Prosper Mérimée: Lokis
Hororový příběh o litevských běsech. Účinkují Bořivoj Navrátil, Jiří Ornest, Jaroslava Adamová, Marta Vančurová a další. Poslouchejte exkluzivně v prodlouženém streamu celý měsíc.
Prodloužená karanténa? Prodlužujeme dobu poslechu
Vybrané hry a četby jsou teď na webu k poslechu po dobu 30 dní místo obvyklého jednoho týdne. Zaposlouchejte se>>
Pouhopouhé vyřčení slova „lokis“ je prý předzvěstí strašlivého neštěstí a obvykle s sebou přináší smrt. To vše ale netuší profesor Wittenbach, když se vydá na Litvu za studiem starých textů psaných ve žmuďštině.
Seznamuje se zde s hrabětem Michalem Szemiotem, který má knihovnu plnou vzácných svazků a bohaté znalosti místních tradic a folkloru. Jak může tragický osud Szemiotovy matky ovlivnit budoucnost tohoto mladého muže, který se chystá oženit? Co vlastně znamená slovo lokis?
O autorovi
Francouzský spisovatel Prosper Mérimée psal svá nejvýznamnější díla ve 30. a 40. letech 19. století. Slávu mu získaly hlavně novely. Mají v sobě řadu romantických prvků, citovost, zájem o exotické kraje, hru s tajemstvím a fantazií. Současně se v nich ale projevuje i realismus.
Autor zaujímá ke svým postavám nezúčastněný odstup. Jeho pohled je objektivní. Často ironický až skeptický. K jeho slavným dílům patří Colomba – příběh pokrevní msty na Korsice, Tamango s námětem otrokářských výprav, Etruská váza, Dvojí omyl, Mateo Falcone nebo Carmen.
Mériméeovy novely s tajemstvím, často tragickým, řadí autora k zakladatelům hororu v evropské literatury. Do této kategorie patří i jeho novela Lokis, příběh o litevských běsech.
Související
-
Zamilovaná dvojka: Carmencitta, to jsem já...
Milostné dialogy z romantické novely Prospera Mériméea Carmen.
-
Zamilovaná dvojka: Zamilovaní netvoři
Co řeknou o lásce fiktivní postavy pohádky Kráska a zvíře? A co netvor King Kong a král opic Tarzan?
-
Zamilovaná dvojka: Láska až za hrob
Milostné dialogy ze Svatební košile K. J. Erbena a z Radúze a Mahuleny Julia Zeyera.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.