Peter Duhan: Případ Milady Horákové byl až druhý provedený na sovětský způsob
Od justiční vraždy političky Milady Horákové uplynulo přesně 64 let. Od sarajevského atentátu už 100. Připomíná si společnost dostatečně tato i jiná výročí?
Český rozhlas se výročí podle generálního ředitele Petera Duhana zhostil se ctí a úctou. „Je třeba připomenout, že to byl myslím druhý proces provedený na sovětský způsob,“ říká.
Milada Horáková je výraznou osobností českých a československých dějin a připomínat si ji podle Duhana stále musíme. „Zapomínáme, vzpomínky blednou a je již málo pamětníků. Především mladá generace možná ani neví, co se stalo,“ upozorňuje.
Právě v takovýchto chvílích je tedy významná role médií. Důraz se také musí klást na uvedení kontextu, aby například posluchači lépe porozuměli těmto justičním procesům. „Je také nutné stále si připomínat i motivace lidí, kteří osnovali tyto zločiny a vytvářeli smrtonosné záležitosti,“ nabádá Duhan.
Sto let od sarajevského atentátu
Dalším výročím těchto dnů je zavraždění následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este v Sarajevu. Od této události uběhne sto let. O atentátu se mluví jako o příčině války, přesto podle Duhana by k ní došlo i pokud by Ferdinand nebyl zavražděn.
„Už o 50 let dříve říkal Bismarck, že příští válku způsobí bláznovství na Balkáně,“ připomíná, že důvodů k válce bylo v roce 1914 mnohem více.
I u výročí sarajevského atentátu platí, že je nutné připomínat si i dobový kontext. „Musíme si zhodnotit, co se dělo před válkou a co se dělo po válce. Silná Evropa byla rozmetána a místo toho tu byly slabé státy a nedemokratické režimy,“ připomíná Duhan důsledky velké války.
Podle Duhana má první světová válka dopady i na dnešní společnost. „Důsledkem první světové války byla druhá světová válka, jejímž důsledkem byla válka studená. Ta vedla k rozpadu Sovětského svazu a dostaneme se až na dnešní Ukrajinu,“ říká.
Jaké projekty k výročím organizuje Český rozhlas? Jak se Peter Duhan staví k odposlechům? Jak si pamatuje vysílání Hlasu Ameriky a Svobodné Evropy?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.