Planeta pavouků

4. leden 2016

V Meteoru začíná nový seriál. Vydáme se v něm do světa pavouků. Průvodci nám při tom budou herec Miloň Čepelka a biolog Antonín Kůrka. A začínají rovnou od pavoučího obra - sklípkana největšího.


Příspěvky Meteoru 2. 1. 2016
01:20 Jak spermie najde vajíčko?
08:55 Problém obchodního cestujícího
24:42 Největší pavouk na světě
37:00 Jak dokáže kaktus přežít i bez vody?
46:08 Největší podzemní jezero světa

Pavouci. Kdyby tak věděli, co si o nich lidé myslí. Jedni je nenávidí a bojí se jich, druzí je obdivují za nádherné pavučiny a děkují jim za lovení otravného hmyzu. Pavouků máme plnou planetu, vždyť počet jejich druhů je ohromující – 42 000!

Počínaje 2. lednem se každý týden můžete těšit na jeden díl seriálu. Poznáte v něm pavouky největší i nejmenší, pavouka, který umí být neviditelný i pavouka, který žije pod vodou a mnoho dalších. Začínáme hned od toho největšího.

Největší pavouk na světě

„Sklípkan největší má tělo dlouhé 12 cm, to už je potvůrka dosti velká, ale jeho velikost ještě umocňují velmi dlouhé a chlupaté nohy, jejichž rozpětí může činit až 30 cm,“ uvedl v prvním dílu nového seriálu biolog Antonín Kůrka.

„Když sklípkan největší chodí, tak to rozpětí není zas tak velké, ale stejně si myslím, že kdo se pavouků bojí, tak tady by se asi vyděsil k smrti, kdyby někde takového živého pavouka potkal,“ podotkl Kůrka.

Pavouk, před kterým se třesou myši i hadi

Sklípkan největší

Předpokládat, že taková pavoučí potvora bude čekat, až jí v pavučině uvízne muška, je mylné. „Tento pavouk žije v norách, ze kterých vychází na povrch, kde loví velký hmyz, ale také drobné hlodavce, obojživelníky, ptáky a dokonce se pouští i do hadů,“ vysvětlil biolog Antonín Kůrka.

Sklípkanovy smrtící zbraně

Sklípkan je nebezpečný predátor. Kořist napadá svými třícentimetrovými chelicerami (klepítky). Umí se i bránit. Jeho chlupy vypadají a také fungují jako harpuny. Když se sklípkan největší ocitne v nebezpečí, začne si třít tělo, harpuny vymrští a běda tomu, koho trefí. Pro člověka je to nepříjemně svrbící, pro zvířata smrtící. Přesto má sklípkan nepřátele, kteří ho ohrožují – lidi.

Opečený sklípkan – lahůdka indiánů

Sklípkan největší je oblíbeným zpestřením jídelníčku jihoamerických indiánů. „Oni si ho prostě napíchnou na klacík, opečou ho a zbaští,“ uvedl Kůrka. A využijí nejen maso, ale i klepítka. „Jeho chelicerami si indiáni po hostině vyčistí zuby i mezizubní prostory,“ doplnil Kůrka. Maso sklípkanů největších údajně chutná podobně jako krevety a je hořké po mandlích.

Pokud vás tato malá ochutnávka ze seriálu zaujala, poslouchejte Meteor každou sobotu od 8:05 na Dvojce.

autoři: Petr Sobotka , Leona Matušková
Spustit audio