Podivná ještěrka, která pije nohama

10. leden 2017

Starověký bůh, rozložitý úřad i trnitá australská ještěrka – to všechno je „moloch“. Co mají společného? Podivuhodnost. Démon požírající děti, úřad, ve kterém se nikdo nevyzná, a ještěrka, která pije nohama!


Příspěvky Meteoru 7. 1. 2017
01:09 Co nevíme o blescích?
12:01 Zákeřná houba útočící na jezevce
18:25 Čtení zavřené knihy
25:27 Jak pije moloch, když to tlamou neumí?
32:15 Vlčák Kazan 6/6
34:09 Psí emoce

Jméno starověkého boha Molocha má původ v semitském kořeni slova „král“. Uctívání Molocha vyžadovalo lidské oběti, zvláště děti. Na tohoto krutého boha už se dnes zapomnělo, přesto si při slově „moloch“ vybavíme cosi obrovského a nepružného, co požírá vše okolo.

Ještěrka nazvaná „moloch“ tak v představách ožívá jako obří dinosaurus požírající vše, na co přijde. Jenže to je omyl. Australská ještěrka moloch ostnitý (Moloch horridus) nejen, že není velká - vejde se do dlaně - ale navíc ani kolem sebe nepožírá, co vidí, ona dokonce ani nepije!

Mravence ano, vodu ne

„Moloch ostnitý žije v nejsušších australských pouštích. Trocha vláhy sice přichází každé ráno, když se chladný vzduch nad pouští začne ohřívat. Jenže moloch z toho nic nemá. Jeho tlama je uzpůsobena k lovení mravenců, ale nedokáže se s ní vůbec napít,“ uvedl v Meteoru biolog profesor Jaroslav Petr.

Moloch se vejde do dlaně

Dej nohy do potůčku a pij!

Přesto se moloch nějak napít potřebuje. „Představte si, že jdete po horách a máte žízeň. Zujete si boty a dáte si nohy do potůčku,“ navrhuje Jaroslav Petr. To by nám asi moc nepomohlo, jenže přesně takto se to daří molochu ostnitému.

„Když ho vědci dali v laboratoři nohama do vody, ukázalo se, že začíná polykat. Za hodinu takto přijal vodu v množství přesahujícím 3 procenta jeho tělesné hmotnosti. Když to přepočítáme na 70kilového člověka, tak to jsou asi 2 litry tekutiny, to už je hodně slušná porce vody, zvláště pro někoho, kdo žije v poušti,“ dodal Jaroslav Petr.

Kůže jako piják

„Moloch má kůži uzpůsobenou jako piják, tedy savý papír, který se používá k odsání kaňky inkoustu. Kůže nasává vodu z okolí, ta se pak kapilárami dostává dál do těla, až vyústí v tlamě,“ řekl biolog. Kapiláry můžeme přirovnat k vodovodnímu potrubí, které z kůže přivádí vodu do tlamy, kde ji moloch spolyká, za 3 vteřiny polkne asi 2krát.

Pít z písku

Jenže v poušti louží, kam by si máčel nohy, moc není. Moloch si tedy musel „vymyslet“ ještě další způsob, jak se napít. „Vědci zjistili, že je schopný nasávat vodu i z vlhkého ranního písku, a to tak, že si na něj nalehne bříškem,“ doplnil Jaroslav Petr. To ale není všechno - nohama si může nahodit mokrý písek na záda, a tím, jak vlhkost v písku gravitací klesá a tlačí na kůži, přijme moloch další vodu.

Moloch ostnitý - říká se mu také trnitý ďábel

„Uvažovalo se i o tom, jestli náhodou moloch nepřijímá vodu z rosy, která se mu sráží na povrchu těla. Ale to se nepotvrdilo,“ uzavřel biolog Jaroslav Petr. Přesto je moloch svými schopnostmi napít se obdivuhodný. To jistě nedokázal ani starověký démon, a zcela jistě úžasnými schopnostmi nevládne ani žádný státní úřednický moloch.

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů.

autoři: Petr Sobotka , Leona Matušková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?