Pranýř pro Josefa Suka. V rozjitřeném roce 1918 začal hon i na uctívaného skladatele

28. říjen 1918. Magické datum vzniku Československé republiky. Doba, která měla i temnou tvář. Premiérový díl poslouchejte do pondělí 11. ledna 2021.

Autor: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Zvukový mistr: Tomáš Gsölhofer
Premiéra: 14. 12. 2020

Většiny národa se tehdy zmocnila radost. Byli ale lidé, kteří vycítili novou šanci. Využít situace a pokusit se společensky znemožnit některé známé a uctívané osobnosti! A nejenom je. Pod rouškou „odrakouštění“ a očištění společnosti začal na tyto osobnosti – jak už to tak v čase dějinných zvratů u nás bývá – hon.  

Motivem ale často byla závist a zášť vůči talentovaným a úspěšným. V pomyslné mlýnici tehdejší rozjitřené doby skončil i geniální hudební skladatel a zakladatel Českého kvarteta Josef Suk. Nebyl ale jediný.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.