Miloš Táborský: „V létě infarktů nepřibývá, to je mýtus“

6. srpen 2012

Jak jdou dohromady rychlá auta a kardiologie? Nezasvěcenému by se na první pohled mohlo zdát, že se jedná o dvě strany téže mince, ovšem pro lékaře Miloše Táborského, hosta pondělního (6. srpna) vysílání Dvojky, jde v obou případech o „srdeční“ záležitost.

Moderní technologie a inteligentní prádlo

Dnešní kardiologie se vyznačuje tím, že aplikuje moderní technologické vymoženosti v diagnostice a léčbě pacientů. Podobně analogicky se to podle slov M. Táborského děje i v oblasti automobilového průmyslu: „Pro mě jsou v těchto odvětvích důležité především moderní postupy, které mě fascinují. Podobně obdivuji i práci současných architektů např. Jana Kaplického a Evy Jiřičné.“ Možná právě fascinace technologiemi dopomohla k úspěšnému založení Národního telemedicínského centra v Olomouci. Jako přednosta I. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice a Univerzity Palackého se M. Táborský velkou měrou zasloužil o rozvoj dálkového monitorování pacientů u nás: „Před několika lety jsem byl na zajímavém sympoziu ve Francii, kde mě velmi zaujala prezentace firmy, které investuje mj. do oblasti inteligentního textilu. Sledovat pacienta v domácím prostředí je pochopitelně mnohem jednodušší, než jej ošetřit ambulantně, a to zejména u seniorů.“ Inteligentní ložní prádlo prý dovede shromaždovat data o zdravotním stavu pacienta, a to zejména během spánku. Senzory měří tepovou frekvenci, mohou zaznamenat dokonce i pohyb a průběžně odesílat lékaři všechny nezbytné informace.

Srdce v letních dnech

Letní horké počasí kardiakům příliš neprospívá. Jak se tedy na teplé dny připravit a ve zdraví je přečkat? „V prvé řade bych měl vyvrátit mýtus, že v létě je více infarktů myokardu. Vůbec to není pravda. V létě máme stejně případů jako v minulých měsících. Je ovšem pravda, že v horkých dnech se spouští některé arytmie, nejčastěji fibrilace srdečních síní a pacientů přibývá.“ Jak lékař prozradil, i s těmito obtížemi se dá bojovat, ale je třeba začít včas. Nejdůležitější je v každém případě prevence: „Obecně si myslím, že to je hlavně otázka zdravého životního stylu. Já kladu důraz na to, aby výchova v oblasti životosprávy začala už v útlém věku, rodina by o tom měla mít povědomí a děti ke zdraví vést.“ Na prvním místě zůstává pohyb, optimální váha a zapomínat bychom prý neměli ani na pravidelnou onkologickou prevenci. Ta je především v pozdějším věku nezbytná!

Srdce

Více si poslechněte v záznamu rozhovoru na začátku článku…

autor: Jan Sklenář
Spustit audio