Pavel Kosatík: Emil Běžec. Fenomén Zátopek v podání Ivana Trojana

„Byl jednou jeden Emil, běžec, Zátopek. Běhal a běhal, celý život, všem utíkal a vyhrával. Nikdy nevzdal ani jeden závod.“ Vyprávění o Emilovi Zátopkovi, doplněné o archivní zvukové záznamy, zní místy jako pohádka. Ale s nepohádkovým koncem. Život totiž tohoto fenomenálního bežce nakonec doběhl. Poslechněte si četbu z prvního uceleného životopisu sportovní legendy. Osudy fenomenálního běžce, hrdiny národa i komunistickým režimem využívaného a zatracovaného člověka.

Čte: Ivan Trojan
Připravil: Pavel Kosatík
Napsal: Pavel Kosatík
Dramaturgie: Zuzana Vojtíšková
Zvuk: Jitka Kundrumová
Režie: Aleš Vrzák
Premiéra: 4. 4. 2016

Fenomenální běžec Emil Zátopek po roce 1968 projevil své názory a byl odsunut ze sportovního světa: po českém a moravském venkově začal vrtat a čerpat vodu. V nejhorším mu ale pomohli sportovní přátelé ze zahraničí: brzy se až do důchodu mohl věnovat práci v archivu Československého svazu tělesné výchovy.

Pavel Kosatík a Ivan Trojan při natáčení rozhlasové četby z knihy Emil Běžec

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo pak zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.