Otroctví. Objevuje se už v době kamenné. Stála na něm ekonomika starověkých říší
Otroctví a otrokářství provázejí lidstvo snad už od počátků doby kamenné. A boj proti nim zřejmě neskončí ani v blízké budoucnosti.
Na práci otroků stála ekonomika všech starověkých říší. A to včetně antických Athén, považovaných za kolébku přímé demokracie. Ano, demokracie tu byla, ale jen pro svobodné muže. Svobodné ženy, přistěhovalci a hlavně otroci obojího pohlaví žádná politická práva neměli.
Obchodem s otroky si vylepšovaly státní rozpočty Velkomoravská říše i přemyslovské knížectví. A přestože otrokářem byl i první prezident USA George Washington, po porážce jihu v americké občanské válce bylo otroctví ve Spojených státech zakázáno. I když ve státu Mississippi až roku 2013.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Na plantážích na Srí Lance panuje novodobé otroctví
Zhruba 70 korun na den a nucená sterilizace žen, aby je děti nezdržovaly. Tak vypadá práce na čajovníkových a gumovníkových plantážích na Srí Lance. V peklu i ráji ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.