Netopýr dovede zkonzumovat až 2500 komárů za jedinou noc, prozrazuje Petra Schnitzerová

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petra Schnitzerová

Hostem Evy Kvasničkové v dnešním (28. července) pořadu Je jaká je po 9:05 hodině byla Petra Schnitzerová, zástupkyně České společnosti pro ochranu netopýrů.

Rostliny dovedou s netopýry dobře vycházet. Vědci si myslí, že je to díky jejich vlastnosti perfektně odrážet zvuk. S lidmi je to ale jiné. Právě kvůli neznalosti a strachu z těchto malých tvorů vznikla během staletí celá řada pověr, nezakládajících se na pravdě. Netopýr se neprokouše do bytu skrze zeď, ani se nám nezamotá do vlasů a v českých kotlinách dokonce ani nesaje krev.

Evropské země, které se připojily k Dohodě o ochraně populací evropských netopýrů, každoročně pořádají poslední víkend v srpnu Evropskou noc pro netopýry (ENN). Tato akce je určena široké veřejnosti, která má možnost se díky programu připraveném odborníky seznámit se zajímavými tvory, s jejich výzkumem, ochranou a dosavadními poznatky o jejich životě. Nejen noc, ale celý letošní rok je zasvěcen netopýrům a právě studiem těchto impozantních létavců se zabývá i Petra Schnitzerová, zástupkyně České společnosti pro ochranu netopýrů: „V rámci ENN nás čeká celá řada doprovodných programů, během kterých se lidé o tvorech mohu dozvědět více. Letos se např. bude promítat dokument s názvem Netopýři ve tmě. Také sebou vozíme handicapované netopýří jedince. Ty si lidé mohou prohlédnout a zjistit, jak vlastně vypadají zblízka. U nás je zájem o akci skutečně velký,“ upřesnila a k návštěvě Evropské noci pro netopýry pozvala P. Schnitzerová. V ČR se noci zasvěcené netopýrům pořádají pravidelně od roku 1998. Většina programu se odehrává ve večerních hodinách díky biologickému cyklu netopýrů.

Netopýr rezavý je v panelových domech nejčastěji se vyskytujícím druhem

I když jsou všechny druhy netopýrů na našem území chráněné, stále se najde několik věcí, které jim dovedou život značně znepříjemnit. To potvrzuje i náš host: „Ztráta úkrytu je jedním z nejvýznamnějších faktorů, přispívajících k jeho ohrožení. Děje se tak většinou v důsledku rekonstrukcí domů nebo pouze ze strachu z netopýří přítomnosti. Netopýr pro nás přitom nepředstavuje vážnější hrozbu, a to ani materiální nebo biologickou, jak se lidé mylně domnívají.“ Úbytek netopýra je dozajista na škodu, protože dovede být velice užitečný nejen pro ekosystém. Věděli jste např., že tento malý okřídlený savec dovede spořádat až 2500 komárů za jedinou noc?

Pod slovem netopýr si většina z nás představuje divnou myš s křídly, kterou si nepřeje potkat tváří v tvář. Přitom porozumět jejich řeči by pro lidstvo mohlo být přínosné. Právě zvukům netopýrů a jejich řeči, se věnuje Helena Kabelková z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty v Praze. Telefonicky nám upřesnila zajímavé poznatky o sluchu létavce: „Netopýr slyší jinak než my. Dovede zaznamenat zvuky nad hranicí 20 Khz, což mu umožňuje používat echolokační signály ke své orientaci, a to i za naprosté tmy.“ Objektem zkoumání H. Kabelkové je převážně namlouvací rituál netopýra parkového. Písně, které takový netopýr při namlouvání používá, obsahují 4 části. Zooložka posluchačům popsala každou z nich.

Netopýr rudohnědý

Více si poslechněte v audizáznamu rozhovoru na Dvojce Českého rozhlasu…