Odpovědnost sám za sebe. To nás nejvíc odlišuje od Američanů, říká Jiřina Rybáčková

20. květen 2014

Vystudovala v Praze, ale pak žila 20 let v USA. Jiřina Rybáčková je světoběžnice a taky vlastenka, která se v Česku pořád cítí jako doma.

"Když přijedu do Ameriky, cítím se tam pohodlně a komfortně. Ale jsou tam dlouhé vzdálenosti, a to mi začíná vadit.“

Okolnosti odchodu do USA byly pohnuté
V roce 1968 byla Jiřina Rybáčková u založení Klubu angažovaných nestraníků (KAN) v tehdejším Československu. Sdružoval všechny zájemce o angažovanou činnost, kteří nebyli v KSČ.

„Byla to správná myšlenka ve správnou chvíli. Narostlo to do obrovského hnutí a já se tam seznámila se svým budoucím manželem. Odjeli jsme pak společně do USA a netušili, že tam zůstaneme tak dlouho.“

Když v roce 1969 přistála v New Yorku, připadalo jí to jako jiná planeta. „Stále je ten rozdíl velký, ale v dnešním propojeném světě toho o sobě víc víme. Na dnešní lidi už to jako jiná planeta nepůsobí.“

První roky pracovala na jedné univerzitě jako asistentka. „Pak jsem se začala dobývat do nakladatelského světa. Pracovala jsem v tomhle oboru potom dlouhá léta a byla to krásná doba mého života.“

Čtěte také

Nelehké začátky
Zvyknout si na americký způsob života nebylo ze začátku lehké. „Oni jsou jiní než my, protože to jsou potomci dobrodruhů. To, že je každý zodpovědný sám za sebe, je pro ně charakteristické a v tom se hodně lišíme,“ myslí si Jiřina Rybáčková.

Přestože v USA žijí lidé z mnoha kontinentů, rasismus se tam pořád projevuje. „Část Američanů je nespokojená s tím, že v Bílém domě sedí Barack Obama, který má černou pleť.“

Jiřina Rybáčková

Rasismus je podle ní jako plevel. Musí se pěstovat. „Ale za posledních 50 let udělala Amerika v tomhle ohledu obrovský krok kupředu.“

Velká láska
Jiřina Rybáčková miluje českou hudbu. „Nemám hudební vzdělání, ale hudba mě provází celý život.“

Před devíti lety u nás založila festival Americké jaro, kam se jí daří zvát velké hudební talenty. „Jsme unikátní tím, že se festival nekoná v jednom městě, ale na mnoha místech po celé republice.“

Jaký je program a náplň festivalu? Co pro Jiřinu Rybáčkovou znamená vlastenectví? Co ráda čte? Poslechněte si v archivu iRadia.

autoři: eh , Marie Retková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.