Podle Slávky Kopecké patřil Vladimír Menšík do svaté trojice

4. leden 2012

V našem dnešním (4. ledna) pořadu Je jaká je jsme po 11:05 přivítali nakladatelku, spisovatelku a žurnalistku Slávku Kopeckou.

Úmrtí Josefa Škvoreckého zasáhlo širokou veřejnost
Úmrtí Josefa Škvoreckého zasáhlo Slávku Kopeckou velmi těžce. „Byl pro mne velkým vzorem. Zůstal Čechem i v zahraničí, kde vydával publikace. Jednotlivá díla jsou dodnes ozdobou mnohých knihoven a znakem pokory. Včera jsem si snesla všechny svazky na jednu hromadu a hodlám je všechny znovu přečíst. Josef s paní Salivarovou měli krásný, i když někdy velmi složitý život. Jeho žena se o něj velmi pečlivě starala. Zemřel v 87 letech a jeho odchod díky péči jeho ženy byl velmi důstojný. Nechal zde obrovité dílo a nám nezbývá, než na něj s láskou vzpomínat.“

S Vladimírem Menšíkem bylo radost spolupracovat
S Vladimírem Menšíkem se jí pracovalo složitě. „Bude to 25 let, co odešel a jeho hvězda přitom stále září.“ Po jeho skonu se vydala za lidmi, se kterými přišel do styku, aby napsala publikaci o jeho životě a díle. „Setkala jsem se s obrovskou ochotou, nikdo neodmítl a když si přečteme ty informace o Vladimírovi, všechny jsou strašně srdečné.“ Na hercově osobnosti jí nejvíce zaujala schopnost vidět věci jednoduchým pohledem, avšak s neuvěřitelnou hloubkou. Miloš Forman řekl, že Vladimír Menšík patřil mezi herci do svaté trojice vedle Vlasty Buriana a Jana Wericha a všichni ostatní už jsou pouze apoštolové.

Daniela Brůhová a Slávka Kopecká

Tragická byla i smrt Jiřího Hubače
Ve valné většině historky Vladimíru Menšíkovi připravoval scénárista Jiří Hubač, který také zemřel v roce 2011. „Ve své práci jsem většinou sama a člověk potřebuje nějakou vizi. Tím motorem pro mne dlouhá léta byl Jiří Hubač. Jeho odchod je pro mne velká rána a těžko nesu další odchod někoho pro mne tak významného v roce 2011.“ Jako únik z depresivní nálady dodnes používá vzpomínky, které s Jiřím Sovákem zkomponovala do několika publikací.

Začátky spolupráce s Jiřím Sovákem nebyly lehké
Na Jiřího Sováka vzpomíná dodnes jako na jednu z nejosudovějších osobností, které kdy v životě potkala. Umělec se pro spolupráci se Slávkou Kopeckou rozhodl sám. „Měla jsem za sebou tři kuchařky s Jiřinou Bohdalovou, které se velmi rychle staly populární. U posledního dílu asistoval i Jiří Sovák, který se jednoho dne rozhodl, že bychom mohli sepsat jeho paměti, během kterých jsme se stali kamarády."Přišla za ním tehdy do jeho bytu v Dobrovské ulici, kde se také poprvé setkala s jeho ženou Andulkou a ta jí suše sdělila: "Sovák ale leží v posteli." Odpověď mistra humoru na sebe z vedlejší místnosti nenechala dlouho čekat: "Ježíši Kriste. Proč si nikdy žádná redaktorka nechce přilehnout?"Za dobu spolupráce Slávky Kopecké a herce vznikly postupně 4 vzpomínkové publikace s nejlepšími historkami Jiřího Sováka. "Pokaždé, když vyšel už zaručeně poslední díl, začal Jiří zase vzpomínat a z jedné další historky se postupně stala další kniha," říká Slávka Kopecká.

Slávka Kopecká

Jiřina Bohdalová je dříč
Jak sama s úsměvem poznamenává, s Jiřinou Bohdalovou žije v manželství více než 40 let. „Začala jsem pro ni psát jako mladá novinářka. Líbil se mi její smysl pro humor a jí se zalíbilo, jak jsem psala.“ Při psaní publikací se spřátelily a tak měla možnost poznat všechny její radosti i útrapy, silné i slabé stránky. „Neznám osobu, která by si na ramena naložila větší množství úkolů, než má Jiřina. Hraje v divadle, kde má stále vyprodáno. Točí filmy a seriály a v neposlední řadě si umí sehnat lidi a udržet si je. Silnější osobnost těžko hledat,“ uzavřela nakladatelka rozhovor.

autor: Jan Profous
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...