Ondřej Neff: Bůh a Marx

16. listopad 2020

Možná vám bude moje dnešní glosa nejdřív připadat hodně malicherná a komunální, ale nevypínejte rádio. Brzy se dostanu k dalekosáhlým, širokosáhlým a bystrozrakým závěrům.

Začít ale musím u vysavače a jeho akumulátoru. Máme doma už tři roky tyčový vysavač renomované značky. Jeho akumulátor se za ty tři roky vyšeptal. Zadal jsem si tedy do vyhledávače značku a akumulátor a hned jsem dostal poučení.

Čtěte také

Ano, akumulátory jsou, ale pozor, nesmíte je vyměňovat sami, musí to udělat odborná dílna, odkaz zde. Klikl jsem na odkaz zde, našel si telefonní číslo, na lince ne moc vlídná paní, ano, akumulátor mají a vymění. Kolik to bude stát? – ptám se. Šestnáct set.

Nový vysavač stojí devatenáct set, celý sakum pikum o tři stovky víc než ten jeden pitomý akumulátor.

A jsme u těch dalekosáhlých a širokosáhlých a bystrozrakých úvah. Klasická ekonomická teorie nás učí, že neviditelná ruka trhu zařídí, že lumpy a vyděrače odsunou ti slušní výrobci do nevýhodného postavení. Zákazníci jim utečou a oni sami bídně skončí jako bezdomovci a budou si vydělávat žebrotou a sběrem odpadků. Šedá je teorie a věčně zelený je strom života! Skutečnost je taková, že nejsou žádní slušní výrobci a jako lumpové a vyděrači se chovají absolutně všichni.

Vysavač po babičce

Evropská unie chce zavést snadno vyměnitelné baterky v mobilech. Je kolem toho hodně řečí, jaký je to zásah do svobodného podnikání. A to prosím, ta současná praxe napevno zabudovaných baterek má technické opodstatnění.

Čtěte také

Mobily jsou vodotěsné. Ale viděli jste někdy vodotěsný vysavač? Technický důvod tady není žádný. Je to čistý gangsterismus. Oni vám to prodají a postaví vás před volbu, zda-li jim budete dělat vola anebo ještě většího vola. Je pak na vás, kterou variantu si vyberete.

V dalekosáhlých, širokosáhlých a bystrozrakých úvahách jsme po uši. Ruka trhu je zde očividně zlodějská. Nezbývá než se obrátit na stát. Samozřejmě nejde jenom o nějaké tyčové vysavače.

Jde o samotný princip. Výroba a distribuce jsou nastavené tak, aby zákazník byl dokonce nucen k plýtvání. Žene ho to zatěžovat životní prostředí. Svět je zamořován výrobky, které by mohly sloužit, ale neslouží, protože je majitel musel vyhodit. Co s tím? Vrátit se k plánovanému hospodářství?

Ondřej Neff

Bůh ví, že Marx mi podobné starosti v roce pětasedmdesát neumožnil. Už proto ne, že jsem tenkrát ještě používal vysavač z první republiky po babičce, skvěle fungující, vyrobený v době, kdy základ komerčního úspěchu byla kvalita a solidnost a ne vyčuraná zlomyslnost, jako je tomu dnes. Ať se Bůh s Marxem poradí, třeba najdou cestu, jak z toho ven.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.