Nezávidět a nepoměřovat se s bohatšími a mocnějšími. Štěstí je v nás, věří chirurg Pavel Pafko

2. srpen 2023

Jak se proměnila lékařská profese za dobu jeho praxe? Kdo ho v životě nejvíc ovlivnil a formoval? Kde bere stále energii a zájem o všechno nové? A pořád platí, že si elektrokolo pořídí až k devadesátinám? Moderuje Marie Retková.

„Štěstí je v nás. Stejné impulzy, které na nás z venku dopadají, vnímáme individuálně. Jde o to nezávidět a nepoměřovat se s těmi, kteří jsou bohatší, mocnější, větší...“ odpověděl profesor Pavel Pafko, významný břišní a hrudní chirurg, na otázku, zda je tak spokojený a šťastný, jak vypadá. 

Lidský život je jako výšlap na kopec,“ zamýšlí se. Pachtíte se nahoru s těžkým baťohem, dáváte pozor, abyste nezakopli. Na vrcholu si odpočinete a musíte si uvědomit, že už vás čeká jen cesta dolů. Jenom nerozumný člověk stále čeká nějaký další vrchol. Už žádný další není. Jen cesta s kopce. Ale jděme volně, rozhlížejme se po krajině a pomáhejme těm, kteří jdou právě nahoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.