Marek Horoščák: Princezna z nejlepšího království

4. červen 2017

Pozná princezna, jak to na světě chodí? Poslouchejte do neděle 11. června 2017.

Hlavní hrdinkou původní rozhlasové pohádky je Anna, dívka ze vznešeného rodu. Svérázná mladá bytost trápí své rodiče lehkovážnými kousky, neprojevuje zájem ani o stejně urozené nápadníky, ani o vladařské povinnosti. Jakoby se ve spořádaném malém Království za horským hřebenem nudila. Nesmírně touží podívat se do světa, což jí rodiče nechtějí dovolit. Shodou náhod se jí to však vyplní.

Anna připomíná svým charakterem spíš současného teenagera, než zpovykanou princezničku. Trochu bezhlavě se vrhá do podniku, který může být nebezpečný, ale není tak naivní, aby nevěděla, že ne všichni lidé jsou dobří, a že přestrojení za muže ji ochrání před všemi nástrahami světa. Chce zkusit, jaké to je žít v jiných podmínkách, než na které je zvyklá, jak si vydělat peníze na základní živobytí, a přitom hovořit s obyčejnými lidmi o tom, co se jim líbí, nebo co je trápí. Zároveň si, ze vzdoru k rodičům, hodlá během cesty najít ženicha „podle svého gusta“, proto se skoro každého vyptává na lásku a partnerské soužití. Tento druh zvídavosti je zdrojem komických situací, zvláště když způsobí roztržku mezi manželi Jedloňovými, roztrpčí osamělého nosála, rozesměje prohnanou lišku, či rozruší do sebe zahleděného mnicha.

Dva odlišné přístupy k životu ve společnosti, která není ideální, ale dá se v ní skromně žít, jí ukáže setkání s drožkářem a oslařem. Pomůže jí uvědomit si, o co by se jako budoucí panovnice měla snažit, a jak se vyvarovat chyb, aby mohla dobře vládnout. To si koneckonců ujasní i v rozhovoru se zámožným princem Vilibaldem a ustaraným námořníkem Petrem. Tento pohádkový příběh představuje ne příliš tradiční princeznu jako ráznou a prostořekou, ale také odvážnou, chytrou a vnímavou mladou ženu, která prostřednictvím putování po různých zemích a trampotám, jež ji provázejí, dospívá ve zralého člověka.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Osoby a obsazení: Princezna Anna (Barbora Goldmannová), Král (Michal Bumbálek), Královna (Jana Štvrtecká), Jedloň (Ladislav Kolář), Jedloňová (Tereza Groszmannová), Drožkář (Pavel Hromádka), Princ Vilibald (Roman Blumaier), Námořník Petr (Zdeněk Trčálek), Oslař (Radoslav Šopík), Lupič (Miroslav Černý), Nosál Emil (Zdeněk Bureš), Liška Vilma (Lucie Andělová), Mnich (Jan Grygar), Číšník (Ondřej Halámek), Sluha (Jiří Daniel), Hlas 1 (Zdeněk Truhlář), Hlas 2 (Jan Řezníček), Hlas 3 (Zbyšek Humpolec), Hlasy na tržišti (Lukáš Kopecký, Zdeněk Kozák, Michal Zelinka).
Autor: Marek Horoščák
Dramaturgie: Hana Hložková
Režie: Lukáš Kopecký
Hudba: Mario Buzzi
Zvukový mistr: Lukáš Dolejší
V Brně natočila Tvůrčí skupina Drama a literatura v roce 2017.

Čtěte také

autor: Marek Horoščák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...