Přeju si, aby v novém roce vítězily staromódní pojmy, jako je slušnost, říká Jitka Molavcová

30. prosinec 2014

Před Vánocemi uplynulo neuvěřitelných 45 let od chvíle, kdy se na prkna divadla Semafor postavila zpěvačka, muzikantka, spisovatelka a herečka Jitka Molavcová. Má duši komickou a taky dětskou, protože miluje pohádky.

Je idolem nejen dospělých, ale i dětí, pro které moderuje televizní Kouzelnou školku. Podle ní patří pohádky k Vánocům i k životu. „Mám je ráda proto, že v nich dobro vítězí nad zlem. Někdy i v životě, ale mnohdy to tak dlouho trvá, že chudák člověk se toho ani nedožije.“ Pohádky taky sama píše a jednu s názvem Do nebíčka nebo do peklíčka ve vysílání sama přečetla.

Přání

Nový rok vidí Jitka Molavcová jako zasněženou polní cestu, na které člověk jde a nadechne se čerstvého vzduchu. „A co dál? Nechme se překvapit. Přála bych si, aby v novém roce vítězily staromódní pojmy, jako je slušnost a ohleduplnost.“

Čtěte také

A co přeje posluchačům? „Hodně štěstí, protože je krásné, hodně zdraví, protože je vzácné, hodně lásky, protože je jí málo a hodně všeho, co by za to stálo.“

Stalo se, co se mělo stát

Jak vzpomíná Jitka Molavcová, poprvé byla v Semaforu ještě jako studentka grafické průmyslovky. „Tajil se mi dech, když jsem viděla na scéně ty dvě legendy Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Seděla jsem v přístavku a zářila. Později mi Jiří Suchý řekl, že si mě zapamatoval a dokonce o mě s Jirkou Šlitrem mluvili.“ Tehdy ji prý vůbec nenapadlo, že jednou bude pokračovat v jejich umělecké cestě. „Asi to tak ale mělo být.“

18. května 1970 přišla do divadla zas. Tentokrát s kytarou, a pokoušela se prý o dramatický šanson. Od té doby už zůstala až dodnes.

Semafor, Osvobozené divadlo a Jiří Suchý

Včera se v Semaforu hrálo poslední představení roku 2014 s názvem Osvobozené divadlo Semafor. „Ta návaznost na Osbobozené divadlo je v představení zřejmá. Dokonce se přišla podívat vnučka Jana Wericha Fanča Kvapilová. Padly jsme si do náruče. Naposledy jsem ji viděla v 70. letech, kdy hrála pachole v naší nejúspěšnější hře Kytice.“

Jiří Suchý a Jitka Molavcová

Podle Jitky Molavcové píle a činorodost Jiřího Suchého všechny o hodně nebo více mladší zahanbuje. „Jeho hlava pracuje ne na 100, ale na 200%. Jeho nápady jsou jedinečné. Je zdatný i fyzicky, protože nikdy nesportoval. Takže je zachovalý, plný humoru a fantazie.“ Jiřího Suchého prý inspirují ty nejjednodušší věci, kterých by si člověk nevšiml. „Je to dar.“

Spolu jsou momentálně nasazeni v 11 titulech. „Naše cesta není jednoduchá. Zatímco já únavu pociťuju, on ne.“

Co má Jitka Molavcová společného s B. Smetanou? Na co ráda vzpomíná? Více uslyšíte v iRadiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.