Peklák
Příjmení Peklák je vzácné, v současnosti u nás žije jen 22 jeho nositelů. Souvisí s příjmeními jako Peklo nebo Pekelský. Pochází z místního nebo pomístního jména Peklo. Původní nositel tohoto příjmení odtud nejspíše pocházel. V České republice leží hned několik obcí a osad jménem Peklo, vedle toho naleznete i řadu takto pojmenovaných samot, rybníků, vrchů, domů apod. Antonín Profous o těchto místních a pomístních jménech napsal: „To jméno mají obyčejně hlučné mlýny v hlubokých údolích, někde také hostince nebo osady s pověstí mravního zpustošení. Opakem toho jména jsou jména Nebesa a Ráj, která leží někdy nablízku Pekel.“
Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2010, 137; A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 151; A. Profous, Místní jména v Čechách: Jejich vznik, původní význam a změny, díl III, M–Ř, Praha 1951, s. 336 (Peklo)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.