Michail Bulgakov: O prospěšnosti alkoholismu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Michail Bulgakov: O prospěšnosti alkoholismu

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Miroslav Donutil originálně interpretuje krátké prózy, které Bulgakova ukazují jako humoristu a satirika. Některé jsou na svoji dobu hodně odvážné.

Účinkuje: Miroslav Donutil
Připravil: Jan Kovařík
Dramaturgie: Jaroslav Pokorný
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: v roce 2014

Bulgakovovy texty o alkoholismu vznikaly ve 20. letech 20. století, kdy řada témat byla tabu. Do češtiny byly přeloženy nedávno. Hned úvodní povídka seriálu přináší řadu lidových frází, které vystihují důvěrný a generacemi utvářený vztah ruské společnosti k alkoholu.

Alkohol nešatí, ale zahřeje

V nových, sovětských podmínkách, ale musí tento tradiční kulturní fenomén doznat podstatných kvalitativních změn. Opilství zasazené do kontextu budování sovětského státu je opilstvím jiného řádu, než jakým je opilství soukromé a apolitické.

Řeči se vedou, vodka teče

Pokud vám v těchto větách zaznívá sarkastický tón, jste zcela připraveni poslouchat argumenty o prospěšnosti alkoholismu v podání Miroslava Donutila, které by s trochou nadsázky mohly sloužit i jako průvodce různými podobami opilství pěstovaného na území sovětského Ruska.

Když si trochu přihneš, problémům se vyhneš

Poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každý den po 12:00. Ve všední den s úvodním slovem Jana Kovaříka, o víkendu vybírá a komentuje Halina Pawlowská. Každý díl najdete ještě týden po odvysílání na stránce pořadu zdarma. Díly nejsou ke stažení.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová