Michail Bulgakov: O prospěšnosti alkoholismu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Michail Bulgakov: O prospěšnosti alkoholismu

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Miroslav Donutil originálně interpretuje krátké prózy, které Bulgakova ukazují jako humoristu a satirika. Některé jsou na svoji dobu hodně odvážné.

Účinkuje: Miroslav Donutil
Připravil: Jan Kovařík
Dramaturgie: Jaroslav Pokorný
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: v roce 2014

Bulgakovovy texty o alkoholismu vznikaly ve 20. letech 20. století, kdy řada témat byla tabu. Do češtiny byly přeloženy nedávno. Hned úvodní povídka seriálu přináší řadu lidových frází, které vystihují důvěrný a generacemi utvářený vztah ruské společnosti k alkoholu.

Alkohol nešatí, ale zahřeje

V nových, sovětských podmínkách, ale musí tento tradiční kulturní fenomén doznat podstatných kvalitativních změn. Opilství zasazené do kontextu budování sovětského státu je opilstvím jiného řádu, než jakým je opilství soukromé a apolitické.

Řeči se vedou, vodka teče

Pokud vám v těchto větách zaznívá sarkastický tón, jste zcela připraveni poslouchat argumenty o prospěšnosti alkoholismu v podání Miroslava Donutila, které by s trochou nadsázky mohly sloužit i jako průvodce různými podobami opilství pěstovaného na území sovětského Ruska.

Když si trochu přihneš, problémům se vyhneš

Poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každý den po 12:00. Ve všední den s úvodním slovem Jana Kovaříka, o víkendu vybírá a komentuje Halina Pawlowská. Každý díl najdete ještě týden po odvysílání na stránce pořadu zdarma. Díly nejsou ke stažení.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...