Prarodiče mají rozmazlovat, tvrdí rodinná terapeutka

15. květen 2014

Kde je největší bolest dnešních rodin? A existuje na ni lék? Poradí vám terapeutka Jana Švecová.

Podle Jany Švecové rozchod partnerů nejvíc odnáší děti. Mnozí rodiče totiž chtějí dítě podpořit, aby ho změny v rodině příliš nezasáhly. Ale k tomu je potřeba notná dávka nadhledu. A to při rozvodu skoro není možné.

Dítě potřebuje ženské i mužské vzory. V určitých fázích života tráví víc času s maminkou, v jiných s tatínkem. Ve fungující rodině to není problém.

Čtěte také

Při rozvodech se však dítě rychle naučí, že může i prospěchařit. Je třeba s tím počítat a preventivně pracovat. Mužský vzor v rodině může nahradit i dědeček.

„Ti naši prarodiče jsou nějak stabilní. Vnoučata prostě vědí, že najdou buchty na stole, dědu v křesle, jak kouří dýmku. Prostě tam jsou," vysvětluje terapeutka.

Je třeba pracovat s celou rodinou
Člověk si vyhledá terapeuta většinou za situace, kdy nezvládá emoce. Jenže v tom problému není sám.

Jana Švecová a Daniela Brůhová

"My říkáme: To je skvělý, paní Nováková, ale je třeba, aby přišli i ostatní, kterých se to týká." Se samotnými muži je to ještě obtížnější. Nechtějí situace touto formou řešit, přiznává Švecová.

Střídavá péče vyžaduje kvalitní komunikaci
Z výzkumné studie vyplynulo, že při střídavé péči musí být mezi expartnery kvalitní komunikace. Pak to může fungovat.

„Dítě určitě zažívá vykořenění a nevyhneme se tomu při střídavé péči. Ale doufáme, že ty zisky, třeba čas strávený s tátou, převáží nad ztrátami. Taky záleží na tom, jakou povahu má dítě, jak to snáší."

Od deprese je krůček k alkoholu malý
Když se člověk dostane do závislosti, ať už na drogách, alkoholu nebo automatech, tak je většinou problém ve vztazích. Například člověk, který nemůže najít práci, začne být v řádech týdnů nebo měsíců depresívní. A odsud je krůček k alkoholu velmi malý.

I tato situace se dá řešit rodinnou terapií. „Než začneme pokládat nepříjemné otázky, tak vytváříme s rodinou terapeutický vztah. Je třeba nastolit atmosféru důvěry, laskavosti. Ta rodina se přichází obnažovat, přináší své kostlivce ve skříni, a to je třeba ocenit."

Jakou mají v rozvoji dítěte roli prarodiče? Má se dítě starat o zvíře? Více uslyšíte v iRadiu.

autor: zk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?