Michal Prokop: „Chtěl bych včas poznat, kdy toho mám nechat a odejít“
V pátek 21 června nás navštívil rockový zpěvák a hudebník Michal Prokop.
Cesta "za velkou louži"
Nedávno se vrátil z USA, kde účinkoval. „Bylo to dost neobvyklé, protože od nás se jezdí obvykle hrát pro krajany. Ale já jsem, společně s kytaristou Lubošem Andrštem a houslistou Janem Hrubým, dostal pozvání na slavný Chicago Blues Festival, což je největší bluesový festival na světě. Hráli jsme tam v tom akustickém triu a pak se k nám připojil americký kytarista John Primer. My jsme pak hráli s jeho kapelou, takže to byla taková jam session.“
Hudební začátky
Téměř celoživotně patří k Michalu Prokopovi hudební skupina Framus Five. „Od začátku jsem jí zakládal. Vznikla u nás v kuchyni. Co se týká hudebního vzdělání, žádné nemám a všechno jsem se naučil sám. Kapela vznikla ryze amatérsky. Nikdy jsem neměl ambice zpívat, i když jsem to uměl. Hrál jsem na kytaru a zpívat jsem začal z nouze v r. 1967, protože jsme nemohli k mikrofonu nikoho najít.“ Jak Michal Prokop skládá? „Já dělám písničky na hotové texty. Ty mě inspirují. Obvykle se to v pop music dělá obráceně.“
V politice
V 90. letech vstoupil do politiky a stal se zákonodárcem. „Lidé, kteří tam přišli po r. 1989 měli jakousi představu či ideu, kam by tento stát měl dospět. Zdá se mi, že současná politická generace jí nemá vůbec.“ V politice vydržel 10 let a nelituje toho. „Posbíral jsem zkušenosti k nezaplacení. Ale lákavé to pro mě už není. I když, kdo do toho jednou tzv. namočí čumák, tak to z hlavy úplně pustit nemůže.“ Lidé prý obecně na politiku žehrají. „Vkládají do ní totiž naději, že je učiní šťastnými. Pocit, že politika může za všechny naše prohry, je podle mého soudu mylný.“
Životní priority
Michal Prokop prý žije pro všechno, co dělá. "Kromě rodiny mi muzika dala nejvíc. Žiju proto, abych byl schopen poznat, kdy toho budu muset nechat a odejít. Každého člověka v této profesi to jednou čeká. Ale chtěl bych na to přijít sám.“
Více se dozvíte, pokud si poslechnete audiozáznam (u článku nahoře) rozhovoru s moderátorkou Stanislavou Lekešovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.