Michal Horáček: Potkal jsem se s lidmi, se kterými bych se jinak neseznámil

22. říjen 2013

Hostem Dvojky a Marie Retkové byl nakladatel, cestovatel, kulturní antropolog a textař Michal Horáček.

Jeho nejnovějším „dítkem“ je Český kalendář. O jaké dílo se jedná? „Začalo to před pěti lety, kdy jsem začal psát villonské balady. Na internetu jsem pak vyvěsil výzvu, aby na ně kolegové a lidé vůbec složili hudbu. Nečekal jsem od toho nic.“

„Dostal jsem ale přes tisícovku zhudebnění nejen od nás, ale i ze zahraničí. Každou jsem si několikrát poslechl. Vyšlo z toho dvojalbum 32 písní a to nejzajímavější je pro mě je to, že jsem se seznámil s lidmi, se kterými bych se jinak nikdy neseznámil.“

Vytrvalost se vyplácí

Michal Horáček

Autory hudby jsou Petr Hapka, Petr Linhart, Katarína Koščová, Lucia Šoralová i dosud nepříliš známý Hynek Koloničný, který poslal 22 zhudebnění. Michal Horáček jej zprvu slušně odmítal, ale on vytrval.

„U té 23., kterou mi poslal, jsem si konečně řekl, že je to ono. Hynek Koloničný nemá žádné formální vzdělání, ale jeho skladby mají citovost, která je pro šanson nezbytná.“ Na vydání alba navazuje turné.

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.