Mezi muslimy jsou úplní idioti. Obrovské množství muslimů ale funguje skvěle, tvrdí Iva Pekárková. Dnes jí o islámu vychází „blogokniha“
Iva Pekárková je spisovatelkou, ale byla i taxikářkou v New Yorku a taky v Londýně, kde žije. Sleduje tamní život, který je v poslední době spjatý s velkou muslimskou komunitou. A píše o něm.
Ivě Pekárkové dnes vychází kniha Postřehy z Londonistánu. Napsala ji na popud těch, kterým se líbí její blog s postřehy o islámu. „A nejen o něm jako o dogmatu, ale taky o muslimech,“ vysvětluje.
Snažila se, aby text byl faktograficky přesný, a proto jí ho korigovala česká muslimka. „Byla výborná v tom, že když jsem bohapustě pomlouvala islám, tak ona to brala tak, že to není věcná chyba.“
Jací jsou muslimové?
Iva Pekárková tvrdí, že k nám dochází jen ty špatné zprávy, kterých je ale málo. „Samozřejmě, že mezi muslimy jsou úplný idioti. A k nám docházejí zprávy právě o nich. Obrovské množství muslimů ale funguje skvěle a chovají se jako kdokoli jiný.“
Když v Londýně taxikařila, její kolegové byli právě muslimové. „Byli úžasní. Měli mě rádi a brali mě jako ženu, ale zároveň jako kolegu. Neměli s tím problém. Za manželku by mě ale asi nechtěli,“ směje se.
Jak tvrdí, v blogu se snažila představit islám takový, jaký je. A získala za to nominaci na cenu Magnesia Litera Blog roku. Kniha obsahuje skoro 50 článků z blogu doplněných o osobní vyznání vztahu k islámu.
Kniha o „černo-bílých“ láskách u nás
Teď píše knihu Pečená zebra, která bude o černobílých vztazích, tedy o vztazích lidí s bílou a černou pletí. A to nikoli ve světě, ale v Čechách a na Moravě. „Tady se xenofobie vyskytuje, ale není to tak špatné, jako před 20 lety,“ uvažuje nad otázkou, jestli jsme xenofobní národ.
„Čeho se bojím, jsou nově vzniklé xenofobní sklony. Jsou ale lidé, kteří tvrdí, že se to projevuje většinou na internetu. Doufám, že mají pravdu.“ Z knihy má hotovou třetinu. „Nakladatel je na mě hodný a nehoní mě. Ale popohání.“
Jak se jí psala povídková kniha Beton? Co rozhoduje o úspěšnosti knihy? Proč žije v Londýně?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.