Orient Expres. Luxusní palác na kolejích, který se stal legendou

14. prosinec 2021

Dnes si připomínáme ukončení provozu patrně nejslavnějšího dopravního prostředku všech dob. Ve své době propojil jako jediný celý evropský kontinent od Paříže až po Istanbul. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Orient Expres působil jako zjevení, protože v době, kdy železnice sloužila především k přepravě uhlí a surovin, ocitl se na kolejích palác, jehož smyslem byla cesta samotná, ne potřeba přemístit se z jednoho místa do druhého.

Podepisovaly se tu smlouvy i mírová jednání

Dovolit si ho mohli jen ti nejbohatší, čemuž odpovídalo složení jeho cestujících, bankéři, majitelé továren, králové, ale i umělci a především špioni.

Král vlaků měl totiž tak privilegované postavení, že mohl přejíždět hranice států bez nutnosti celních kontrol. Díky tomu se stal svého druhu důležitým mezinárodním sálem, kde docházelo k podpisům nadnárodních smluv, ale i mírových jednání.

Cestující se nemohli smířit s ukončením provozu před 12 lety, v nostalgické podobě proto jezdí Orient Expres i dnes.

Hrdinou dalších Příběhů z kalendáře bude český herec s laskavým a někdy hodně černým humorem.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Ondřej David
Spustit audio

Související