Panenka na liškách se špeclemi

25. únor 2016

Dnešní tip bude mít tak trochu nádech německé kuchyně, svůj recept totiž představí redaktor Dvojky Michael Erhart.

Nemusíte se ale bát, potřebné suroviny snadno naleznete i u nás. Doslova. Houbaři totiž jistě znají lišku obecnou a vědí, že se pro ni mohou do lesa vypravit i teď na podzim.

Snadno zvládnete i takzvané spätzle, které pocházejí ze Švábska. Jsou velice podobné slovenským haluškám, jen místo brambor se dělají z hladké mouky.

Dost řečí, vařit!

Kolik si jich jako přílohu uděláte je na vás, držte se jen poměru jedno vejce na 100 g mouky. Obě suroviny smícháte, přidáte trochu vody a špetku soli.

V hrnci přivedete k varu osolenou vodu a přes síto na noky do ní tlačíte polotuhé těsto. Nebo ho také můžete z prkénka odkrajovat nožem. Anebo si špecle jednoduše koupíte.

Že jsou těstoviny uvařené poznáte tak, že vyplavou na hladinu – z té už je stačí jen sesbírat. Souběžně necháte zpěnit cibuli, přidáte nakrájené lišky, kmín, nové koření, bobkový list a necháte chvíli podusit.

Pak už zbývá jen vyndat koření, zalít houby smetanou a na pánvi osmažit plátky vepřové panenky. A je hotovo, na stole vám leží švábská pánev. Tedy v tomto případě talíř.

autor: Adam Kebrt
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.