Odborník na konopí Lumír Hanuš si euforické látky vyrábí raději pohybem na čerstvém vzduchu

7. květen 2012

Naším dnešním (7. května) hostem v pořadu Je jaká je byl profesor Lumír Hanuš, který žije a pracuje v Izraeli a je světově uznávanou kapacitou v prosazování léčebného konopí.

Už řadu let působí na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, pochází ovšem z Olomouce. O Izraeli říká: „Je to prima, bezpečná krajina. V noci se tam nemusíte bát chodit po ulici. Když jsem tam odjížděl, měl jsem obavy. Posléze jsem ale zjistil, že tu situace, které byly ukázány v televizi, nebyly za 22 let k vidění. To by člověk musel mít neuvěřitelné štěstí.“

Otázka legalizace

Konopí mu učarovalo už v České republice. „Zajímavé bylo už z toho důvodu, že je to přadná rostlina. Staří Čechové ho používali ale i jako pokrm: konopná kaše bývala běžná, velice zdravá a výživná strava.“ Pro legalizaci byliny pro lékařské účely by proto rozhodně zvedl ruku. V čem ale možná tkví snahy tak neučinit? „Problém je zřejmě v tom, že konopí nelze patentovat. Je to lék známý tisíce let. Je možné si ho i vypěstovat a použít. Na tom mohou firmy hodně ztratit. Znám jednoho nemocného s roztroušenou sklerózou, kterého stála roční léčba přes 18 000 eur. Když mu tatínek poradil, aby zkusil konopí, které mu pomohlo, tak někdo o ty peníze přišel. Čili je to možná nežádoucí. Představte si, kdyby byli všichni pacienti zdraví. To by byla katastrofa pro lékárny, nemocnice, kliniky atd.“ Vědec v Česku v předchozích letech několikrát přednášel o léčebných účincích konopí, a to i na půdě parlamentu. V loňském roce byla iniciována petice za legalizaci léčebného konopí a ve vládních složkách jsou dokonce lidé, kteří legalizaci fandí a podporují ji. „Je tedy naděje, že by léčba pacientů konopím možná mohla být do příštího roku legální,“ prozrazuje profesor Lumír Hanuš.

Osobní zkušenosti s konopím prý nemá

Konopí jako lék

Plošnou legalizaci konopí jako takového ale Lumír Hanuš nevítá. „Když jsem s ním začal pracovat, bylo to velice atraktivní. Nikdy jsem ale neměl potřebu ho vyzkoušet, protože jsem docela vyrovnaný člověk a jsem v životě spokojený. Myslím si také, že když s konopím někdo pracuje, tak je v mnohem těžší pozici, než někdo neznámý. Přítomnost látky v lidském těle lze zjistit i po měsíci. Kdyby se mi něco takového náhodou stalo, tak bych byl popotahován ve sdělovacích prostředcích, mohl bych ztratit zaměstnání. Potřebu zkusit konopí jsem nikdy neměl, protože si euforické látky vyrábím pohybem na čerstvém vzduchu.“

Jaké nemoci konopí léčí?

V současné době se konopí používá na řadu nemocí. Odstraňuje např. dávení a zvracení, které může nastat při léčbě rakoviny chemoterapií. U nakažených AIDS působí jako chuťový moderátor. Snižuje také tlak v očích, kterým trpí pacienti s glaukomem. Když má pacient různé bolesti, je konopí velice dobré analgetikum. Pomáhá uvolňovat lidi s roztroušenou sklerózou. „Paliativně dokáže léčit řadu dalších neurodegenerativních chorob. Člověka s Parkinsonovou nemocí třeba zbavuje třesu v ruce, pacient je pohyblivější. Je to samozřejmě jen na určitou dobu, není to vyléčeno. Může to ale velice pomoci.“ Mohlo by se zdát, že je konopí skutečně zázračná rostlina a všelék. Nemusí tomu tak ale vždy být. „Látky z něj by se měly a budou používat. Chtěl bych ale zdůraznit, že rostlina nepomůže vždy, každému a v každém stádiu nemoci. Jsou pacienti, kteří jsou více či méně citliví, jsou tací, co mají různou genetickou výbavu.“

Více se dozvíte z rozhovoru s Danielou Brůhovou.

autor: Pavla Kopřivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.