Přeju si, aby v novém roce vítězily staromódní pojmy, jako je slušnost, říká Jitka Molavcová
Před Vánocemi uplynulo neuvěřitelných 45 let od chvíle, kdy se na prkna divadla Semafor postavila zpěvačka, muzikantka, spisovatelka a herečka Jitka Molavcová. Má duši komickou a taky dětskou, protože miluje pohádky.
Je idolem nejen dospělých, ale i dětí, pro které moderuje televizní Kouzelnou školku. Podle ní patří pohádky k Vánocům i k životu. „Mám je ráda proto, že v nich dobro vítězí nad zlem. Někdy i v životě, ale mnohdy to tak dlouho trvá, že chudák člověk se toho ani nedožije.“ Pohádky taky sama píše a jednu s názvem Do nebíčka nebo do peklíčka ve vysílání sama přečetla.
Přání
Nový rok vidí Jitka Molavcová jako zasněženou polní cestu, na které člověk jde a nadechne se čerstvého vzduchu. „A co dál? Nechme se překvapit. Přála bych si, aby v novém roce vítězily staromódní pojmy, jako je slušnost a ohleduplnost.“
A co přeje posluchačům? „Hodně štěstí, protože je krásné, hodně zdraví, protože je vzácné, hodně lásky, protože je jí málo a hodně všeho, co by za to stálo.“
Stalo se, co se mělo stát
Jak vzpomíná Jitka Molavcová, poprvé byla v Semaforu ještě jako studentka grafické průmyslovky. „Tajil se mi dech, když jsem viděla na scéně ty dvě legendy Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Seděla jsem v přístavku a zářila. Později mi Jiří Suchý řekl, že si mě zapamatoval a dokonce o mě s Jirkou Šlitrem mluvili.“ Tehdy ji prý vůbec nenapadlo, že jednou bude pokračovat v jejich umělecké cestě. „Asi to tak ale mělo být.“
18. května 1970 přišla do divadla zas. Tentokrát s kytarou, a pokoušela se prý o dramatický šanson. Od té doby už zůstala až dodnes.
Semafor, Osvobozené divadlo a Jiří Suchý
Včera se v Semaforu hrálo poslední představení roku 2014 s názvem Osvobozené divadlo Semafor. „Ta návaznost na Osbobozené divadlo je v představení zřejmá. Dokonce se přišla podívat vnučka Jana Wericha Fanča Kvapilová. Padly jsme si do náruče. Naposledy jsem ji viděla v 70. letech, kdy hrála pachole v naší nejúspěšnější hře Kytice.“
Podle Jitky Molavcové píle a činorodost Jiřího Suchého všechny o hodně nebo více mladší zahanbuje. „Jeho hlava pracuje ne na 100, ale na 200%. Jeho nápady jsou jedinečné. Je zdatný i fyzicky, protože nikdy nesportoval. Takže je zachovalý, plný humoru a fantazie.“ Jiřího Suchého prý inspirují ty nejjednodušší věci, kterých by si člověk nevšiml. „Je to dar.“
Spolu jsou momentálně nasazeni v 11 titulech. „Naše cesta není jednoduchá. Zatímco já únavu pociťuju, on ne.“
Co má Jitka Molavcová společného s B. Smetanou? Na co ráda vzpomíná? Více uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.