Práce dnešních sester? Pečovatelství zůstalo. Ale činností a odpovědnosti přibylo
Jaké vzdělání dnes musí sestry mít? A jak jsou za svou náročnou práci odměňovány? Odpovídá přednostka Ústavu ošetřovatelství 3. lékařské fakulty UK Hana Svobodová.
Předchůdkyně dnešních sester by asi v mnoha směrech koukaly. „Musely by se vrátit do školních lavic a hodně se učit,“ myslí si Hana Svobodová. A nejde jen o posun v medicíně. „Přibylo činností i odpovědnosti. Dnes je sestra odpovědná za plánování péče o pacienta. Musí mít stále otevřené oči a být v kontaktu s pacientem.“
Střední škola nestačí
Kromě péče o pacienta sesta odpovídá i za péči o přístroje, dokumentaci, edukování pacientů nebo rodinných příslušníků. Sestry se proto vzdělávají na vyšších odborných školách a taky na vysokých. „Na středních školách je vzdělávání zdravotnického asistenta. Převzali jsme určitý model EU.“
Uniforma jak na vojně
Změnilo se i oblečení. Po revoluci například skončily čepce. „Ale myslím, že je pacienti měli rádi.“ Uniforma tenkrát hodně připomínala vojenskou. „Nemocnice armádu trochu připomíná i disciplínou. Ale jinak by to nefungovalo. A taky je to profesní vizitka, kterou ukazují respekt k pacientovi.“
Plat neodpovídá
Nástupní plat zdravotní sestry byl v 50. letech 620 korun. „Platová politika v současné době taky není úplně ideální. Plat není takový, jaký by měl být se zřetelem na její odpovědnost a kompetence,“ konstatuje s povzdechem Hana Svobodová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.