Nelson Mandela je pozoruhodná postava. Ať si o ní každý myslí, co chce

10. prosinec 2013

Ředitel Psychiatrického centra Praha a Centra neuropsychiatrických studií Cyril Höschl byl hostem pořadu a Zity Senkové. Hovořili jsme o systému Itareps, situaci na Ukrajině a osobnosti Nelsona Mandely.

Projekt sledování schyzofreniků
Systém Itareps pomáhá pacientům se schizofrenií a šetří peníze za jejich léčbu. Funguje prostřednictvím mobilů pacientů a jeho autory jsou lékaři z Psychiatrického centra Praha. Využívají ho nejen čeští nemocní, ale také pacienti v Japonsku. „Funguje na jednoduchém principu: pacient i členové rodiny mají kartičku, na které je několik jednoduchých dotazů, na které odpovídají jenom čísly. Odesláním SMS zprávy se vyhodnotí, zda je překročena určitá hranice rizika a pokud ano, systém pošle zprávu ošetřujícímu lékaři. Je s podivem, že ani progresivita a uživatelská přátelskost tohoto systému nepřesvědčí pojišťovny, aby na něj něco daly. Nejde přitom o žádné velké peníze.“

Památka Nelsona Mandely
Vedoucí představitelé z více než 70 zemí světa dnes v Jihoafrické republice uctí památku Nelsona Mandely, který zemřel minulý týden. S čím si Cyril Höschl spojuje tuto osobnost? „V této souvislosti jsme z jedné strany jsme vystavování glorifikaci této postavy, na druhé straně slyšíme, že to byl marxistický levicový terorista, který se podílel na likvidaci svých odpůrců. Můj názor na Mandelu se vyvíjel až k pochopení, proč je tak oslavován: dostal jsem se do Jižní Afriky a do cely Nelsona Mandely. Průvodce, jeden z jeho bývalých spoluvězňů vzpomínal, jak studoval, jak na sobě pracoval a jak se změnil. Poslední kapka přišla, když nám naše průvodkyně líčila situaci, kdy Mandela stanul na náměstí, nabudil emoce davu a pak prohlásil: já jsem bílým odpustil. On je pozoruhodná postava, ať si o ni myslí kdo chce, co chce.“

Prof. Cyril Höschl
V současné době je ředitelem Psychiatrického centra Praha a Centra neuropsychiatrických studií. Přednášel na univerzitách v Kanadě a USA, působí ve vzdělávacích institucích v Dánsku a v Rakousku. Je zasloužilým členem (fellow) britské Royal College of Psychiatrists, členem Učené společnosti České Republiky a mnoha mezinárodních i domácích odborných společností. V lednu 2005 byl zvolen prezidentem Asociace evropských psychiatrů.

"Jak to vidí" vysíláme od pondělí do pátku vždy v čase od 8:30 do 9:00 hodiny. (Přepis pořadu najdete na našich stránkách následující den, zvukový záznam do hodiny po odvysílání.)
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: Cyril Höschl
Spustit audio