Michal Horáček: Potkal jsem se s lidmi, se kterými bych se jinak neseznámil

22. říjen 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02650649.jpeg

Hostem Dvojky a Marie Retkové byl nakladatel, cestovatel, kulturní antropolog a textař Michal Horáček.

Jeho nejnovějším „dítkem“ je Český kalendář. O jaké dílo se jedná? „Začalo to před pěti lety, kdy jsem začal psát villonské balady. Na internetu jsem pak vyvěsil výzvu, aby na ně kolegové a lidé vůbec složili hudbu. Nečekal jsem od toho nic.“

„Dostal jsem ale přes tisícovku zhudebnění nejen od nás, ale i ze zahraničí. Každou jsem si několikrát poslechl. Vyšlo z toho dvojalbum 32 písní a to nejzajímavější je pro mě je to, že jsem se seznámil s lidmi, se kterými bych se jinak nikdy neseznámil.“

Vytrvalost se vyplácí

Michal Horáček

Autory hudby jsou Petr Hapka, Petr Linhart, Katarína Koščová, Lucia Šoralová i dosud nepříliš známý Hynek Koloničný, který poslal 22 zhudebnění. Michal Horáček jej zprvu slušně odmítal, ale on vytrval.

„U té 23., kterou mi poslal, jsem si konečně řekl, že je to ono. Hynek Koloničný nemá žádné formální vzdělání, ale jeho skladby mají citovost, která je pro šanson nezbytná.“ Na vydání alba navazuje turné.

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.