Přepis: Endoskopická vyšetření zvířat - 28. dubna

29. duben 2011

Čtvrteční veterinární poradna patřila veterináři Michalu Alexovi a endoskopickým vyšetřením zvířat. (V článku nabízíme neautorizovaný a needitovaný přepis pořadu.)

Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Karel Gott si s větrem dobroukal na vlnách Dvojky Českého rozhlasu a my se teď zaměříme na všechna zvířata. Věřte, nebo ne, jim také občas není do zpěvu. A je to o to složitější a může to být značně komplikované zjistit, v čem je problém. Taková kočka nám zkrátka a dobře neřekne, že ji škrábe v krku nebo píchá v boku. A tak se pátrá a zkouší kdeco. Jednu z velkých výhod však přinesla technika, konkrétně možnost endoskopického vyšetření, jehož principy a výhody nám dnes představí pan doktor Alexa z veterinární nemocnice AA-Vet. Dobrý

Michal ALEXA, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Dobrý den.

Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
My si tady budeme povídat o různých formách endoskopie. Ale ještě, než položím první dotaz, tak bych ráda vyzvala vás všechny, kdo máte k našemu tématu jakékoliv otázky, abyste je směřovali na emailovou adresu jejakaje@rozhlas.cz anebo nám můžete posílat esemesky, a to ve tvaru R2 mezera JEJAKAJE mezera a text vaší zprávy. Tu odešlete na číslo 9077704. Ještě dodám, že službu provozu ATS Praha a jedna esemeska vás bude stát 4 koruny. No a kromě toho zhruba po půl jedenácté bude naše téma pokračovat taky na chatu na našem webu dvojka.rozhlas.cz. Tak tedy, pane doktore, pojďme si říct více o využití endoskopických metod při diagnostice. Můžete je úvodem nějak rozdělit?

Michal ALEXA, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Tak určitě. Já myslím, že se většina lidí setkala s nějakou formou endoskopie, ať už se jim chirurg díval do kloubů nebo se jim díval do žaludku nebo někam jinam. A stejně tak je to u zvířat, protože tady ty technologie se už posledních 20 let zabydlely i ve veterinární praxi a v podstatě posledních nějakých 10, 15 let ve veterinární praxi v České republice a využíváme je naprosto standardně. Endoskopie úplně v tom nejobecnějším slova smyslu je nahlížení nějakým optickým aparátem. To znamená, ten optický aparát může být tuhý, takzvaný rigidní, to jsou takové ty trubky, třeba s nějakou optickou soustavou a můžeme se tím dívat třeba i do ducha, to je taky endoskopický úkon, to určitě spousta chovatelů už zažilo, že se veterinář díval do vnějšího zvukovodu takovým kukátkem, tomu se říká otoskop, takže to je taky určitý druh endoskopie. Pak už jsou ale složitější soustavy optické, to jsou nástroje, které nám umožní, abysme mohli prozkoumat některé z dutin tělních a ty endoskopy jsou konstruované tak, aby byly ohebné, to jsou takzvané flexibilní endoskopy a ta nám umožňují třeba se podívat do žaludku, podívat se až do tenkého střeva, prozkoumat třeba i tu trávicí trubici zepředu i zezadu nebo se podívat do dýchacích cest, prozkoumat dýchací cesty a to jsou nástroje, které nás posouvají strašně dál v té diagnostice, protože nám umožňují přímou vizualizaci tady těch útrob a celý ten zákrok trvá docela krátce. Sice je k tomu nutná mírná anestezie nebo sedace, ale to zvíře to nijak nezatěžuje a nám to přináší jednak možnost se tam podívat a jednak možnost bez jakéhokoliv chirurgického zásahu třeba odebrat vzorky, které tu diagnostiku posunou dál, ať už pomocí různých bioptických nástrojů nebo pomocí nějakého výplašku a podobně, který se dál zkoumá v laboratoři. Zkoumá ho buď cytolog nebo to zkoumá potom histolog v histologické laborařoti. No a když ty výsledky všecky potom dáme dohromady, tak nám to velmi pomůže ve stanovení diagnózy a potom i nastavení optimální terapie. U těch zvířat, tam je to ještě složitější trošičku, jak jste říkala, že ty problémy na povrch nemusí vypadat úplně typicky a pak ten veterinář prostě musí využít všech dostupných metod k tomu, aby tu diagnózu rozlousknul a někdy to pro toho majitele může vypadat jako cesta velmi krkolomná a drahá. A třeba ta endoskopie je jedna z těch metod, které sice patří mezi ty dražší, ale je to v podstatě taková nejpřímější diagnostická metoda, která nás opravdu může posunout hodně dopředu.

Eva KVASNIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Teď doufám, že to budu formulovat správně. Ty endoskopické metody mají někdy taková trošku komplikovaná jména, z nichž na první pohled nemusíme úplně odvodit, oč se jedná. Například rinoskopie, bronchoskopie, známější je potom třeba laparoskopie nebo gastroskopie. Takže, možná vzít si k ruce nějaký slovníček.

Michal ALEXA, veterinární nemocnice AA-Vet
--------------------
Tak ono v podstatě není to nic těžkého. To skopie se tam opakuje a vždycky ta první část toho názvu je odvozena od té části, která se zkoumá, to znamená rinoskopie, že se zkoumá dutina ústní. Lidé chodí na otorinolaryngologii. Tak tam pa doktor používá otoskop, rinoskop, laryngoskop, takže není to nic složitého. A když se potom dívá do těch útrob, tak se označuje vždycky podle toho orgánu, který se zkoumá. Takže, třeba gastroskopie je to známé dívání se do žaludku a sledování, jaké jsou tam změny. Artroskopie je zkoumání v kloubech a případně i chirurgické zákroky v kloubech. Laparoskopie, to je ta už operace miniinvazivní, kdy se zase využívá sice optických technik, ale v podstatě se jedná už o regulérní takový miniinvazivní chirurgický zákrok, anebo to může být i diagnostická laparoskopie.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka