Pavel Hejný: "Fotografování je jako lov, akorát po vás nezůstane takový nepořádek"

17. červenec 2013

Balet je nádherné umělecké odvětví plné pohybu a emocí. Je to umění okamžiku. Jak jej zachytit? Jednou z možností je fotografie.

Té se věnuje fotograf Pavel Hejný, držitel několika ocenění v soutěži Czech Press Photo. V roce 2009 byl vybrán jako jeden z mladých českých umělců na cestu ve vlaku „Winton train“, v Londýně se potom osobně setkal s Nicolasem Wintonem. Působí i jako módní fotograf a spolupracuje s prestižními magazíny. Které další fotografické žánry ho lákají? Jaká jsou úskalí scénické fotografie? A kdy a kde ho nečastěji líbá múza?
Ptala se moderátorka Eva Kvasničková.

Práce pro Národní divadlo

Renomé si získal především jako fotograf baletu Národního divadla. Byl dokonce první a jediný zástupce České republiky, kterého divadlo oslovilo, aby fotografoval při představení Darii Klimentové. Před objektivem mu ale rozhodně nepózují pouze baletky.

Pochází z umělecké rodiny, otec je herec a maminka ředitelka loutkového divadla. S velkou představivostí se tedy narodil: „Když jsem byl mladší, chtěl jsem být skladatelem filmové hudby. Bohužel, k tomu ale nemám dispozice, přestože jsem hodiny a hodiny hrál na klavír.“ Od patnácti let pracoval v divadle, nejprve jako uvaděč a posléze jako osvětlovač nebo dokonce herec.

Fotografické začátky

Fotografovat ovšem začal poměrně pozdě, až v osmnácti letech. Angažmá v Národním divadle získal v roce 2007: "Dostal jsem se k tomu zcela náhodou. Šel jsem kolem ND a viděl fotografie baletek, jak tančí a létají vzduchem, velmi mě to oslovilo." První inscenace, která se mu stala osudnou, bylo představení Romeo a Julie v choreografii od Yurye Vamose. Zcela ho prý tehdy uchvátilo orchestrální provedení Sergeie Prokopieva.

00602099.jpeg

Pavel Hejný
se narodil v roce 1986. Absolvoval obor scénografie na Střední umělecko-průmyslové škole v Praze a následně Fotografickou tvorbu a média na Vyšší odborné škole grafické v Praze. V současnosti je studentem fotografie na Vysoké škole umělecko-průmyslové, v ateliéru Hynka Alta a Aleksandry Vajd. Od roku 2007 je fotografem baletu Národního divadla v Praze. V té době také spolupracuje s divadlem Ponec, Tancem Praha, Alfrédem ve dvoře a jinými.
zdroj: ofic. stránky

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.