Miroslav Bárta: „Kulturní a historický odkaz Egypta zatím není ohrožen“

3. únor 2011
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miroslav Bárta

Hosty čtvrtečního (3. února) předpoledního rozhovoru byl vedoucí českých výzkumů v Egyptě Miroslav Bárta.

S napětím hledíme k Egyptu, kterým zmítá bouře nepokojů, země se možná nevyhnutelně blíží k občanské válce. Tisíce turistů prchají pod dohledem ambasád od pyramid a Rudého moře. Ovšem jeden důležitý fakt zůstává médii opomíjen. Nesmírné kulturní bohatství, kterým Egypt oplývá, je nyní ponecháno na pospas rukám vandalů a vykradačů hrobů, plundrujících odkazy dávné civilizace.

Dnešním hostem moderátorky Martiny Kociánové se stal egyptolog a vedoucí českých výzkumů v Egyptě Miroslav Bárta. Vystudoval egyptologii, pravěkou a raně středověkou archeologii na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 2009 byl jmenován profesorem pro obor egyptologie a stal se také vedoucím expedice do Abusíru, rozsáhlé lokality, na níž se nachází nekropole staroegyptských panovníků.

Kvůli současné vlně občanského násilí v Egyptě jsme se pochopitelně našeho hosta zeptali, co se děje ve výzkumné oblasti: „Informace jsou kusé a nepřehledné. Tento týden v pondělí vzniklo Ministerstvo pro památky. Zabránilo se tak poškozování archeologických exponátů např. v Egyptském muzeu v Káhiře. Vláda se snaží dostat pod kontrolu inkriminované lokality, kam posílá vojáky, aby nedošlo k dalšímu poškozování artefaktů.“ Existují dvě kasty místních obyvatel, dodává M. Bárta. Jedni pyramidy chrání vlastním tělem a druzí rabují. Naštěstí prý převažuje pozitivní segment: „V hlavním městě je třeba celá řada lidí, co postávají v noci kolem muzea a hlídají ho, aniž by za to byli placení.“ To je bezesporu dobrá zpráva nejen pro posluchače Dvojky, ale pro celý svět a lidstvo jako takové.

Egypt. Demonstranti trvají na okamžitém odchodu prezidenta Mubaraka

Otázkou zůstává, zda se současné události daly předvídat a zda se jim dalo předejít: „Mě bylo jasné, stejně jako komukoliv jinému, že egyptská společnost je vystavená mnoha stresům. Zachycovali jsme jasné signály o tom, že lidé žijí na hranici chudoby.“ Průměrný dělník musí, podle slov archeologa, na 1kg hovězího masa pracovat v průměru dva dny. Běžné rodiny žijí z chleba, sýru a dostupné zeleniny.

V každém případě kulturní památky - a také archeologie - tvoří významnou část místní ekonomiky. Bohužel se šíří špatné zprávy z pyramidových polí, kde se i přes veškerá opatření rabuje a památky vykazují výrazné škody. V zemi je momentálně velice obtížné se pohybovat i pro Egypťany, natož pro cizince, takže revize škod není možná. Místní policie je zcela vytížená potlačováním občanských nepokojů.

Neferirkareova pyramida v Abúsíru

Jak bude tedy vypadat budoucnost praktické egyptologie? M. Bárta odpovídá: „Snažím se sledovat všechna dostupná zpravodajství, která zatím nasvědčují tomu, že by k zásadním změnám nemělo dojít. Náš výzkum se musí odehrávat přímo na místě a nejde ho přesunout do kanceláře.“ I následující slova vedoucího českého výzkumu v Egyptě nás uklidňují: „Situace v poušti je velice složitá. Najít na několika metrech čtverečních písku to, co člověk hledá, je docela problém. Nebojím se ale, že by místní vandalové v následujícím období znehodnotili nějaký významný objev. Postrádají totiž potřebné technického zázemí a pocházejí většinou z chudých poměrů. Nemají takovou podporu jako my, tedy satelitní snímky a geologický průzkum.“ Snad tedy egyptský odkaz ze slavné minulosti bude zachován pro další generace.

Více si poslechněte sami, a to v audiozáznamu rozhovoru s moderátorkou Evou Kvasničkovou.

autor: Jan Sklenář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...