„Necítím vděk za dril. Plnila jsem jen sny rodičů,“ říká houslová virtuoska Gabriela Demeterová

23. červen 2016

Houslová virtuoska Gabriela Demeterová si své budoucí povolání vybrala ve třech letech, když začala hrát na housle. Tvrdí, že kdyby se rozhodovala svobodně, tak by si raději vybrala práci u koní. Díky nim se seznámila se svým anglickým manželem Stevem.

Gabriela Demeterová je první českou finalistkou a absolutní vítězkou Mezinárodní houslové soutěže Yehudi Menuhina. Co stojí být virtuos? „Tlak školy i rodiny je velký. Všichni řeknou, že to bez drilu nejde. Já jsem první třítýdenní volno bez houslí měla ve 26 letech, ale to by měla být norma. Pak jsem hru kompletně předělala.“

Necítí dnes vděk za dril? „Ne, já jsem plnila sny rodičů. Takových je víc, i mezi sportovci. Dodnes si pamatuji ten strach, když jsem šla na soutěž. Zbavuji se zbytečné nezdravé skromnosti. Uvědomuju si, že mi bylo propůjčeno něco úžasného a baví mě s tím pracovat.“

Jsi výborná. Kdybys bydlela aspoň v Německu...

Svoje vlastní sny si splnila až po svatbě. „V pase už tři roky nemám Demeterová, ale Gabriela Ledsham. S manželem jsme se potkali na světové výstavě koní. Miluje klasickou hudbu a já zase koně.“ Svatbu i svatební cestu měli v Čechách, žijí v Londýně.

Gabriela Demeterová

„Dnes je Londýn kulturní centrum Evropy, ale na nás se pořád kouká jako na lidi z východu. Říkali mi: Jsi výborná, kdybys bydlela aspoň v Německu. Teď jsem uprostřed Británie. Dostala jsem se tam, kam jsem se léta pokoušela dostat zvenku.“ Bylo těžké odejít?

Příležitostí pro kalsickou hudbu není tolik

„Po svatbě jsem si testovala terén, říkala pořadatelům, že se nic nemění. Dnes není problém jednou měsíčně zaletět do Česka a závazky dodržet. Nechtěla jsem opustit svoji fanouškovskou základnu. Těch příležitostí pro klasickou hudbu není tolik jako před 40 roky.“

Má hudebníky mezi svými předky? O čem by si chtěla podiskutovat s Antonínem Dvořákem? Kde bude v Česku hrát? Více uslyšíte v archivu.

autor: zk
Spustit audio