Politolog Kubáček: Ne stát 21. století, ale Švejk! Kauza Úřadu práce to znovu ukazuje
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka čelí výzvě opozice, aby rezignoval kvůli svému postupu při ukončení pracovního poměru bývalého generálního ředitele Úřadu práce Viktora Najmona. Co si o kauze, kterou prošetřuje protikupční policie, myslet? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě přiblíží transformaci České pošty a rozebere kritiku, kterou sklidil prezident Pavel výběrem moderátora pro svůj prezidentský podcast.
Podle nahrávky, kterou si bývalý šéf Úřadu práce Viktor Najmon pořídil, mu měl ministr Jurečka za odstoupení z funkce nabízet mimořádnou odměnu. V opačném případě mu hrozilo špatné služební hodnocení.
Čtěte také
Ministr Jurečka však trvá na tom, že postupoval transparentně a v souladu se zákonem. Audio nyní prošetřuje protikorupční policie. „Zatím známe jenom výseče a nevíme, zda je nahrávka kompletní. Přesto je to nepěkný obrázek o aktuálním stavu vynucování zákona o státní službě,“ komentuje kauzu v pořadu Jak to vidí... politolog Jan Kubáček.
O profesionalizaci státní správy a potřebě kvalitního zákona o státní službě se mluví dlouhodobě. Zmíněná kauza ale podle Kubáčka ukazuje smutnou realitu. „Depolitizace se nekoná, zákon se obchází a součástí rozhovoru byl nejenom ministr Jurečka, ale i státní tajemnice, tedy zástupce všech úředníků v rámci resortu ministerstva práce a sociálních věcí.“
S námi, nebo proti nám
Postup ministra Jurečky při ukončování pracovního poměru byl podle opozice jasným porušením služebního zákona. „Bylo to netransparentní, nátlakové, silové ve stylu buď jdeš s námi, nebo proti nám, a poneseš si následky. Na druhé straně je tady jistý legislativní paskvil. Pokud úředník neplní výkonnostní zadání, rozejít se s ním je navýsost složité.“
Podle Kubáčka to tak spíše připomíná rakouskouherský byrokratický moloch, který výsledky neposkytuje. „Tato kauza ukazuje, že pokud má někdo výdrž, hroší kůži a silný politický potenciál, rozhodnutí tak či onak stejně přijde, jenom třeba se zpožděním pár týdnů či měsíců. Doufejme tedy, že se situace prošetří. Je to potřeba nejen kvůli Úřadu práce, ale i jako důležitá zpětná vazba, jak případně reformovat zákon o státní službě.“
Byrokratický moloch
Fungování Úřadu práce je dlouhodobě neradostné. „Zaměstnanci pracují ve složitých byrokratických podmínkách. Jsou zavaleni sociálními dávkami, které se schvalovaly na poslední chvíli. Elektronizace dopadla klasicky na český zůsob. Je složitá, nepřehledná. Bohužel se ale obávám, že to zmíněná kauza překryje,“ odhaduje politolog.
Čtěte také
Vůle k reformě se teď podle něj bude hledat ještě obtížněji. „Je to obecně na debatu, kam chceme státní úřady vést. Když se provádějí změny, často jdou úplně mimo vysoký management a jejich vysoké odměny, které nejsou vázány na výsledky institucí. Pěšáci jsou často biti.“
Podle Kubáčka se to ale nezlepší ani s novým ředitelem Úřadu práce. „Tím, jak je to spojeno s touto kauzou, u které nedokážeme posoudit validitu, bude podle mě každý nástupce žít s tím, že se na Úřadu práce lidé nahrávají. Bude se říkat: Vy jste ti, kteří vypoklonkovali předchozího ředitele, ti, kteří prošetřovali šikanu a sami se jí dopouštěli, dál tam zůstali, a dokonce povýšili. Trochu to připomíná Švejka, než stát 21. století...“
Související
-
Jurečka odmítá pochybení při odvolání šéfa Úřadu práce. ‚Postupoval jsem podle zákona,‘ tvrdí
Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček k nahrávce řekl, že pokud se prokáže pravost nahrávky a porušení služebního zákona, bude ANO chtít Jurečkovo odvolání.
-
V Česku se dělají reformy za desítky miliard bez rozmyslu, říká sociolog Daniel Prokop
České vlády si nejsou schopné zjistit, jaké budou dlouhodobé dopady jimi navrhovaných reforem, říká sociolog Daniel Prokop v rozhovoru pro Radiožurnál
-
Politolog Jan Kubáček: Každá silnice je rozkopaná! Proč se nestaví v noci? Jako v Rakousku
„Jednou ale na to budeme ještě vzpomínat,“ míní politolog. „Teď aspoň můžeme žít z toho, že máme dotace, že k tomu jsme jako stát schopní přidat peníze a opravovat.“
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.