nové německé vlády kancléře Olafa Scholze, turbulence na rakouské politické scéně i nové tváře v boji o Elysejský palác, nerušený poslech. Svět i komentátoři si zvykají na nová jména, ať už kancléřů, v Německu Olaf Scholz, v Rakousku Karl Nehammer, ve Francii se objevili další vyzyvatelé prezidenta Emmanuela Macrona před dubnovými volbami ve Francii. Adame, to máte hotové žně?

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Tak přichází čas, kdy se konjunkce politických událostí, když se se střídají vlády, anebo blíží střídání u moci u klíčových evropských zemí, tak to je samozřejmě vždycky zajímavé. Z té české kotliny je to někdy trošku podceňováno. Ale já bych řekl, že pokud se něco děje v Německu, ve Francii nebo potažmo v Itálii, tak vždycky je to třeba bedlivě sledovat.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Sociální demokrat Olaf Scholz je v dějinách Spolkové republiky devátým německým kancléřem. Bude Německo, Adame, sociálnější, liberálnější zelenější? Říkám to záměrně vzhledem ke složení té takzvané semaforové trojkoalice.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Já myslím, pokud bychom se podívali na osobnost nového kancléře, tak si myslím, že překvapivě tam bude jistý stupeň kontinuity. Protože v tom stylu pracovním, v tom přístupu k věcem u Olafa Scholze, vlastně vidíme podobné rysy jako u již odešlé kancléřky Merkelové. Je to politik, který je velmi střízlivý, zdrženlivý ve vyjadřování. Jakmile tuhle připomenuto v politické debatě, mu to bylo připomínáno, vytýkáno nebo vytýkáno, tak zdůrazňoval. Já nejsem ředitel cirkusu. Já jsem, já řídím vládu a spravuju státní záležitosti. Přitom to neznamená, že by to nebyl člověk, který by nebyl /nesrozumitelné/, který by se neuměl smát. Vypráví se, že se dokáže smát hlavně vtipům, které vypráví on sám, tak jsou příliš sofistikované, ale je to člověk zdrženlivý, pracovitý, systematický a to jsou, myslím rysy, kterého připodobňují ke kancléřce. To, co je nové, je ta konstelace. Kancléřka, která skončila po 16 letech, vlastně vládla stále z té pozice silné křesťanské demokracie. Zatímco Olaf Scholz přichází ze sociální demokracie, ne z křesťanské ale ze sociální demokracie, která dlouho prožívala jistou vnitřní krizi. A za druhé bude v konstelaci s dvěma relativně silnými vládními partnery, jak už bylo zmíněno se zelenými a svobodnými. A ti se vrací k moci po dlouhé době, a to je vždycky zkouška pro politiky, jak přejít z té opoziční role, kdy můžete kritizovat, můžete říkat prakticky cokoliv a přejít k té vládní odpovědnosti.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Bude zase nová role pro CDU, křesťansko demokratickou unii. Vláda nová trojkoalice slibuje například vstřícnější imigrační politiku, modernizaci, tvrdší postoj vůči režimům v Rusku nebo v Číně. Za své cíle označuje také dekarbonizaci, digitalizaci, ale také třeba zeštíhlení státní správy. Co očekávat tedy od toho nového, byť jak jste řekl, ta kontinuita té předchozí velké koalice bude teda do značné míry zachována.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Budou tam dva zajímavé aspekty. Vezmu to od té zahraniční politiky. Ukazuje se, že ti dva nový vládní partneři zelení a svobodní aspoň podle toho, co říkali v opozici. Chtějí více klást zahraniční politice důraz na hodnoty, jako jsou lidská práva, což je nevyhnutelně povede k ostřejšímu vymezování se vůči Číně nebo Rusku, což bude velmi zajímavé. A na druhou stranu bude otázka, jak to bude vypadat v tom domácím prostředí, protože když už jsme nepřímo pochválil vlastně odešlou kancléřku, tak ona sice dokázala výborně zvládat různé krizové situace, které byly velmi náročné. Ale zůstává po ní takříkajíc hodně nedodělaných domácích úkolů, zanedbaná infrastruktura. A to je všechno schováno pod tím cílem modernizovat Německo.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Co se týče té migrační politiky, tak jak chce nová vláda vlastně modernizovat ten imigrační systém?

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Zatím se skrývá naprosto racionální úvaha, založená na dlouhodobé zkušenosti. Či v uvozovkách, čistě německá populace Spolkové republiky stárne jednoznačně. V penzi jsou už, anebo do ní co nejdříve zamíří poslední ročníky té, toho baby boomu z padesátých let, z poválečných let. A pokud si má Spolková republika a její průmyslová produkce udržet tu výkonnost, tak potřebuje nové pracovní síly a potřebuje vyrovnávat ten demografický balanc. A to je důvod, proč Spolková republika už v minulých letech pravidelně přijímala statisíce imigrantů, které se snažila zapojit do toho pracovního procesu, protože když se to vezme čistě ekonomicky, když přijde někdo zvenčí, koho v uvozovkách nemusíte investovat do jeho vzdělání, výchově a dalších věcí. Který se zapojí do pracovního procesu, začne pracovat, platit daně, tak vlastně z té daně přispívá na ty důchody těchm těch, kteří už v té penzi jsou. Tahle ta zkušenost, která je dlouholetá, tak ta je schovaná za tou, za tou modernizací té imigrační politiky. Nebude bezbřehá, ale vychází z toho, že ta imigrace je pro německou ekonomiku potřeba.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Kdo podle vás nahradí Angelu Merkelovou, exkancléřku v té evropské politice? Víme, že tu vůdčí roli by rád převzal Macron, i když podle například serveru Politico je nejvlivnějším Evropanem italský premiér Mario Draghi.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
To je správná poznámka. Přirozeně ta role pro Francii se jistě nabízí a i francouzský prezident k tomu bude mířit. Ale bude ho trochu omezovat to, že musí projít tím volebním testem na jaře. Musí obhájit tu funkci. Když jí obhájí v pořádku, bude mít, bude mít dobrou pozici. Já bych k tomu podotkl možná ještě, že uvidíme, jestli se mu podaří obájit ten Elysejský palác, což je zatím pravděpodobné, k tomu se možná vrátíme. Jiná otázka je, jak to bude vypadat s většinou v národním shromáždění, jestli bude mít za sebou tu parlamentní oporu. A teď se dostanu k Mario Draghimu, o kterém byla zmínka. To je vlastně velmi úspěšný italský politik. Dlouholetý ministr financí, hlavně šéf evropské centrální banky, který vlastně zachránil tou jednou větou euro kdysi. Dneska je to úspěšný italský premiér.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Ať to stojí, co to stojí.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Ať to stojí co.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
No, ne, ne.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
No tak, no tak není to úplně, není úplně tak.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Přesně.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Itálie má totiž z toho velkého balíku na obnovu ekonomik evropských, dostat relativně největší sousto. A to je, a to jsou to je spojeno s podmínkami modernizace reforem, fungování Itálie. A to se mu zatím daří v čele vlády, která má relativně velmi širokou podporu. Ale jak už to v životě bývá, všude je nějaké ale. Na jaře skončí italský prezident Sergio Mattarella. A jsou úvahy o tom, že by se mohl Mario Draghi přesunout do prezidentského paláce. Zůstalo by po něm prázdno a bylo by otázka, jak to s těmi reformami v Itálii dopadne. Pane pokud zůstane, tak skutečně může vytvořit s Emanuelem Macronem účinný tandem a možná potom i s Olafem Scholz triangl, který bude mít evropské politice ohromný vliv.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Jsem ráda, že jste řekl triangl, protože mimochodem Olaf Scholz letí na první oficiální návštěvu, vůbec jeho první zahraniční cesta míří dnes do Paříže a do Bruselu. Co lze očekávat tedy od toho teď zůstanu zase zpět u tandemu takového toho pověstného motoru evropské integrace, jak se tomu říkalo Německo a Francii.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Pokud se podíváme do minulosti, tak vždy, když docházelo střídání v Bonnu /souzvuk zvuků/ následně v Berlíně a v Paříži. Tak to chvilku trvalo, než si ti dva protagonisté na sebe zvykli. Platilo to, abychom se vrátili k Chirakovi s paní Merkelovou, s paní Merkelovou a Nicolasem Sarkozym a takhle bychom mohli pokračovat. Ale v tomhle případě už jsme použili slovo kontinuita. Scholz není nováčkem v té vysoké politice, byl ministrem financí, což je role, která ho nutně přivedla do středu /nesrozumitelné/ evropské politiky. Takže ta návaznost by mohla být snadnější. Jiná věc je, jestli se Němci, a to bývá nejobtížnější, jestli se Němci a Francouzi dokážou shodnout na tom, jak ta evropská politika má vypadat, protože tam jsou citelné rozdíly. Obě strany v tuto chvíli budou mluvit o prohlubování evropské integrace. Ale Němci budou vždycky dostatečně opatrní na to, jestli budou si počítat, jaké budou náklady té integrace pro německou státní pokladnu. A tam možná uvidíme některé zádrhele.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Co můžeme očekávat v České republice od nové spolkové vlády, nové šéfky německé diplomacie Annalena Baerbocková?

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
No, v každém případě a to zaznívá v českých médiích, která se aspoň dokážou věnovat té německé politice docela často. Nebudeme mít v německém kancléřství političku, která měla pro české uvažování pochopení a hlavně trpělivost. Takže uvidíme, jak to bude hrát nová vládní koalice. Nevíme ještě, když se dostane k moci, to je jiná otázka. Ale platí jedna důležitá věc.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Ta naše?

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Ta naše, mluvíme o té naší.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Ano.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Ta německá už je instalovaná. Ale v každém případě platí, že Německo je velká evropská země s globálními zájmy. A pokud, pokud se čeští politici chtějí v Německu uplatnit, tak tak říkajíc obrazně řečeno, musí to být oni, kdo trochu přidají do kroku. Musí se trochu víc snažit. To je dáno prostě tím, že tady máme Česko desetimilionové, osmdesátimilionové Německo. Čili to bude chtít velkou politickou práci z naší strany, abychom se uplatili. Na druhou stalo, já jsem měl několik kontaktů s diplomaty tady v Praze, jak s německými a to hlavně s francouzským a sto konverzací, které byly vlastně mimo záznam. Chápu to, že třeba Francouzové to vidí tak, že tady je příležitost pro českou politiku více prosazovat na evropské scéně, protože myslím si, že očekávají od budoucího českého premiéra větší střízlivost, větší předvídatelnost, takže ta šance tady určitě je.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Komentuje Adam Černý. Jak. Po dvou letech spekulací je to oficiální Eric Zemmour, bývalý novinář se zapojí do boje o Elysejský palác. Mediálně známá osobnost, jaký je jeho program i šance?

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Program je protest k provokaci. Mám-li být tentokrát o něco stručnější ve své odpovědi. Já bych ho kvalifikoval ani ne tak jako novináře, ne že bych se ho zdráhal označit za svého kolegu.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Říkám bývalý.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Vzhledem, vzhledem k tomu, ale psával do respektovaných listů jako Figaro. Měl stalo platformou na jedné francouzské televizi, ale spíše je tam ta provokace, říká silné teze týkající se úpadku Francii. Hraje na tu strunu, která, kterou je Francie slyšet, no dobře 25 let, kdy si Francouzi trochu stýskají na to, že Francie už není tak zářnou velmocí, jako kdysi bývala. Ona už jí prostě nemůže být ve světě, kde vládne Čína a Spojené státy. A do toho přichází Eric Zemmour, s tezí o úpadku, kterou přímo spojuje s imigrací. A tam, tam už jsme u těch provokativních tezí. Jedna věc je oslovit téma, které rezonuje společností a druhá věc je, přicházet s nápady, že by měl být zakázalo, aby se dětem dávala, v uvozovkách cizí jména. Což ve skutečnosti by mělo znamenat, že třeba by se děti nesměly jmenovat Mohamed, což by se možná někteří lidem, který taková jména nedávají, mohlo líbit, ale z hlediska rovnosti občanů před zákonem by to vypadalo samozřejmě divně. Jiná věc je a na to jste se mě chtěla asi, chtěla asi Zito, zeptat, je to, jaké jsou jeho šance? A ty si myslím, že byly relativně slušné, protože by možná měl větší šanci než Marine Le Penová proti Emmanuelu Macronovi. Ale jeho start kampaně byl poznamenán jistými amatérismy. Ten videoklip se ukázalo, že obsahuje v podstatě nepovolené záběry a záznamy z jiných zdrojů, z filmů jako z Johanky z Arku a tak dále. Čili to byl taková neprofesionalita, tam byla. A je druhá věc, ve chvíli, kdy jste outsider, tak vás lidé přehlížejí. Ale ve chvíli, kdy se dostanete do té pozice, že byste mohl mít šanci, mohl být vážným konkurentem. To znamená, že všichni ostatní se otočí proti vám, a to se stává teďko Ericu Zemmourovi, že potom úvodním vystoupení, kdy oznámil konečně, jak se tušilo, že bude, že chce být plzeňským kandidátem, tak ho zkritizovali úplně všichni od Emmanuela Macrona až po Marine Le Penovou.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Co to bude právě znamenat, jeho zapojení do té prezidentské kampaně, do toho souboje pro Marin Le Penovou, jak už jste jí teď zmínil. Kandidátka krajně pravicového národního sdružení, necílí na stejné voliče, není už /souzvuk zvuků/.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Obecně, když se podíváme na tu předvolební Francii, tak vlastně ten souboj se bude dohrávat hodně od středu doprava, protože levice se stále ještě nezmátořila. Protože tam uvidíme Emmanuela Macrona, který se i v některých věcech jako pozicinuje trošku do středu. Je to vidět hlavně na postavě ministra vnitra Carmena. A pak máme Erica Zemmoura, Marine Le Penovou a ještě možná o to bude nyní oficiální kandidátku za tradiční pravici Valérie Pécresse.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Republikán.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Republikáni, je to vlastně, je to strana, dědička toho neogolismu. A tam bude veliká tlačenice, ale mezi Marine Le Penen a Ericem Zemmourem je jistý rozdíl. Zatímco Marine Le Pen už to dokázal i její otec, ta převzala právě do značné míry ten dělnický elektorát, který kdysi podporoval francouzské komunisty a francouzskou levici. Tak Eric Zemmour míří na ty tradiční i někdy i středostavovské voliče. A to znamená, že to to je, to jsou vody, které obhospodařovaly právě té tradiční pravice. A tam by, kdyby se dostal nahoru, mohl být nebezpečnější. Ale jak jsem řekl, ten start je trochu nepovedený a uvidí se, jak to bude fungovat a ještě mu chybí jedna věc, kterou dokázal Emmanuel Macron, když startoval tak raketově před těmi pěti lety. On si vybudoval takovou stranu, hnutí právě z těch lidí očekávajících změnu a Ericovi Zemmourovi ta stále ta strana chybí. A to je pár měsíců před volbami relativně velký nedostatek.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
První kolo, pokud se nepletu.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Bude.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
10. dubna.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Ano.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Pojďme teda ještě k Valérii Pécresse, ona s vysokou politikou má zkušenosti. Bývalá ministryně pro rozpočet ve vládě posledního pravicového prezidenta Nicolase Sarkozyho. Ona se z jedné třetiny označuje za železnou Lady, tedy Margarete Thatcherovou a ze dvou třetin za Angelu Merkelovou.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Na ní vidíme i jistý paradox. Ona podle průzkumu veřejného mínění je jasně až za Ericem Zemmourem a Marin Le Pen. Ale na druhou stranu si myslím, mohla by být černým koněm závodu, protože pokud by se jí podařilo prosadit se do druhého kola proti Emmanuelu Macronovi, tak by podle mého soudu měla daleko větší šance. Já to soudím z toho, že před pěti lety, když uspěl Emmanuel Macron, tak překvapivě tak dlouhou dobu favoritem těch voleb byl bývalý premiér François Fillon, kterého porazili skandály s tím, že se zaměstnával jako Poslanecká senátorské asistenty svoje příbuzné. Ale do té doby, než se tahle ta věc provalila, tak byl jasným favoritem, že by to mohlo dokonce i právě mírně tatcherovským programem. Takže myslím si, že tradiční politika usazená na pravici, pokud by se dostala do toho druhého kola, tak by měla proti Macronovi mnohem větší šance, šanci, protože by na ní nebyl ten odér té krajní pravice, které jste, který stále ještě mnohé Francouze odpuzuje a nechtějí prostě tyhle lidi volit.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Myslíte Adame, že to bude nakonec souboj těchto čtyř kandidátů nebo ještě někdo by mohl vstoupit Anne Hidalgo, je už úplně mimo hru?

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Anne Hidalgo, musím připomenout, je starostka Francie.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Paříže.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Pardon starostka Paříže. Já už jsem /nesrozumitelné/ dozadu. Starostka Paříže, což je určitě silná pozice, tak jako Valérii Pécresse je šéfkou regionální v uvozovkách vlády /nesrozumitelné/, což je střed Paříže. To všechno jsou silné pozice opravdu významné. Ale ty průzkumy ona řekne ještě na levici nejsou ty primárky, tam není jasno, kdo to povede, ale ona poté, co ohlásila tu oficiální kandidaturu a vyšly průzkumy, ty jí přisuzují 3 %. To opravdu je relativně málo. Já si hlavně myslím, a už jsem to poznamenal, že prostě francouzská pravice prochází dlouhodobou krizí a stále se ještě se s ní dnes nedokázala zmátořit. A jak koneckonců vidíme na české sociální demokracii, je to problém, který se netýká pouze jedné strany a jedné země.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky konstatuje zahraničněpolitický komentátor Adam Černý. Novým rakouským kancléřem se stal Karl Nehammer. Je třetí za poslední dva měsíce. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga, který úřad převzal teprve 11. října. Ten rezignoval v reakci na úplný odchod z politiky, který oznámil již ex kancléř Sebastian Kurz. Co se děje v Rakousku, co je za těmi veletoči, Adame?

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
No, kdybychom si chtěli dopřát trochu jakoby sarkasmu, tak bychom řekli, že jsme svědky zase toho, že jedna věc je být úspěšní v raném věku, v politice. A druhá věc je, když vystoupáte na vrchol brzo, tak tam platí pravidlo, že to asi už potom nikdy nebude lepší. A to je přesně to, co se přihodilo Sebastianu Kurzovi, který se stal historicky nejmladším ministrem zahraničí, poté historicky nejmladším kancléřem, díky zvláštním okolnostem, protože se mu podařilo postavit se do čela, řekněme, uvadající, uvadající lidové rakouské strany, kterou zachránil, postavil takříkajíc do latě. A podařilo se mu vyhrát volby. Ohromný úspěch, ale dohnali ho černé stíny jeho politické kariéry. A to je skandál, bylo jich několik, ale ten posledního mu srazil vaz. A to je silné podezření či odhalení, že si pomohl v tom politickém růstu, aby zlikvidoval svého konkurenta v lidové straně tehdejšího. Že si pomohl zmanipulovanými průzkumy veřejného mínění, což je jednak velký prohřešek a druhý silný prohřešek, ty průzkumy byly placeny ze státní kasy. A to jsou, to je kombinace, která je pro každého politika, když se na ní přijde smrtelná.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Jak změnil Sebastian kurz, Rakousko, rakouskou politiku?

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
On přišel do Rakouska v situaci, kdy řešila se tam imigrace, pro kontext je třeba připomenout, že to zpřísňování té imigrační politiky má úplně jiný rozměr, než bychom třeba porovnávali s Českem jak sousední, protože Rakousko přijalo mnoho uprchlíků jak v devadesátých letech, tak i později. Ale hlavně zachránil tu lidoveckou stranu, která podobně jako rakouští socialisté trpí tou, tou dlouhou účastí na moci. Nechci říct, že zdegenerovala, prostě opotřebovaná, on jí vnesl nového ducha. Přinutil jí trochu změnit název a ovládl jí pevnou železnou rukou. A tady si myslím, že se dostáváme k druhému aspektu, proč tak rychle padl, když se ta věc odhalila, protože rakouští lidovci jsou strana, která je opřená o silné regionální organizace. A ty už měli možná té silné ruky Sebastiana Kurze trochu plné zuby. A takže, když byla příležitost, lépe řečeno už dnes nepostavili se za něj, tak jako kdyby si mysleli, že ještě bude užitečný. Už se cítili natolik zkonsolidovaný, že se ho mohli zbavit nebo, že ho nemuseli bránit, kdybych to řekl opatrně. A přichází nový kancléř a ten vlastně představuje tu lidovou stranu tak, jak jí za ta léta známé. Má velmi dobré právě vztahy s těmi liberálními vlivnými politiky. A vlastně poté, co jí Sebastian Kurz lidovci poté, co Sebastian Kurz lidovce zachránil, tak tu zkonsolidovanou firmu v uvozovkách nyní zase převezme klasický tradiční lidovecký politik nový kancléř.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Takže dojde k nějaké stabilizaci teď?

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
To se uvidí, to se uvidí.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Politické.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Pomohla, pomohlo samozřejmě lidovcům pomohlo i to, že je podržela koaliční strana zelení. Protože pro politické konkurenty je vždycky vítaná příležitost, když se objeví skandál u někoho, protože ho můžou vytlačit. Ale zelení měli velký zájem tu koalici udržet při životě, protože se poprvé dostali do vlády, kdyby byly nové volby, nemuseli by se do té vlády vrátit. Takže měli dobrý důvod u té vlády zůstat a počkat si na to, až lidovci nabídnou někoho jiného za Sebastiana Kurze.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Když jsme v úvodu hovořili o cílech nové německé vlády, trojkoalice semaforové, tak co vlastně sleduje rakouská politika?

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Já myslím, že tam bude výrazná kontinuita. Nový kancléř /nesrozumitelné/ sice nebyl kancléřem, ale v rakouských médiích právě za té koronavirové krize vystupoval relativně často, zdůvodňoval to, co se všechno má udělat a hlavně, jak se musí ta nařízení dodržovat, že policie to bude přísně sledovat a tak dále. Takže tam je to ten typ, ta ten image rázného politika, který se o občany stará tím, že zavádí pořádek. Což jsou věci, které se v posledních letech v té Evropě docela dobře nosí. Takže se, ale jinak myslím si, že to bude ta tradiční rakouská lidovecká politika, která je sice vpravo, ale na druhou stranu bývá sociálně citlivá. To znamená, když se podíváme do Rakouska, je ten velký počet nájemních bytů, počty sociálních bytů. Ta rakouská politika sociální, ať už lidovecká nebo strany socialistické, má velké ohledy na lidi. Takže tam si myslím, že nás nebude čekat nějaké zásadní překvapení. Protože ten motiv té změny nebyl politický ten, protože to byl ten skandál.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Co se týče ještě vztahu Rakouska a Visegrádské čtyřky, někdy se říká, že je to vlastně visegrádské pětka?

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Ono to to bychom si musel říct, jak je to s Visegrádem. Já myslím, že Visegrád výborně fungovalo v době, kdy tady, kdy ty 4 země usilovaly o vstup do Evropské unie a do NATO. Ale dneska, když se na ně podíváme, tak nemůžeme mluvit nějak, o nějakém homogenním celku. Nicméně i v politice zahraniční platí, že první je dobré, se podívat na mapu a ty země budou spolu sousedět a budou spolu vycházet. To znamená, když se z toho vyplývá, že Rakousko vždycky už bude mít zájem o to, aby mělo dobrou spolupráci s Českem, kde koneckonců jsou významné rakouské investice. To znamená, že ta ochota spolupracovat tam bude. Je otázka, jak si vždycky ty na to tangoricky musí být dva.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Premiér Petr Fiala ODS má v pondělí jednat s prezidentem Milošem Zemanem o termínu jmenování nové české vlády. Adame, jak vidíte priority té zahraniční politiky? Co by mělo být stěžejní pro nového šéfa diplomacie a vůbec v Česku.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Navážu tam, kde jsem skončil. Udržovat dobré vztahy se sousedy. To je úplně zásadní věc. Když si připomeneme První republiku meziválečnou. Tam měla se všemi svými sousedy špatné vztahy, takže kultivovat, udržovat dobré vztahy se sousedy. A pokud možno obnovit, anebo oživit vztahy s důležitými evropskými hráči. To znamená s Německem tady o tom byla řeč, s Francií, s Itálii s dalšími. My budeme spíš patří k těm zemím, které budou opatrné na peníze, jak se říká. Ale jinak si myslím, že tady je příležitost, prezentovat se jako předvídatelný čitelný partner. Ale, že by to musel být nějaký veletoč to ne. Chtělo by to jenom trpělivou každodenní práci.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Tak to vidí zahraničněpolitický komentátor Adam Černý. Děkuji za váš čas i názory a přeji hezký den, na slyšenou.

Adam ČERNÝ, zahraničně-politický komentátor
Díky za pozvání a na slyšenou.

Zita SENKOVÁ, moderátorka
Příjemný poslech dalších pořadů Českého rozhlasu Dvojka přeje Zita Senková.

Pořady Českého rozhlasu automaticky přepisuje aplikace Beey www.beey.io. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.