SERIÁL

Michelle Obamová: Můj příběh

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Michelle Obamová

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Překvapivá upřímnost i jiskřivý vtip ve světovém bestselleru číslo 1. Vzpomínky bývalé první dámy USA plné hlubokých úvah a úchvatného vypravěčství čte Andrea Elsnerová.

Četbu na pokračování z knihy Michelle Obamové Můj příběh uvádí Dvojka ekluzivně od pátku 6. prosince. Audioknihu poslouchejte pravidelně každý den ve 22:00.

Toho dne jsem na pár dlouhých vteřin utkvěla očima na tom kroužku vedle jména mého muže, kandidáta na prezidenta Spojených států amerických. Po téměř jednadvaceti měsících kampaně, útoků a únavy to bylo tu: tohle byla ta poslední věc, kterou jsem musela udělat. Barack po mně střelil pohledem a zasmál se. „Pořád se rozmýšlíš, co?“ prohodil. „Potřebuješ ještě chvilku?“
z knihy Michelle Obamové Můj příběh

Michelle Robinsonová Obamová patří k nejvýznamnějším a nejobdivovanějším ženám našeho století. Nejen proto, že se stala historicky první Afroameričankou v roli první dámy Spojených států amerických, ale zejména pro svou bezprostřednost a odvahu postavit se proti bezpráví silou vlastní osobnosti.

Velká citlivost i smysl pro humor

Ve své knize se nejprve vrací do dětství, které se svými rodiči a bratrem prožila v malém bytě v domě svých příbuzných v jižní části Chicaga. Popisuje samu sebe jako holčičku, které se rodiče od malička snažili vštípit odvahu a zdravou sebedůvěru, stejně jako jejímu staršímu bratrovi Craigovi.

Hlavním rysem jejích vzpomínek je velká citlivost, smysl pro humor a otevřenost, s níž popisuje svůj životní příběh, vlastní způsob boje proti předsudkům i překonávání „neviditelnosti“, kterou jí v životě přinesla odlišná barva pleti.

Navzdory svému původu

Michelle Obamová a Barack Obama o Vánocích 2009

Michelle Obamovou vždy poháněla touha dokázat sama sobě i ostatním, že je „dost dobrá“, že může v životě dokázat velké věci, aniž by ji kdokoli prošlapával cestu a aniž by ji k tomu předurčoval její původ. Podařilo se jí vystudovat sociologii na Princetonské universitě a práva na Harvardu, kde byla ve své době jednou z mála afroamerických studentek.

Bezprostředně po studiu následovala prestižní práce v chicagské právní kanceláři Sidley Austin, kde se jednoho dne setkala s novým mladým stážistou, který na domluvenou schůzku přišel pozdě, a toto setkání změnilo od základů její život. Jméno tohoto muže znělo velice nezvykle: Barack Obama.

Velká upřímnost k sobě samé i ke čtenářům

Kniha Michelle Obamové vyniká zejména velkou upřímností k sobě samé i čtenářům, autorka podrobně popisuje své prožitky, pocity i zklamání. Objevují se dojemné okamžiky hlubokého smutku, které se týkají ztráty těch nejbližších, zejména Michellina milovaného tatínka, který trpěl roztroušenou sklerózou a „nikdy si na nic nestěžoval“.

Se smrtí tatínka je nepřímo spojené i rozhodnutí opustit dobře placené právnické místo a věnovat svůj profesní život sociálně prospěšným a smysluplným projektům. Tato touha ji ostatně už nikdy neopustila.

Zažijete historické okamžiky

Michelle Obamová a Barack Obama v Bílém domě v roce 2015

Spolu s Michelle Obamovou projdete různými etapami jejího života. Třeba tou, kdy se snažila jako mladá matka dvou dětí sladit svou představu o životě se stále rostoucí politickou aktivitou svého muže, nebo zjitřeným obdobím plným otázek, kdy se její manžel rozhodl kandidovat na prezidenta Spojených států.

Zažijete historické okamžiky volební kampaně, prezidentských voleb i prezidentského úřadování samotného z pohledu manželky, matky, ale i sebevědomé a emancipované ženy, která se spolu se svým mužem a dětmi ocitla přímo uprostřed dějinných událostí.

Michelle vás provede i pokoji a jídelnami Bílého domu. Popíše setkání s britskou královnou nebo Nelsonem Mandelou a jinými velkými osobnostmi veřejného života. Vyzná se ze své snahy zajistit pro své dcery Sashu a Maliu co „nejnormálnější“ prostředí, být tu vždycky pro ně a na blízku.

Nevyhýbá se ale ani velkým tématům – sociální nerovnosti, právu žen a národnostních menšin na vzdělání, všeobecně dostupné zdravotní péči nebo zdravějšímu stravování a životnímu stylu, zejména u nastupující generace. Stejně jako její muž i ona se snaží hájit vyšší ideály, přijmout svět takový, jaký je, ale zároveň směřovat k tomu, jaký by být měl.

Čte: Andrea Elsnerová
Připravila: Gabriela Albrechtová
Překlad: Michala Marková
Režie: Tomáš Vondrovic
Premiéra: 6. 12. 2019

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Spustit audio
autor: Gabriela Albrechotvá

Související

  • Michelle Obamová prezidentkou? Ať první dáma v roce 2020 kandiduje, šíří se internetem

    Zatímco jsou někteří lidé rádi, že je konečně po volbách, jiní už vymýšlejí, kdo by se mohl nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi za čtyři roky postavit. Na internetu se první jména začala objevovat jen několik hodin poté, co bylo jasné, kdo letošní volební klání vyhrál. Tisíce lidí volají na sociálních sítích po tom, aby v příštích volbách kandidovala současná první dáma Michelle Obamová.

  • Podivná práce První dámy

    Michelle Obamová se ujala povinnosti první dámy Spojených států. Odpověď na otázku, čeho se vlastně ujala, vůbec není triviální. V Americe se o úloze manželky prez...

  • Michelle Obamová slaví padesátiny. Narozeninovou oslavu prý protančí

    První dáma Spojených států Michelle Obamová má dnes 50. narozeniny. Vzhledem k tomu, že je nejen módní ikonou, ale také zdatnou sportovkyní, oslaví je samozřejmě pohybem. Její muž prý pro ni v Bílém domě přichystal velkou taneční party. Pozvaným pak Barack Obama vzkázal, ať si hlavně vezmou pohodlné boty.