Orient Expres. Luxusní palác na kolejích, který se stal legendou

Orient expres vyjel poprvé z Paříže 5. června 1883. Jako jediný ve své době propojil evropský kontinent od Paříže až po Istanbul. Orient expres působil jako zjevení, protože v době, kdy železnice sloužila především k přepravě uhlí a surovin, ocitl se na kolejích palác, jehož smyslem byla cesta samotná, ne potřeba přemístit se z jednoho místa do druhého. Dovolit si ho mohli jen ti nejbohatší. Jezdili v něm bankéři, majitelé továren, králové, ale i umělci a především špioni.

Král vlaků měl totiž tak privilegované postavení, že mohl přejíždět hranice států bez nutnosti celních kontrol. Díky tomu se stal svého druhu důležitým mezinárodním sálem, kde docházelo k podpisům nadnárodních smluv, ale i mírových jednání. Proslulým se stal také díky románu Agathy Christie Vražda v Orient expresu. 

Cestující se nemohli smířit s ukončením provozu v roce 2009. V nostalgické podobě proto jezdí Orient Expres i dnes.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Ondřej David
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...