Ondřej Šteffl pokládá nové přijímací zkoušky za omyl a v některých případech i za protiústavní
Letos čekají žáky 9. tříd poprvé jednotné přijímací zkoušky na střední školy a gymnázia, od kterých si ministerstvo slibuje zkvalitnění výběru studentů. Pro odborníka na vzdělávání Ondřeje Šteffla je to ale podivný krok.
Stát teď nařídil povinné přijímací zkoušky na všechny maturitní obory. „Tedy i na ty, kam se na 30 míst hlásí 10 dětí. To pokládám za nesmyslné a dokonce za protiústavní,“ zlobí se expert Ondřej Šteffl.
Zbytečná selekce dětí
„Je právo na bezplatné střední vzdělávání. A jestli tam je místo, není důvod děti jakýmkoli způsobem selektovat.“ Navíc taky připomíná, že předpoklady ke studiu se u dětí nedají dopředu odhadnout. „To je absolutní iluze, že dokážete v 15 letech rozhodnout, kdo bude v 18 schopen složit maturitu.“
Místo výuky příprava na testy
Podle Šteffla budou mít jednotné přijímací zkoušky negativní efekt i na samotnou výuku ve školách. „Děti se budou připravovat na testy. Například místo matematiky se bude dělat příprava na testy z matematiky. A předměty, na které přijímací zkoušky nejsou, půjdou stranou,“ odhaduje.
Příjimačky vs. inkluze
Povinné přijímací zkoušky jdou podle Šteffla i proti trendu inkluze. Protože co se nutně stane třeba se studenty s lehkou mozkovou dysfunkcí? „Učitelé je odstaví na vedlejší kolej a nikdo se o ně nebude zajímat,“ soudí odborník. „Musíme se rozhodnout, jestli chceme jedno, nebo to druhé.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.