Po 30 letech v Praze zrekonstruoval ruinu na Broumovsku a teď žije „v přírodě“. Petr Bergmann, bývalý manažer
Petr Bergmann byl dlouhá léta manažerem a producentem v umělecké oblasti. Přišel zlom, a rozhodl se změnit svůj život. Od roku 2000 žije na Broumovsku, kde se věnuje regionální historii. Ze svých sbírek sestavuje publikace i tematické výstavy. Co ho přivedlo k tak zásadní životní změně?
„Já jsem asi 5 let zvažoval odchod do přírody. Chtěl jsem se věnovat ekologickému zemědělství. Nanečisto jsem si to vyzkoušel v Českém ráji na statku svého známého sochaře, který právě tvořil v Indii. Pak jsem prodal byt v Praze a asi rok a půl jezdil po republice. Nakonec jsem se usadil na Broumovsku.“
Prahu opustil po 30 letech. Čím ho očarovalo zrovna Broumovsko? „Nerozhodovalo ani tak Broumovsko, ale dům. Chtěl jsem dům na samotě, vzrostlý sad, blízko potok, sklep, abych mohl pěstovat zeleninu. Dům, který jsem našel, byl ideální. Kdyby byl na Šumavě, tak bych asi zůstal na Šumavě.“
Bylo to 10 let dřiny
Koupil tam ruinu a tu zrekonstruoval. „Bylo to deset let dřiny. Broumovsko je nádherné místo. Prolíná se tu lidová a barokní architektura, zajímavá historie. Padesát kilometrů není fabrika, která by to tu znečišťovala. Jsem tam spokojený,“ pochvaluje si.
„Když jsem se tam stěhoval, tak jsem o historii Broumovska moc nevěděl. Zaujala mě ale okamžitě. Je tam všudypřítomná. Kopíruje historii českého království. I atmosféra kraje signalizuje, že je tam obrovská síla.“ O Broumovsku vydal tři knihy. Broumovsko v historických obrazech v češtině i němčině.
V knize unikátní rytiny a litografie
„Přes 2000 knih se prodalo právě na Broumovsku. Zažil jsem několik lidí, kterým nad knihou vytryskly slzy. Na třetinu rozpočtu knížky přispělo přes 200 broumovských podnikatelů.“ Další jeho kniha se věnuje Krkonoším, kam jezdil od pěti let. Rád se tam vrací. „Moje dcera se narodila ve Vrchlabí,“ vysvětluje.
V knížce Krkonoše ve starých rytinách a litografiích čerpal především ze svých sbírek. Práce na knize trvala několik let. „Jeden z cílů bylo ukázat starou podobu Krkonoš, a dát ji do kontrastu se současností. Krkonoše mají své kouzlo v tom původním, lidovém. A to by se mělo zachovat.“
Výstava o Broumovsku v Chile
Po mapách a rytinách Broumovska pátrá ve starožitnictvích, antikvariátech nebo na burzách umění. „Nejzajímavější mapy jsem získal v zahraničí. Dneska zbývá jen 10 tisíc knih v Broumovském klášteře. V 50. letech se knihy nakládaly na náklaďáky a odvážely do sběrných surovin.“
Z původních obyvatel Broumovska tu zůstal po válce jen zlomek. Letos v říjnu chystá Bergmann výstavu o Broumovsku v Chile. Právě sem odešlo z Broumovska na 400 Němců. „Pro Broumováky jsem ale i po 17 letech tím Pražákem, který píše knihy o Broumovsku.“
Jaká bude další kniha o broumovském mnichovi? Kde uvidíme výstavy Petra Bergmanna? Jak se dívá na zalesňování Krkonoš? Více uslyšíte v archivu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka