Mé šedivé vlasy jsou z toho, že je člověk pod permanentním tlakem, říká Martin Řezníček
Co považuje zpravodaj České televize v USA za vrchol své kariéry? Jak rozdílný přístup mají Obama a Trump k novinářům? A jaká byla nálada ve volebním štábu Hillary Clintonové?
V USA strávil pět hektických let. Je to prý optimální doba, protože si člověk vytvoří kontakty, ale zároveň si nestihne vytvořit pevné pouto. „Jakmile začnete zemi hájit ve chvíli, kdy vám to nepřísluší, dostáváte se na hranu. Doufám, že se mi to nikdy nestalo,“ říká Martin Řezníček.
Henry měl Václava rád
Připouští, že ochota poskytovat rozhovory médiu, které respondentovi nepřinesou žádné politické body, je v USA malá. Jako třeba rozhovor Martina Řezníčka s Henry Kissingerem, který vznikl ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.
„Mezi čtyřma očima mi řekl: Já vám ten rozhovor dávám, protože jsem měl rád Václava Havla. Spolu je seznámil Miloš Forman, který s Kissingerem udržuje velmi vřelé vztahy, a jsou to úzcí přátelé. Tenhle rozhovor považuji za jeden z vrcholů své kariéry.“
Přijel v době Obamy, odjel za Trumpa
Prezident Trump je známý averzí k novinářům. „Obama taky neměl rád novináře. Možná některé z nich nenáviděl. Jednou se k tomu dokonce přiznal. Ale nemluvil o tom tak veřejně. Trump o tom ale mluví velmi často a domnívá se, že každá kritika je útokem na něj. Jeho vztah k médiím je velmi komplikovaný.“
Jediný kanál, který prý Trump uznává, je Fox News. Říká se ale, že v prezidentské kampani pomohlo Trumpovi CNN. „Přenášela skutečně živě jeho mítinky a myslím, že mu pomohla.“ Řezníček sám prožil americké prezidentské volby ve volebním štábu Hillary Clintonové.
Ten přerod radosti v žal
„Bylo vidět, že lidi tam přišli slavit. Šampaňských tam bylo připraveno hodně. Nakonec se asi neotevřelo žádné, a pokud ano, tak na žal. Když začaly přicházet výsledky, tak všem začal tuhnout úsměv. Lidi začali brečet. Ten přerod radosti v žal se dá těžko popsat.“
Překvapivé vítězství Donalda Trumpa bylo podle Řezníčka zásadní změnou. „Změnilo se klima. Změnila se politika. Najednou byly akceptovatelné věci, které dříve nebyly. Bílý dům zásobuje často média zprávami, aniž by chtěl. Protože jde o aféry. Je to zásadní rozdíl. Najednou mají všichni názor. Donald Trump není nikomu lhostejný.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.