Panenka na liškách se špeclemi
Dnešní tip bude mít tak trochu nádech německé kuchyně, svůj recept totiž představí redaktor Dvojky Michael Erhart.
Nemusíte se ale bát, potřebné suroviny snadno naleznete i u nás. Doslova. Houbaři totiž jistě znají lišku obecnou a vědí, že se pro ni mohou do lesa vypravit i teď na podzim.
Snadno zvládnete i takzvané spätzle, které pocházejí ze Švábska. Jsou velice podobné slovenským haluškám, jen místo brambor se dělají z hladké mouky.
Dost řečí, vařit!
Kolik si jich jako přílohu uděláte je na vás, držte se jen poměru jedno vejce na 100 g mouky. Obě suroviny smícháte, přidáte trochu vody a špetku soli.
V hrnci přivedete k varu osolenou vodu a přes síto na noky do ní tlačíte polotuhé těsto. Nebo ho také můžete z prkénka odkrajovat nožem. Anebo si špecle jednoduše koupíte.
Že jsou těstoviny uvařené poznáte tak, že vyplavou na hladinu – z té už je stačí jen sesbírat. Souběžně necháte zpěnit cibuli, přidáte nakrájené lišky, kmín, nové koření, bobkový list a necháte chvíli podusit.
Pak už zbývá jen vyndat koření, zalít houby smetanou a na pánvi osmažit plátky vepřové panenky. A je hotovo, na stole vám leží švábská pánev. Tedy v tomto případě talíř.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.