Melen/Mellen
Příjmení Melen/Mellen je jedno z těch, u kterých bohužel opravdu nevíte. Pokud by to bylo příjmení české a psalo se jen s jedním -l-, pak by v úvahu připadal výklad Antonína Kotíka z nářečního apelativa melena, tj. „mlýn“. Máte i příjmení Melena. V příjmení Melen by došlo k odsunutí koncového -a kvůli přizpůsobení přirozenému rodu. Další možností podle Dobravy Moldanové je, že Melen stejně jako Meleš, Melín apod. vzniklo zkrácením rodného jména Melichar, které je obměnou hebrejského jména Melchior a vykládá se jako „král je světlo“. Toto rodné jméno je rozšířené v mnoha jiných jazycích, ovšem ve všech se píše pouze s jedním -l-. Při pátrání mezi cizími příjmeními jsme narazili i na vysvětlení z ženského rodného jména Melanie, to je řeckého původu a znamená „černá“, „tmavá“. I toto jméno je rozšířeno v mnoha evropských jazycích, ovšem také jen s jedním -l-. Dvě -ll- nacházíte v několika místních jménech – jedná se o názvy obcí Melle ve východních Flandrech (Belgie), Melle ve Francii, Melle v Německu u Osnabrücku a Melle v italském kraji Piemont. Jako asi nejpravděpodobnější se tedy jeví, že příjmení Mellen vzniklo jako obyvatelské, odvozené z místního jména obce Melle, odkud dotyčný nejspíše pocházel. V ČR je příjmení Melen nejrozšířenější v Kladně, celkem u nás najdete 265 jeho nositelů, formu Mellen pak nosí pouze 17 obyvatel.
Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2010, s. 116; A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 116 (Melena); M. Majtán, Naše priezviská, Bratislava 2014, s. 47 (Melenec); J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 90; M. Knappová, Jak se bude vaše dítě jmenovat?, Praha 2010, s. 231 (Melichar)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.