Peter Duhan: Případ Milady Horákové byl až druhý provedený na sovětský způsob

27. červen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vazební fotografie Milady Horákové

Od justiční vraždy političky Milady Horákové uplynulo přesně 64 let. Od sarajevského atentátu už 100. Připomíná si společnost dostatečně tato i jiná výročí?

Český rozhlas se výročí podle generálního ředitele Petera Duhana zhostil se ctí a úctou. „Je třeba připomenout, že to byl myslím druhý proces provedený na sovětský způsob,“ říká.

Milada Horáková je výraznou osobností českých a československých dějin a připomínat si ji podle Duhana stále musíme. „Zapomínáme, vzpomínky blednou a je již málo pamětníků. Především mladá generace možná ani neví, co se stalo,“ upozorňuje.

Právě v takovýchto chvílích je tedy významná role médií. Důraz se také musí klást na uvedení kontextu, aby například posluchači lépe porozuměli těmto justičním procesům. „Je také nutné stále si připomínat i motivace lidí, kteří osnovali tyto zločiny a vytvářeli smrtonosné záležitosti,“ nabádá Duhan.

Sto let od sarajevského atentátu

Dalším výročím těchto dnů je zavraždění následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este v Sarajevu. Od této události uběhne sto let. O atentátu se mluví jako o příčině války, přesto podle Duhana by k ní došlo i pokud by Ferdinand nebyl zavražděn.

„Už o 50 let dříve říkal Bismarck, že příští válku způsobí bláznovství na Balkáně,“ připomíná, že důvodů k válce bylo v roce 1914 mnohem více.

I u výročí sarajevského atentátu platí, že je nutné připomínat si i dobový kontext. „Musíme si zhodnotit, co se dělo před válkou a co se dělo po válce. Silná Evropa byla rozmetána a místo toho tu byly slabé státy a nedemokratické režimy,“ připomíná Duhan důsledky velké války.

Podle Duhana má první světová válka dopady i na dnešní společnost. „Důsledkem první světové války byla druhá světová válka, jejímž důsledkem byla válka studená. Ta vedla k rozpadu Sovětského svazu a dostaneme se až na dnešní Ukrajinu,“ říká.

Jaké projekty k výročím organizuje Český rozhlas? Jak se Peter Duhan staví k odposlechům? Jak si pamatuje vysílání Hlasu Ameriky a Svobodné Evropy?

autoři: Miroslav Dittrich , Peter Duhan , jra
Spustit audio