Petr Hoffmann: „Emoce jsou matkou našich nemocí, strava jejich otcem“

26. listopad 2012

Znalec tradiční čínské medicíny a lékař Petr Hoffmann byl v pondělí (26. listopadu) hostem Dvojky.

Jak se starat o náš “motor“?
Čínská medicína, to nejsou jen bylinné odvary, akupresura či akupunktura. „Číňané říkají, že emoce jsou matkou našich nemocí a strava jejich otcem. Proto bychom se po každém jídle měli cítit lépe. Strava je palivem do motoru a někdo jezdí tzv. na diesel, někdo na benzin. S příchodem chladu a zimy bychom měli do svého motoru přidat také nemrznoucí směs v podobě zázvoru, skořice, hřebíčku a červeného masa. Na jeho přípravě ale velmi záleží. Když si na posílení uvaříme vydatnou polévku, je to dobře. Za propečený steak nám ale tělo moc nepoděkuje.“

Čínské přísady a koření do dezertů

Obezita
Nadváha je metlou současné společnosti a boj proti ní je složitý. „Existují dva typy obézních lidí. Východní medicína nazývá první typ “horko-vlhko“ a jsou to růžolící a potící se lidé. Druhý typ, který představuje “chlad -vlhko“, představují především ženy a poznáme je podle toho, že jsou těstovité a bílé.“ K tomu, aby člověk snížil svoji hmotnost, musí přeladit celý organismus. „K tomu slouží celá škála potravin a doporučení. Začít se dá tím, že člověk začne snídat, aby v kamnech po ránu správně zatopil. Pokud do nich teprve v průběhu dne začne nakládat mokré dříví a plasty, je to špatně, protože ty v organismu zůstávají jako škodlivý odpad.“

Dobrý začátek dne
Snídat se, podle Petra Hoffmanna, nemá ani černá káva, která způsobuje horko a vlhko, ani zelený čaj, který produkuje vlhko a chlad. „Ideální je tzv. nápoj čínských mudrců. Hlavní bylinou je slzovka, která posiluje organismus a napomáhá vylučování škodlivin. Špaldová obilná káva je také dobrým vstupem do nového dne. Co se týká jídla, musíme začít tzv. suchým dřívím. To jsou obilné kaše, polenta či krupice. Mléko je spornou záležitostí, proto bychom měli používat především ovčí či kozí. Snídaně má být vždy teplá a během dne bychom měli pít slabý zelený čaj, který tzv. čistí trubky.“

Petr Hoffmann

Stres základem nemoci
Zadržované negativní emoce nám mohou způsobit mnohé nemoci. „Síla pozitivního myšlení je známá. Problémy, rozčilení či splín nám zablokují energii v játrech, která se dříve či později přemění na horko. Je to stejný efekt, jako když se samovznítí uhlí ve sklepě. Pak stačí kýchnutí souseda, vedle kterého sedíte v autobusu, který rozfouká uhlík v ohni.“ Pak jdeme většinou k lékaři a žádáme prášky. „V poslední době lidé po 50. roku berou 5-6 prášků denně. Stává se to dokonce jakousi normou. Problém je v tom, že nevíme, co udělá první lék s druhým a ten druhý s třetím. Skoro se nabízí myšlenka, že méně znamená více. Tím nechci apelovat na lidi, aby nechodili k lékaři. Ale např. léky na útlum horečky jsou nadužívané a málokdo si uvědomí, že teplota je obranný mechanismus organismu a brzdit jej od začátku a příliš rychle není dobře.“


Střídmě, pestře a pravidelně
Jak se má stravovat ten, kdo chodí do zaměstnání a nezbývá mu, než navštěvovat restaurace a jídelny? „Strava, uvařená doma z produktů ze zahrádky je to nejlepší. Když ale nemáme tu možnost, platí tři zásady: jíst dobře, střídmě a pravidelně. Pokud jíme ve spěchu a stresu, nepomůže nám ani zdravá strava. Bageta, kterou ve spěchu spolkneme u pumpy je to, čemu bychom se měli vyhnout velkým obloukem. Pestrost stravy je také velmi důležitá, protože i zdravá brokolice každý den a ve velkém množství bude škodlivější, než jeden špekáček. Dobré je také pozorovat, co mi dělá či nedělá dobře. Osobní pozorování je důležitým klíčem ke zdraví.“

Funkce jídla
Ta by se podle Petra Hoffmanna dala shrnout do tří bodů: „Aby se člověk, nasytil, tj. dodal organismu potřebné palivo, aby si pochutnal, tj. dodal si radost, a v neposlední řadě aby si popovídal se svými přáteli a utužil s nimi vztahy.“

Více se dozvíte, pokud si poslechnete audiozáznam (u článku nahoře) rozhovoru s moderátorkou Danielou Brůhovou.

autor: eh
Spustit audio