Národní muzeum je postavené jako newyorské mrakodrapy, říká jeho ředitel
Národní muzeum prošlo gigantickou rekonstrukcí za 2,5 miliardy korun. Generální ředitel Michal Lukeš přiznává, že teď je trochu napjatý, co na to všechno řekne veřejnost.
Když se ocitli na úplné kostře nádherné budovy z roku 1891 od architekta Josefa Schulze, zjistili, že se jedná o velice moderní budovu z konce 19. století.
„Ta budova je velice zdobná, ale v jádru je stavěná podobně jako newyorské mrakodrapy,“ vysvětluje.
„Muzeum bylo postavené technicky velmi dobře. Za těch 130 let nebyla budova opravovaná, spíš jen poškozovaná,“ skládá Michal Lukeš hold architektovi Josefu Schulzovi.
Jaké měl pocity, když se stavělo? Na jaké „vychytávky“ při rekonstrukci narazili? Co se dozvěděli, když otevřeli schránku v kupoli hlavní budovy Národního muzea? A jaký vzkaz poslali příštím generacím? Jak budou vypadat dvorany Národního muzea, spojovací mosty a další nové prvky?
Související
-
Národní muzeum od sklepa po půdu
Prohlédněte si seriál o Národním muzeu, který vznikl k dokončené rekonstrukci jeho staré budovy – ta se znovu otevřela veřejnosti 28. října k výročí sta let republiky.
-
Národní muzeum čeká na obnovu
Od poloviny příštího roku se uzavře pro veřejnost Národní muzeum na Václavském náměstí. Čeká ho zásadní rekonstrukce za téměř čtyři miliardy korun. A nová podoba mu...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.