Poutník. Pozoruhodný životní příběh pátera Františka Lízny

Katolický duchovní, jezuita a bývalý chartista František Lízna zemřel ve věku 79 let. Byl nejen poutníkem, nachodil po Evropě desítky tisíc kilometrů, byl pozoruhodným člověkem, poslechněte si jeho zajímavý příběh. Zazní úryvky z jeho knih Musím jít dál a Vstanu a pokračuji v cestě. A také verše z jeho básnické sbírky Jak teskně zní noc. K poslechu online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.cz.  

Autor: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Režie: Vlado Príkazský
Natočeno: v roce 2017
V záběrech hovoří František Lízna, Zdena Míčová a Luděk Štipl.

Muž, který sám nachodil přes 10 000 kilometrů napříč Evropou. Spal pod hvězdami, probouzel se zpěvem ptáků a zažil opravdu neobyčejné příhody.

Přes svou dobrovolnou samotu nepřestával myslet na ty, kteří ho kdy v životě ovlivnili (hlavně v tom dobrém slova smyslu).

Proč to všechno dělal? A proč s tím nepřestal ani i v době, kdy mu lékaři oznámili krutou diagnózu? Poslechněte si neuvěřitelný příběh pátera Františka Lízny, který zemřel na začátku března 2021.

Páter František Lízna. Fotografie pro výstavu My jsme to nevzdali
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.