Martin Patřičný: Miluju tvary. Když vidíš křídla! Některé ryby! Ženskou! To je nejkrásnější na světě
Je mužem mnoha profesí. Věnuje se výtvarné práci se dřevem, píše povídky básně i knihy o dřevu. Jednu z nich napsal přímo pro ženy.
„Já píšu všechno pro holky, protože je mám rád," říká s úsměvem. Podle Martina Patřičného jsou to právě ženy, které předávají dětem lásku ke dřevu . „Vždyť přece mámy jsou ty, které jdou s dětmi do lesa a ukazují jim, že dřevo se nevyrábí, ale nejdřív musí vyrůst.“
Nejdřív se musel vyučit řemeslu. Jak je to s jeho uměleckou prací? Co se mu honí hlavou, než ze dřeva něco vytvoří? „Dělám takovou sochu, kterou unesu. Větší ne,“ říká. Ze dřeva tvoří sochy a obrazy, vždycky čeká a inspiraci shůry a pokaždé si připadá jako začátečník. Kdo o jeho sochách prohlásil, že jsou erotické? Uslyšíte v Nočním Mikrofóru.
Ve které zemi kromě Česka by se mu líbilo žít? Proč ho ve tvorbě rozčilovaly kruhy? A co ho zbavilo bolesti hlavy? Kdy se zamiloval do stromů? Co všechno dokáže prozradit dřevo? A je jeho práce se dřevem umění nebo spíš řemeslo?
Související
-
Martin Patřičný: Borová postel voní
Občas někdo chce, aby mu visely doma moje věci, říká Martin Patřičný, řezbář, výtvarník a spisovatel. Má několik obrazů, které nechce prodat, takové by prý už neudě...
-
Poznejte řezbáře, který oživuje tradici perníkových forem
Oldřich Kvapil, český řezbář, obnovuje perníkové formy středověkých Čech i Evropy. Velké množství vzorů sám navrhl.
-
Krásu života vnímám srdcem a dlátem, říká loštický mistr...
Osud mu nadělil velkou porci talentu. Stačí, aby uchopil do ruky špalík lipového dřeva a z něj náhle vznikají malé zázraky - figurka, šperk, amulet či socha. Už hez...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.